Inspiracja nowojorskim jazzem i tańcem, ale też zabawa światłem i przestrzenią przenikającą się z muzyką płynąca ze sceny, co daje bajkowy, momentami oniryczny spektakl złożony z dźwięków i cieni – autorem tegorocznej scenografii i plakatu do 51. Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu ponownie jest muzyk, projektant, grafik, malarz i fotograf w jednym Tomasz Wolff. Artysta prace nad oprawą zaczyna w lipcu, a bodźców szuka w tradycji muzyki, a nie w programie.
„I też w tym roku tworząc plakat, myślałem o tradycji jazzu nowojorskiego, ale też chciałem też dodać trochę nowoczesności, trochę glitch temu plakatowi. I tym razem też trochę ten plakat uspokoić, dać mu trochę oddechu, tak jak jazz daje oddech naszemu życiu, dlatego jest dużo przestrzeni wokół postaci” – powiedział radiuCENTRUM Tomasz Wolff.
na fot.: motyw z plakatu
Zupełnie inaczej niż na scenie. Tło dla muzyków nie jest odpowiedzią na plakat, jak to bywało w latach poprzednich, to raczej luźna wariacja na jego temat, więc jest dużo tańca, pociętych wiszących postaci, które są jedyną możliwością wyjścia w przestrzeń sceny, która jest potrzebna w czasie koncertów z udziałem Filharmonii Kaliskiej także biorącej udział w MFPJ.
„Przestrzeń jest uzyskana poprzez grafikę. Natomiast w tym roku dodaliśmy jeszcze postacie i ta scenografia jest tak zrobiona, iż jest dużym polem do popisu dla oświetleniowca, dlatego iż światło się pięknie na niej odkłada. Może być wręcz abstrakcyjna, albo bardzo przedstawieniowa, może być tylko figura, zarys, adekwatnie pozbawiona kolory. W zależności, jakim światłem podświetlimy te postaci podwieszone” – zdradził radiuCENTRUM Tomasz Wolff.
na fot.: wisząca nad sceną tańcząca postać
Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych to także akcent plastyczny. W tym roku w Galerii w Hallu można zobaczyć wystawę projektów graficznych firmy Blue Note Records.