Był poznańskim lekarzem, społecznikiem i inicjatorem budowy hotelu Bazar. Przy Al. Marcinkowskiego 21 powstanie Brama Doktora Marcina. W podwórku znajdziemy murale, które nawiązują do działalności Karola Marcinkowskiego.
Uroczyste otwarcie Bramy Doktora Marcina odbędzie się w najbliższy piątek, 6 września. Marcinkowski jest patronem najsłynniejszej ulicy w centrum Poznania. Teraz działalność lekarza zostanie upamiętniona także w artystyczny sposób, dzięki murali. Będzie można je podziwiać w podwórzu, tuż przy wejściu numer 21.
fot. Łukasz Gdak
– W pobliżu naszej siedziby mieszczą się m.in. gabinety lekarskie i pielęgniarskie oraz Centrum Profilaktyki Uzależnień. A przede wszystkim mamy wyjątkowego patrona ulicy, którym był wybitny lekarz i społecznik Karol Marcinkowski. Nie mogliśmy tego zlekceważyć – mówi Przemek Prasnowski, szef Fundacji Barak Kultury.
„Wspólne podwórko”
W Bramie Doktora Marcina będzie można oglądać murale autorstwa Patrycji Rutkowskiej, która jest artystką i kuratorką związaną z Barakiem Kultury. realizowane są jeszcze prace, jednak na piątkowe otwarcie murale będą już gotowe. Grafiki były inspirowane rycinami medycznymi i anatomicznymi z XIX wieku, z których mógł wówczas korzystać Karol Marcinkowski.
fot. Łukasz Gdak – prace Patrycji Rutkowskiej
Podwórko ozdobią również malowidła artystki z Białorusi, Eleny Bereziny. Prace inspirowane są ludowymi motywami, a jedna z nich przedstawia poznańskie koziołki. Na miejscu będzie można podziwiać także gliniane ptaki i instalacje „Poezja w oknie” Olgi Skliarskiej.
fot. Łukasz Gdak – prace Eleny Bereziny
7 września, o godzinie 11 i 13, na „Wspólnym podwórku” będzie można wziąć udział w queście …„Śladami Doktora Marcina”. Tematyka zabawy będzie nawiązywała do działalności Karola Marcinkowskiego. Wydarzenie dedykowane jest osobom po 15 roku życia. Obowiązują zapisy – [email protected] (tytuł maila: Quest). O godzinie, przy Bramie Doktora Marcina, 16 rozpocznie się wspólny spacer. Również obowiązują zapisy z tytułem wiadomości – spacer.
– Niezwykła ulica i nieprzeciętny patron. To Aleje Karola Marcinkowskiego leżące niejako na granicy dwóch światów. Z jednej strony znajduje się Stare Miasto o średniowiecznym rodowodzie, a z drugiej strony rozciąga się nowoczesna przestrzeń z przełomu XVIII i XIX w., do której Aleje stanowią pewnego rodzaju bramę. Z wysokiego cokołu spogląda na nie patron, lekarz i społecznik Karol Marcinkowski. Będzie także i nam towarzyszył podczas przechadzki Alejami, ale nie tymi współczesnymi, a dziewiętnastowiecznymi. Poznamy historię ich narodzin, losy instytucji i ludzi związanych z ówczesną ulicą Wilhelmowską, reprezentacyjną, będącą popularnym terenem spacerów kolejnych pokoleń poznaniaków – zachęca przewodniczka Alina Kucharska.
fot. Łukasz Gdak