To te dźwięki wywołują stany lękowe. Częstotliwości rodem z horroru

genialne.pl 2 lat temu
Zdjęcie: infradźwięki, fot. freepik


Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek oglądać horror lub thriller i poczuć niepokój, mimo iż w filmie nie działo się pozornie nic, co by mogło go wywołać? Taka sama rzecz mogła Ci się też przytrafić w pobliżu niektórych instalacji technicznych lub przemysłowych. Za Twoje uczucie niepokoju mogły być tu odpowiedzialne infradźwięki.

Czy to prawda, iż infradźwięki mogą wywołać uczucie paniki u ludzi?

Tak, to prawda. Ale tylko wtedy, gdy wielkość ciśnienia jest na tyle duża, iż mogą być odczuwalne. Usłyszeć ich bowiem nie usłyszymy, ponieważ częstotliwość ich jest poniżej naszego zakresu słyszalności. Dlatego jedynym sposobem na zauważenie infradźwięków przez człowieka jest ich odczucie – zwykle jako pewnego rodzaju niskie dudnienie. Infradźwięki bywają bardzo zróżnicowane, ale spora część z nich rzeczywiście potrafi wywołać u ludzi niepokój. Efekt ten często jest świadomie wykorzystywany w horrorach i innych filmach. Ale występuje także bardziej naturalnie w naszym otoczeniu.

Jak działają infradźwięki?

Normalny zakres słyszalności dla człowieka mieści się w przedziale od 20 do 20 000 herców. Każdy dźwięk poniżej 20 Hz nazywamy infradźwiękami. Infradźwięki występują w sposób naturalny, są wynikiem działania wodospadów, burz, trzęsień ziemi i wielu innych zjawisk. Dodatkowo, infradźwięki są wytwarzane przez źródła stworzone przez człowieka, takie jak samoloty, silniki Diesla, systemy wentylacyjne i inne. Podczas gdy możemy usłyszeć wyższe częstotliwości produkowane przez te obiekty, nie jesteśmy w stanie usłyszeć niczego poniżej częstotliwości 20 Hz. Mimo to przez cały czas odbieramy te fale dźwiękowe poprzez inne zmysły – w taki sam sposób, w jaki odczuwamy wibracje.

infradźwięki, fot. freepik

„A może to duchy?”

Zdolność do odbierania infradźwięków bez możliwości ich wyraźnego „usłyszenia” jest zjawiskiem niepokojącym, ponieważ jego efekty są nieoczekiwane. W niektórych przypadkach efekty te ludzie błędnie przypisują aktywności paranormalnej i nawiedzeniom. Zdaniem ekspertów niektóre częstotliwości infradźwięków mogą wywoływać zarówno fizjologiczne (mdłości, zawroty głowy itp.). Jak i psychologiczne (niepokój, niepokojące myśli itp.) reakcje, które wzmacniają lęki i wyobrażenia o aktywności paranormalnej.

Filmowe strachy na lachy

Technika ta może być użyta na wiele ciekawych sposobów w produkcji filmowej, takich jak budowanie niepokoju przed kluczowymi momentami czy potęgowanie niepokojących uczuć podczas niepokojących scen. Następnym razem, gdy będziesz oglądał horror, zastanów się nad scenami, które wywołują szczególne przerażenie i dyskomfort, a także zastanów się nad użytymi dźwiękami, ponieważ może być ich więcej, niż Ci się wydaje. jeżeli chcesz, to infradźwięków możesz posłuchać sobie tutaj:

Najlepiej jest włączyć je sobie w tle i postarać się o nich zapomnieć. Po jakimś czasie być może zauważysz, iż rzeczywiście czujesz nieokreślony niepokój. Uwaga: z nieznanego powodu nie dzieje się tak u niektórych ludzi i jest to też uwarunkowane m. in. Twoją kondycją psychiczną danego dnia.

A tutaj przeczytasz, jak przeżyć na studiach tanim kosztem.

Idź do oryginalnego materiału