Gosia Patalas, Katarzyna Wojtczak, Rafał Żarski | Obietnica innych światów. DOMIE i praktyki gościnności
Wykład z cyklu Uniwersyteckich Wykładów Otwartych, kurator: prof. Stefan Ficner
6 listopada 2024, godz.18.00
Atrium UAP, ul. 23 Lutego 20
Obietnica innych światów. DOMIE i praktyki gościnności to wykład o tworzeniu przestrzeni, gdzie wzajemna troska i wspólne działania stają się podstawą funkcjonowania i narzędziem tworzenia alternatywnych światów. DOMIE, jako eksperymentalny projekt łączący sztukę współczesną i polityczną aktywność społeczną, buduje miejsce wspierające, opierając się na praktyce commoningu, idei współdzielenia i współpracy.
DOMIE rozszczelnia dominujące dyskursy, wprowadzając do nich „inne” narracje – głosy społeczności queer, LGBTQ+ oraz diaspor, pokazując, jak gościnność może stać się narzędziem zmiany i oporu. Traktujemy przestrzeń jako open source, a poprzez budowanie przestrzeni gościnnej manifestujemy akt sprzeciwu wobec utowarowienia przestrzeni i wiedzy. Przestrzeń jako centrum społeczności, produkcji wiedzy oraz wymiany kulturowej i międzypokoleniowej, wzajemnego (od)uczenia się.
Opowiemy, jak praktyki gościnności mogą prowadzić do zakłócania tradycyjnych modeli relacji społecznych oraz otwierać drogę do nowych form solidarności: DOMIE działa w Poznaniu od 2018 i dotychczas gościło u nas przeszło 400 osób artystycznych. Wykład poprowadzą Goś Patalas, Katarzyna Wojtczak i Rafał Żarski, część pięcioosobowego zespołu opiekującego się DOMIE.
inż. arch. mgr sztuki Gosia Patalas – urodzonyx w 97’ w Poznaniu, ukończyłx architekturę na Politechnice Poznańskiej, po chwili pracy w zawodzie zdecydowałx się na przekierowanie swojego zainteresowania projektowaniem przestrzeni w swobodniejszą stronę. Zaczxłx studia kuratorskie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, a następnie w obszarze mediów interaktywnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W swoich działaniach stara się odszukiwać nisze i angażować we wspólne działania ludzi, którzy również szukają swojego miejsca w głośnym świecie sztuki. Malarx, rzeźbiarx, fotografx, grafixkx. Współpracowałx z Art Science Node z Berlina, odbyłx staż w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu i wielu innych poznańskich miejscach kultury. Ze względu na zainteresowanie pracą z ludźmi społecznie wykluczonymi, głównie ze środowiskiem queer oraz osobami z niepełnosprawnościami, we wrześniu 2021 zaczxłx współpracę z DOMIE, od 2023 należy oficjalnie do Stowarzyszenia Komplet, nawigując większość aktualnego programu cyklu DOMIE Welcome. Od końca 2023 prowadzi działalność stowarzyszeniową zdalnie, ze względu na rozpoczęcie pracy w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach.
Rafał Żarski – artysta wizualny pracujący w obszarze wideo, dźwięku, rysunku, instalacji i działań performatywno – kuratorskich . W swojej praktyce artystycznej, problematyzuję wątki polityki pracy i czasu wolnego. W szczególności, interesują go tematy związane z wydajnością i wyczerpaniem w kontekście współczesnych technologii i systemów ekonomicznych.
Absolwent Multimediów na Akademii Sztuki w Szczecinie (dyplom magisterski – 2016 r. Brał udział w programach rezydencyjnych w Galerii Arsenał (Białystok, 2017 r.) Brno House of Art (Brno, 2018), International Studio and Curatorial Practice (New York, 2020). Od roku 2022 asystent w Pracowni Filmu Eksperymentalnego na Akademii Sztuki w Szczecinie. Od roku 2018 związany z DOMIE , od 2022 członek zarządu Stowarzyszenia KOMPLET.
Katarzyna Wojtczak – artystka wizualna z wykształceniem architektonicznym, pracuje między Europą Wschodnią a Bałkanami. Poprzez praktykę opartą na czasie, obejmującą film, tekst, obiekty i performatywne działania kolektywne, bada dynamikę władzy i autorytetu, skupiając się na głosie, ziemi, peryferiach i reprezentacji. Działa w polu alternatywnych ekonomii społecznych opartych na kolektywności, jako inicjatorka eksperymentalnej przestrzeni społeczno-artystycznej DOMIE w Poznaniu, współzałożonej w 2018 roku. Kolektywna praktyka troski krytycznie analizuje proces komodyfikacji przestrzeni i wiedzy. Absolwentka Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu oraz Architektury i Urbanistyki na Università degli Studi di Firenze i Politechnice Poznańskiej. Ich prace były prezentowane m.in. na Manifeście 14 w Prisztinie, documenta fifteen w Kassel, Split VideoArt Festival, Biennale of Western Balkans, State of Concept w Atenach, ZKM w Karlsruhe, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, lokal_30 w Warszawie, Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, BWA Wrocław, Gdańskiej Galerii Miejskiej czy Biennale Zielona Góra.