Tania natura, czyli introdukcja

krytykapolityczna.pl 1 miesiąc temu

Dlaczego to dzięki Kartezjuszowi możemy jeść nuggetsy z kurczaka? Czy kapitalizm zaczął się od maszyny parowej – a może od apetytu na słodycze? Kto płaci za wszystkie tanie rzeczy, które system nam oferuje? Jak ludzie zaczęli pochłaniać całą planetę – i którzy ludzie konkretnie? W pierwszym odcinku podcastu o świeżo wydanej książce Raja Patela i Jasona Moore’a Historia świata w 7 tanich rzeczach o tym wszystkim opowiada filozofka i socjolożka, prof. Ewa Bińczyk.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SPREAKER

Kilka tanich rzeczy

Kapitalizm to system wyjątkowo efektywny: potrafi zaprząc do produktywnej pracy nie tylko ludzi, ale i naturę. A żywność i energię czyni tanią, jak to tylko możliwe. Brzmi dobrze – dopóki nie doczytamy, iż tanie w kapitalizmie jest również… życie, a produktem najlepiej symbolizującym ten system – nuggetsy z kurczaka, a nie żaden telefon czy elektryczny SUV. Raj Patel i Jason Moore w książce Historia świata w siedmiu tanich rzeczach wyjaśniają, jakim kosztem – tanim dla systemu, drogim dla jego zasobów, czyli nas i całej natury – kręci się kapitalistyczny świat. A my w podcaście Kilka tanich rzeczy opisujemy, jak to się ma do warunków Polski i co z tym fantem zrobić.

*

prof. dr hab. Ewa Bińczyk – zajmuje się współczesną filozofią nauki i techniki, studiami nad nauką i technologią, socjologią wiedzy naukowej i kontrowersjami w nauce. w tej chwili prowadzi badania w zakresie retoryki środowiskowej, ekonomii ekologicznej, dewzrostu i problemu marazmu antropocenu. Jest autorką książek: Socjologia wiedzy w Biblii (Nomos 2003), Obraz, który nas zniewala (Universitas 2007), Technonauka w społeczeństwie ryzyka (UMK 2012), Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu (PWN 2018; nominacja do Nagrody im. Długosza, jedna z „20 książek do czytania w XXI wieku”, Lista Międzynarodowego Czytania akcji „Polityki” i Teatru Studio) oraz Uspołecznianie antropocenu. Ekowerwa i ekologizowanie ekonomii (UMK 2023). Członkini Komitetu Prognoz PAN, Rady Ekspertów Koalicji Klimatycznej i Rady Fundacji Edukacji Klimatycznej.

**

Podcast został zrealizowny dzięki wsparciu European Climate Foundation.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

Idź do oryginalnego materiału