W piątek 11 października mieliśmy zaszczyt gościć na uroczystości dziesięciolecia Nocy Bibliotek, akcji upowszechniającej czytelnictwo poprzez promocję lokalnych bibliotek. Inauguracja tegorocznej, jubileuszowej edycji akcji miała miejsce w Pałacu Rzeczpospolitej przy placu Krasińskich w Warszawie. Jako partner wydarzenia z wielką przyjemnością wzięliśmy w nim udział.
W gmachu tym Biblioteka Narodowa, będąca patronem akcji, udostępnia codziennie (z wyjątkiem wtorków), za darmo ekspozycję swych najcenniejszych zbiorów. Można zobaczyć na niej m.in. rękopisy Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Sienkiewicza, Orzeszkowej, Żeromskiego i wielu innych twórców polskiej kultury.
Noc Bibliotek, zainicjowana 10 lat temu przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i realizowana z udziałem współorganizatorów: Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów – tym razem odbywała się pod hasłem ,,Moc bibliotek”. I rzeczywiście biblioteki, bibliotekarze oraz czytelnicy pokazali tej nocy swą niezwykłą moc. W nocnym flircie z literaturą wzięło udział 1500 bibliotek (nie licząc filii), a siły swe z akcją połączył potężny TikTok. Wieczór uświetnił wspaniałym koncertem Stanisław Sojka, który rozśpiewał zgromadzoną publiczność. Potem po ekspozycji, obejmującej w tej chwili też zbiory rękopisów Czesława Miłosza, oprowadził osobiście dyrektor Biblioteki Narodowej, dr Tomasz Makowski. Zaś w podziemiach pałacu po cichutku, aby nie przeszkadzać w lekturze ani w zwiedzaniu, odbyło się silent disco.
W ramach akcji przewidziano dla uczestników wiele zabaw, np. wypełnianie kart z najseksowniejszymi ich zdaniem cytatami z literatury. Można było także – w ramach akcji towarzyszącej Nocy bibliotek: „Podziel się książkami” – wspomóc biblioteki, które ucierpiały w czasie powodzi, przynosząc przeczytane nowości wydawnicze oraz poszukiwane tytuły, w tym klasykę literatury i lektury szkolne. przez cały czas można wesprzeć biblioteki w Głuchołazach, Lądku-Zdroju, Gorzanowie i Żelaźnie, przekazując datek: https://nocbibliotek2024.ceo.org.pl/pomoc/.
Transmisję z wydarzenia można obejrzeć na stronie internetowej Nocy Bibliotek.
Fot. Aleksandra Sekuła