Agencja Informacyjna: „Mayday, mayday” – krzyczy Ewa – główna bohaterka filmu „W nich cała nadzieja”, którego reżyserem i scenarzystą jest Piotr Biedroń. „Mayday” – to komunikat o bezpośrednim zagrożeniu życia, używany w łączności radiotelefonicznej i teleksowej; odpowiednik sygnału SOS w radiotelegrafii. Wywodzi się z francuskiego m’aider oznaczającego „pomocy”. W opinii twórców „W nich cała nadzieja”, film może być oparty na prawdziwej historii.
Ewa – główna bohaterka filmu „W nich cała nadzieja”, którego reżyserem i scenarzystą jest Piotr Biedroń, jest prawdopodobnie ostatnim człowiekiem na Ziemi.
Żyje samotnie, w niewielkiej bazie na jednym ze szczytów gór. Jest zaradną osobą, bardzo dobrze zna się na elektryce, hydraulice i inżynierii. To pomogło jej przetrwać apokalipsę. Ewa potrafi samodzielnie naprawić każdą usterkę i awarię. Jest pasjonatką ogrodnictwa. Posiada własną szklarnię z warzywami i owocami.
Dla Ewy poczucie samotności nie jest trudnym i nieprzyjemnym stanem psychicznym.
Przy życiu trzyma ją nadzieja, iż odnajdzie innych ludzi. Codziennie nadaje komunikaty o swoim położeniu, a odwiedzając skażone tereny zostawia informacje o sobie. Nie boi się kontaktu i zagrożenia ze strony ewentualnych ludzi, którzy mogą dotrzeć do obozu. Jej dom strzeże robot, którego zadaniem jest niewpuszczanie do bazy nikogo, kto nie poda prawidłowego hasła.
Ewa ma mocne poczucie bezpieczeństwa i bezgranicznie wierzy w niezawodność́ maszyny.
Kobieta stara się przełamać́ samotność poprzez długie rozmowy z robotem. Jest to jej jedyny towarzysz, z którym spędza czas. Pragnienie bycia z innym człowiekiem, jest tak mocne, iż Ewie zaciera się granica, pomiędzy robotem a człowiekiem. Z czasem zaczyna traktować maszynę jak człowieka. Nadaje choćby robotowi ludzkie imię: Artur. Ta personifikacja maszyny stanie się w przyszłości dla niej zgubna. Ewa musi rozpocząć prawdziwą walka o życie z maszyną, wyposażoną w sztuczną inteligencję, która dla kobiety, staje się większym zagrożeniem niż otaczający świat.
„W nich cała nadzieja” w reżyserii Piotra Biedronia to pierwszy polski film, który porusza temat przyszłości świata, w obliczu globalnych katastrof i rozwijającej się sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence – skrót:AI).
Obraz otrzymał wyróżnienie w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych oraz nagrodę dla Klimatycznego Filmu na 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2023 r.
Film „W nich cała nadzieja” w reżyserii Piotra Biedronia będzie można obejrzeć w kinach od 24 listopada 2023 r. W rolach głównych wystąpiła para cenionych aktorów: Magdalena Wieczorek (znana z filmów „Zadra” i „Kryptonim Polska”) oraz Jacek Beler („Inni ludzie”, „Wesele”). W projekt zaangażowali się m.in.: Marek Zawierucha – scenografia; Tomasz Wójcik – zdjęcia; Łukasz Pieprzyk – muzyka; Marceli Majer – montaż; Dzvinka Kukul i Magdalena Tarka – kostiumy; Bart Putkiewicz i Natalia Sikorska – dźwięk; Julia Hebel, Monika Wróbel, Anna Szybalska – charakteryzacja. Producentką obrazu jest Beata Pisula z firmy K&K Film Selekt; Leszek Iwaniuk – producent wykonawczy. Film „W nich cała nadzieja” jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybucja Galapagos Film.