1. "Ida" (2013) – reż. Paweł Pawlikowski
ChatGPT jako pierwszy film wskazał "Idę". To polski dramat historyczny w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, który zdobył Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Opowiada historię młodej siostry zakonnicy, Anny, która przed złożeniem ślubów wieczystych odwiedza swoją ciotkę – Wandę Gruz i dowiaduje się o swoich żydowskich korzeniach.
Film "Ida" eksploruje tematy Holocaustu, relacji między różnymi kulturami i religiami oraz walki z przeszłością. Tytułową rolę zagrała Agata Trzebuchowska. W dramacie wystąpili także Agata Kulesza, Jerzy Trela i Dawid Ogrodnik. Dziś tę kultową produkcję można obejrzeć m.in. na platformie Canal+.
2."Zimna wojna" (2018) – reż. Paweł Pawlikowski
Kolejny dramat (tym razem romantyczny) w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Główną oś fabularną "Zimnej wojny" stanowi trudny związek dwojga ludzi, którzy nie potrafią żyć bez siebie, ale również nie potrafią razem funkcjonować. Ta historia ma osobisty wymiar dla reżysera, bowiem dotyczy jego rodziców.
Nawet imiona bohaterów nie są tutaj przypadkowe. Zula i Wiktor – tak nazywali się też rodzice Pawlikowskiego. Produkcja może pochwalić się imponującą obsadą, złożoną z uznanych artystów. W głównych rolach występują Joanna Kulig jako Zula Lichoń oraz Tomasz Kot jako Wiktor Warski. Towarzyszy im Borys Szyc w roli Lecha Kaczmarka, a Agata Kulesza, znana z poprzedniej współpracy z Pawlikowskim przy "Idzie", gra Irenę Bielecką.
"Zimna wojna" nie otrzymała Oscara, ale była nominowana w trzech kategoriach. Natomiast została doceniona na Festiwalu Filmowym w Cannes. Film można zobaczyć na różnych platformach streamingowych, m.in. na TVP VOD czy Max.
3. "Body/Ciało" (2015) – reż. Małgorzata Szumowska
Film "Body/Ciało", za którego reżyserię odpowiadała Małgorzata Szumowska, także wskazała sztuczna inteligencja jako jeden z najlepszych obrazów spośród tych, powstałych przez ostatnie 25 lat. Produkcja przybliża widzom historię cynicznego prokuratora (Janusz Gajos) oraz jego córki, cierpiącej na anoreksję (Justyna Suwała). Oboje próbują poradzić sobie z żałobą po śmierci żony i matki.
Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny – Anna (Maja Ostaszewska) oznajmi im, iż zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć. "Body/Ciało" to tytuł, o którym było głośno. Reżyserka zdobyła za niego nagrodę na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Ponadto w 2015 roku Złoty Lew na Festiwalu Filmowym w Gdyni powędrował właśnie do twórców tego filmu. Dziś można go zobaczyć na platformie Canal+.
4. "Boże Ciało" (2019) – reż. Jan Komasa
Choć od premiery "Bożego Ciała" Jana Komasy minęło 6 lat, to jak widać, wciąż jest wyróżniany na tle innych. Przynajmniej w zestawieniu TOP 5 najlepszych polskich filmów postanowił go wymienić chatGPT. Ta produkcja przyciągnęła wielu widzów. Historia w niej przedstawiona jest inspirowana prawdziwymi faktami.
Dotyczy 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców.
Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Główną rolę w "Bożym Ciele" gra Bartosz Bielenia, a w obsadzie są również Tomasz Ziętek, Eliza Rycembel, Aleksandra Konieczna, Łukasz Simlat i Leszek Lichota.
Film zdobył wiele nagród, w tym za "najlepszy film" na gali rozdania Orłów, za najlepszy scenariusz, reżyserię, najlepszą drugoplanową rolę kobiecą, Nagrodę Publiczności, Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych na Festiwalu w Gdyni oraz był także kandydatem do Oscara.
Teraz "Boże Ciało" chętni obejrzą na Netfliksie i za dodatkową opłatą na platformie vod.tvp.pl.
5. "Sala samobójców. Hejter" (2020) – reż. Jan Komasa
Według sztucznej inteligencji wart uwagi jest również film "Sala samobójców. Hejter" – kolejny w reżyserii Jana Komasy. Głównym bohaterem jest tam Tomek (Maciej Musiałowski), student prawa Uniwersytetu Warszawskiego, który zostaje przyłapany na plagiacie i wydalony z uczelni.
Postanawia jednak ukrywać ten fakt przed światem i przez cały czas pobiera pomoc finansową od państwa Krasuckich (Danuta Stenka, Jacek Koman) – rodziców Gabi (Vanessa Aleksander), przyjaciółki z czasów dzieciństwa. Kiedy oszustwo wychodzi na jaw, skompromitowany chłopak traci zaufanie i życzliwość swoich dobroczyńców.
"Przepełniony gniewem i żalem, oddzielony od Gabi, w której skrycie podkochuje się od lat, Tomek planuje zemstę na Krasuckich. Szansa pojawia się, kiedy otrzymuje pracę w agencji reklamowej, a wraz z nią dostęp do najnowszych technologii i tajemnic stołecznej elity. Pod pozorem obowiązków zawodowych Tomek zaczyna inwigilować Krasuckich, aktywnie włączonych w kampanię polityczną kandydata na prezydenta stolicy – Pawła Rudnickiego (Maciej Stuhr). niedługo plan internetowego hejtera zaczyna nabierać coraz realniejszych kształtów..." – czytamy w opisie filmu.
Film "Sala samobójców. Hejter" zdobył Nagrodę Publiczności na gali Orłów w 2021 roku. w tej chwili jest dostępny do obejrzenia na platformie Netflix i Max.