Majolika, porcelana, orientalne tkaniny, zabytkowe militaria oraz unikalne pamiątki po znanych postaciach historycznych to tylko część niezwykłych obiektów wystawionych w Zamku Żupnym. Wśród eksponatów wyróżnia się wyjątkowy metalowy pas, niegdyś należący do Juliusza Kossaka, uwieczniony przez Jana Matejkę na obrazie Bitwa pod Grunwaldem. Ta bogata kolekcja, skrupulatnie tworzona przez Annę i Pawła Maciukiewiczów, oferuje niezwykłą podróż w czasie, od XV wieku aż po współczesność, ukazując różnorodność kultur i epok.
Anna i Paweł Maciukiewiczowie to prawdziwi miłośnicy sztuki, którzy niemal całe swoje życie poświęcili na kolekcjonowanie unikalnych dzieł. Ich pasja zrodziła się w Fałkowicach koło Gdowa – rodzinnej miejscowości, która stała się również miejscem odkrywania historii ich przodków. Z biegiem lat ich zainteresowanie kolekcjonerstwem ewoluowało, a zbiór wzbogacił się o przedmioty przywiezione z różnych zakątków świata.
Chcieliśmy podzielić się naszą pasją i fascynacją, które są integralną częścią naszego życia. Dzięki tej wystawie w Wieliczce wreszcie mamy taką możliwość
– przyznają kolekcjonerzy.
Ekspozycja podzielona jest na różnorodne działy tematyczne, takie jak porcelana, pamiątki związane z Krakowem, Japonią i Bliskim Wschodem, czy artefakty historyczne, w tym przedmioty należące do księcia Józefa Poniatowskiego oraz innych ważnych postaci. Szczególne miejsce zajmują pasy i makaty buczackie, jednak największymi atrakcjami są majolika oraz militaria.
Każdy z eksponatów jest jedyny w swoim rodzaju i często kryje za sobą wyjątkową historię. Przykładem może być metalowy pas z XVII/XVIII wieku, który niegdyś należał do Juliusza Kossaka. Trafił do kolekcji Maciukiewiczów wraz ze zbroją husarską, stanowiąc niezwykłe świadectwo tamtych czasów.
Wystawa mieści się w dawnych apartamentach wysokich urzędników przedsiębiorstwa solnego, które same w sobie są istotnym elementem dziedzictwa historycznego. Wnętrza zdobią piękne polichromie pochodzące z okresu od XVI do XIX wieku, dodając ekspozycji dodatkowego uroku i znaczenia. Zbiory można podziwiać do 8 czerwca 2025 roku.
Noc Muzeów w Zamku Żupnym
W jubileuszowym roku 1000-lecia Korony Polskiej Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce zaprasza na wyjątkową Noc Muzeów, podczas której uczestnicy przeniosą się do czasów początków państwowości polskiej, by zanurzyć się w atmosferze minionych epok.
Rodziny z dziećmi będą mogły uczestniczyć w grze terenowej Tajemnice starego kufra, w której czekają zagadki i interesujące fakty związane z muzealnymi eksponatami. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty zdobienia ceramicznych talerzy inspirowane wystawą czasową, dające szansę na stworzenie własnego, niepowtarzalnego dzieła sztuki.
Na dziedzińcu zamku uczestnicy będą mogli spróbować swoich umiejętności w tradycyjnych sztukach walki, takich jak łucznictwo czy rzut oszczepem, pod okiem ekspertów z Grupy Historycznej „Jarchuk”.
Całość dopełnią koncerty zespołu „JAR”, który zabierze publiczność w muzyczną podróż do świata słowiańskich melodii. Odbędą się także pokazy oraz prelekcje poświęcone epoce Bolesława Chrobrego. Dzięki Grupie „Jarchuk” uczestnicy zobaczą autentyczne uzbrojenie oraz usłyszą barwne historie o bitwach i codziennym życiu średniowiecznych wojowników.
Szczegółowy program wydarzenia prezentuje się następująco:
19.00-24.00 zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych Zamku Żupnego
19.30-23.30 warsztaty łucznicze i oszczepnicze z Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Jarchuk”
19.30-23.30 „Talerz pełen kolorów” – warsztaty – dekorowanie talerzy inspirowane wystawą czasową
19.30-23.30 „Tajemnice starego kufra” – gra terenowa dla rodzin
19.00 koncert zespołu „JAR”
19.30 „Państwo Polskie w czasach króla Bolesława Chrobrego” – prelekcja Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Jarchuk”
20.30 pokaz uzbrojenia słowiańskiej drużyny Króla Bolesława Chrobrego – Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Jarchuk”
21.30 koncert zespołu „JAR”
22.30 pokaz uzbrojenia słowiańskiej drużyny Króla Bolesława Chrobrego – Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Jarchuk”
Wstęp na Noc Muzeów wynosi 5 zł.