W Stębarku odsłonią replikę “Bitwy pod Grunwaldem” większą od dzieła Jana Matejki

nos-portal.pl 1 miesiąc temu

GMINA GRUNWALD. Mierzący 10 metrów szerokości i blisko 4,5 metra wysokości obraz “Bitwa pod Grunwaldem” od 30 listopada będzie można obejrzeć w muzeum bitwy w Stębarku. Replikę namalował Ireneusz Rolewski.

Fot. Archiwum organizatora

Na sobotę 30 listopada zaplanowano otwarcie nowej wystawy czasowej w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Tego dnia odsłonięty tam zostanie obraz „Bitwa pod Grunwaldem” autorstwa Ireneusza Rolewskiego. Dzieło artysty jest wierną repliką obrazu Jana Matejki. Artysta malował je przez 6 lat.

Obraz, mierzący 10 metrów szerokości i prawie 4,5 metra wysokości, jest wyższy od oryginału o 13 cm. Kopia jest o 3,17 proc. większa od pierwowzoru i została oprawiona w ramę, która wcześniej służyła oryginałowi. Malarz odkupił ją od Muzeum Narodowego w Warszawie, oddał do powiększenia i konserwacji. Kopia ma być wożona i wystawiana w różnych miejscach na całym świecie.

– Póki co, można będzie ją podziwiać w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku do końca kwietnia przyszłego roku – informuje Szymon Drej, dyrektor muzeum. – Dodatkową atrakcją dnia będzie Gala Pełnokontaktowych Walk Rycerskich – PWR IX „Heavy legacy”

Pełnowartościowe Walki Rycerskie określane są czasami jako “MMA w zbroi”. Podczas gali widzowie zobaczą 6 międzynarodowych pojedynków, w 4 kategoriach wagowych.

Prawdziwe, niereżyserowane starcia! Profesjonalny sport, w historycznej oprawie!

PROGRAM WYDARZENIA
godz. 14 - rozpoczęcie w Holu Głównym - przywitanie gości oraz autora obrazu - Ireneusza Rolewskiego, kilka słów o pozyskaniu obrazu przez Muzeum opowie kierownik działu Naukowo- Promocyjnego Jarosław Malecki
godz. 14.20 - otwarcie wystawy „Sala edukacyjna” - otwarcie wystawy - wernisaż i rozmowy indywidualne z autorem
godz. 15–17 - Gala Pełnokontaktowych Walk Rycerskich PWR IX „Heavy legacy”
Replika obrazu “Bitwa pod Grunwaldem” ma 10 metrów szerokości i 4,5 metra wysokości / Fot Archiwum
Idź do oryginalnego materiału