Unikatowy mural w hołdzie dla polskiej muzyki powstał w Warszawie

strefamusicart.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Mural_cały_projekt


  • Zespół Radia 357 zrealizował projekt unikatowego muralu w centrum Warszawy.

  • Mural ufundowali Słuchacze Radia 357.

  • Przedstawia 10 utworów, które uzyskały najwięcej głosów w zestawieniu Polskiego Topu Radia 357 w maju 2024 roku.

  • Po raz pierwszy na muralu przedstawiony został także Marek Niedźwiecki – pomysłodawca idei Topów i prowadzący Topy Radia 357.

  • Muralowi towarzyszy multimedialna strona internetowa mural.Radio357.pl.

  • Można na niej obejrzeć poszczególne fragmenty dzieła oraz posłuchać historii przygotowanych przez redakcję muzyczną Radia 357.

  • Projekt muralu przygotował Alek Lis Kula Morawski.

  • Mural zrealizowała agencja Good Looking Studio.

  • Lokalizacja muralu to ul. Nowowiejska 1 w Warszawie – przy stacji metra Politechnika.

“Zmalujmy coś znowu razem” – słuchacze fundują mural

Polski Top Radia 357 to nadawane raz w roku, 3 maja zestawienie najważniejszych polskich utworów wszech czasów. W tym roku prawie 13 000 Patronów Radia 357 ułożyło je po raz czwarty, oddając łącznie ponad 1,2 miliona głosów. Tegorocznej edycji towarzyszyłą akcja „Zmalujmy coś znowu razem” – słuchacze zbierali środki na ufundowanie muralu z utworami z pierwszej dziesiątki zestawienia. Sfinansowany przez nich mural można już oglądać w centrum Warszawy.

– Tradycja audycji z cyklu “Top” została zapoczątkowana w latach 90-tych przez Marka Niedźwieckiego w Trójce. Kontynuujemy ją w Radiu 357 wspólnie z Mistrzem, który jest jednym z prowadzących Topy Radia 357. Co roku oddajemy hołd polskim twórcom, przypominając ich ponadczasowe dzieła. Jesteśmy dumni, iż w tym roku, wspólnie z niezawodną Społecznością Radia 357, możemy dodatkowo oddać ten hołd także w formie tak niezwykłej realizacji w jednym z najbardziej ruchliwych miejsc w stolicy – mówi Piotr Stelmach, szef redakcji muzycznej Radia 357.

Ogromne wyzwanie artystyczne i realizacyjne

Autorem projektu muralu jest Alek Lis Kula Morawski. W swojej artystycznej wizji sięgnął do estetyki i ducha czasów, w których utwory powstały, nawiązując do tekstów, klimatu utworów i ich autorów.

– Jak namalować 10 wielkich utworów na jednej ścianie? Zadanie było bardzo trudne. Dlatego zaprosiliśmy do niego Alka – niezwykłego artystę, który podjął się stworzenia tego skomplikowanego, wielowątkowego i nieoczywistego projektu. Patrząc na efekt końcowy wiemy, iż nikt nie zrobiłby tego lepiej. Powstało dzieło niezwykłe, wielowymiarowe, pełne znaczeń i smaczków. Można się nim delektować i ciągle odkrywać coś nowego – mówi Paweł Sołtys, prezes zarządu Radia 357.

Prace nad samym projektem trwały miesiąc.

– Miałem do zlepienia w mniej lub bardziej spójną całość bardzo szerokie spektrum stylistyk i gatunków. Starałem się utrzymać całość w lekkim tonie, obrazując tytuły czy poszczególne wersy w niekiedy żartobliwy lub dosłowny sposób. Najważniejsze było dla mnie jednak, żeby każdy artysta został tu adekwatnie uhonorowany. Chciałem nadać każdemu fragmentowi muralu swoją własną osobowość, sięgając po inspiracje do historii utworów, ich zaplecza i dorobku samych muzyków. Bazą, z której czerpałem było tu wszystko: począwszy od charakterystycznych dla artystów strojów, przez ich teledyski, okładki płyt aż po sam kontekst utworów – napisał Alek Lis Kula Morawski Patronom Radia 357.

– W swoich ilustracjach często tworzę rozbudowane kompozycje, nasycone dużą liczbą postaci i szczegółów, ale w tej zdecydowanie przeszedłem sam siebie jeżeli chodzi o natłok elementów. Był to po prostu bardzo wdzięczny temat do zilustrowania i ciężko mi było się od tej pracy oderwać – dodał.

Przeniesienia projektu na wybraną ścianę w centrum Warszawy podjęła się agencja Good Looking Studio.

Mural powstał w Warszawie przy ulicy Nowowiejskiej 1, w pobliżu stacji metra Politechnika.

Mural także w wersji online – multimedialna strona z materiałami audio

Premierze muralu towarzyszy poświęcona mu strona internetowa. Można na niej dokładnie obejrzeć poszczególne fragmenty zrealizowanego projektu. Każdemu z nich towarzyszy materiał audio z historiami wszystkich dziesięciu utworów. Materiały opracowała redakcja muzyczna Radia 357.

– Dzięki temu zwiększamy zasięg muralu na cały świat – a słuchaczy Radia 357 mamy w najdalszych zakątkach globu. Multimedialna wersja pogłębia doświadczenie oglądających poprzez nieograniczoną możliwość odkrywania wszystkich detali. Całości dopełniają opowieści od naszych redaktorów muzycznych. Przygotowane mini-podcasty dostępne są dla wszystkich – mówi Maciej Bandurski, szef marketingu Radia 357.

Strona dostępna jest pod adresem: mural.Radio357.pl

Lista utworów upamiętnionych na muralu oraz autorów opowieści audio:

Pozycja w Polskim Topie Radia 357

Wykonawca i tytuł utworu

Autorzy materiału audio o utworze

1

Obywatel G.C. – NIE PYTAJ O POLSKĘ

Piotr Stelmach

2

Lao Che – WOJENKA

Marcin Cichoński

3

Maanam – KRAKOWSKI SPLEEN

Marta Kula

4

Kult – ARAHJA

Marcin Łukawski

5

Myslovitz – DŁUGOŚĆ DŹWIĘKU SAMOTNOŚCI

Novika

6

Perfect – AUTOBIOGRAFIA

Ola Budka

7

Czesław Niemen – DZIWNY JEST TEN ŚWIAT

Marek Niedźwiecki

8

Kult – POLSKA

Antoni Grudniewski

9

Zbigniew Wodecki – LUBIĘ WRACAĆ TAM GDZIE BYŁEM

Maja Piskadło

10

Andrzej Zaucha – BYŁAŚ SERCA BICIEM

Mateusz Fusiarz

Radio 357 to stacja założona przez byłych dziennikarzy radiowej Trójki. Zespół tworzy w tej chwili ponad 100 autorów, dziennikarzy oraz osób organizujących pracę radia. Audycje przygotowują m.in. Marek Niedźwiecki, Piotr Kaczkowski, Kuba Strzyczkowski, Marcin Łukawski, Krystian Hanke, Michał Olszański, Patrycjusz Wyżga, Marcin Cichoński, Katarzyna Pruchnicka, Tomasz Gorazdowski, Antoni Grudniewski, Tomasz Rożek, Aleksandra Budka, Mateusz Fusiarz, Piotr Stelmach, Marta Kula, Michał Gąsiorowski, Roma Leszczyńska, Izabela Woźniak, Paweł Sołtys, Daniel Wyszogrodzki, Tomasz Jeleński, Katarzyna Kłosińska, Filip Jaślar, Łukasz Błąd, Krzysztof Szubzda, Halina Wachowicz, Bartosz Gil, Baasch, Łukasz Dunaj, Justyna Godz, Agnieszka Szwajgier, Maja Piskadło, Marcin Klimkowski, Grzegorz Sajór i Michał Żakowski.

Radio 357 wprowadziło również serwisy informacyjne nadawane rano i popołudniu. Przygotowuje je zespół 13 dziennikarzy, reporterów i serwisantów oraz 8 korespondentów zagranicznych. Pracę newsroomu koordynuje Andrzej Rudke.

Radio 357 funkcjonuje i rozwija się dzięki wyjątkowej Społeczności Patronów, których jest już prawie 50 000. Łączą ich podobne wartości, wymagania co do jakości i poziomu treści, zainteresowania. Patroni nie tylko zapewniają wsparcie finansowe, ale również współtworzą radio w ramach dyskusji, ankiet, sugestii i spotkań “live”. Cieszą się również przywilejami – m.in. możliwością głosowania na Listę Piosenek oraz dostępem do ekskluzywnych treści w sekcji Twoje 357. Organizowane są dla nich także specjalne spotkania z artystami, konkursy i inne wydarzenia

W grudniu 2021 roku Radio 357 otrzymało prestiżową nagrodę Grand Press Digital za „innowacyjne podejście w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej”. Redakcja magazynu Press wytypowała nominowanych wspólnie z 21 specjalistami z mediów cyfrowych, reprezentantami nadawców, firm badawczych, start-upów i agencji interaktywnych.

We wrześniu 2022 roku Radio 357 otrzymało nagrodę PR Wings w kategorii „Zmiana biznesowa, komunikacyjny game changer” za komunikację ze swoją społecznością. Nagrodę przyznało 40-osobowe jury, w skład którego weszli specjaliści od komunikacji. Konkurs organizuje Stowarzyszenie Agencji Public Relations.

Radio 357 można wesprzeć na stronie wspieram.Radio357.pl.

Radio 357 jest dostępne bezpłatnie przez aplikację (Android i iOS), stronę internetową, agregatory stacji internetowych (m.in. OpenFM, WP Pilot, Patronite Audio, TuneIn, Replaio, MyTuner, MediaU, PlayNow). Stacja zwiększa także zasięg poprzez rosnącą dostępność w telewizjach kablowych.

Idź do oryginalnego materiału