Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Dzień Grania w Karty, Dzień Świętych Niewiniątek, Dzień Ściągania (programów i aplikacji), Dzień Telefonu Do Przyjaciela, a także Międzynarodowy Dzień Pocałunku. Przekonaj się, co można świętować 29 grudnia, jeżeli naprawdę się postaramy i dokładnie poszukamy w kalendarzu.
Rozwiąż quiz o królach estrady PRL. Jesteś mistrzem, jeżeli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…
Kto dziś obchodzi imieniny i urodziny?
Imieniny dzisiaj obchodzą: Dawid, Domaradz, Dominik, Ebrulf, Ekhard, Gerard, Gerarda, Gosław, Honorat, Jonatan, Krescencjusz, Krescens, Krescenty, Marceli, Marcin, Prymian, Radowit, Saturnin, Tadea, Tomasz, Trofim i Wiktor.
29 grudnia urodzili się:
- Charles Goodyear (1800; zm. 1860) – amerykański wynalazca;
- Tytus Chałubiński (1820, zm. 1889) – polski lekarz i taternik;
- Jon Voight (1938) – amerykański aktor;
- Marianne Faithfull (1946) – brytyjska piosenkarka;
- Joanna Bartel (1952) – polska aktorka, artystka kabaretowa, wokalistka;
- Tomasz Bednarek (1969) – polski aktor;
- Jude Law (1972) – brytyjski aktor;
- Michał Koterski (1979) – polski aktor, prezenter telewizyjny.
Zobacz także: To jeden z jej najpopularniejszych przebojów. Mógł przepaść na dobre!
Wspominamy Henryka Warsa
Dziś przypada 122. rocznica urodzin słynnego polskiego kompozytora muzyki rozrywkowej, aranżera, dyrygenta, pianisty oraz pioniera jazzu w Polsce – Henryka Warsa. Przyszedł na świat 29 grudnia 1902 r. w żydowskiej rodzinie w Warszawie jako Henryk Warszawski. Najpierw uczył się na prawnika na Uniwersytecie Warszawskim, ale potem zrezygnował z tego na rzecz wykształcenia muzycznego, które nabył w Konserwatorium Warszawskim.
Karierę kompozytorską zaczął w 1926 r. Duży rozgłos przyniósł mu trzy lata później utwór „Zatańczmy tango”. Tworzył także dla innych, w tym Hanki Ordonówny, Eugeniusza Bodo oraz Adolfa Dymszy. Ponadto prowadził grupę Weseli Chłopcy i pisał muzykę do filmów, np. „Szpiega w masce” (1933) czy „Na Sybir” (1937).
W czasie wojny walczył, a potem trafił do niewoli niemieckiej. Kiedy się z niej wyswobodził, znalazł się we Lwowie, gdzie założył big-band, a potem zespół „Tea-Jazz”. Po wojnie przeprowadził się do USA. Tam rozkwitała jego działalność jako kompozytora muzyki filmowej. Jego piosenki śpiewały sławy pokroju Doris Day i Binga Crosby’ego. Henryk Wars tworzył też utwory symfoniczne. Zmarł 1 września 1977 r. w Los Angeles.
29 grudnia – jakie święto niecodzienne?
Co roku 29 grudnia przypada Dzień Tik Tak. Ma on na celu przypominać, iż obecny rok zbliża się już nieuchronnie ku końcowi. jeżeli jeszcze mamy w nim coś do załatwienia, to trzeba się z tym spieszyć. Wykorzystajmy dzisiejszy dzień jako ważne memento, iż pora zakończyć sprawy, które jeszcze pozostały niedokończone. Możemy na przykład skupić się na drobiazgach, jak choćby posprzątanie dywanu czy odkurzenie pokoju po świętach.
Od 2008 r. Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody obchodzi 29 grudnia Dzień Narodzin Niedźwiedzi Polarnych. Niestety z powodu globalnego ocieplenia siedliska tych pięknych, majestatycznych zwierząt kurczą się w dramatycznym tempie. Zmniejsza się także populacja niedźwiedzi. Przyczyniają się do tego nie tylko zmiany klimatyczne, ale również kłusownictwo.
Ponadto dzisiaj obchodzimy Dzień Zupy Pieprzowej, a także powiązany z Dniem Tik Tak – Dzień Rzeczy Wciąż Do Zrobienia.