Sprytna/głupia sztuczka z Leiką X

oen.pl 3 miesięcy temu


Podwójne widzenie dzięki Leice X1.

W głębi instrukcji obsługi cyfrowego aparatu kompaktowego Leica X1 znajduje się krótki opis stabilizacji obrazu, który dał początek jednemu z najbardziej niesamowitych i szokujących trików wszechczasów z aparatem cyfrowym. Nie ma tu żadnych spoilerów; dokładny fragment instrukcji Leica jest powtórzony w całości. Sprawdź, czy potrafisz odkryć rewelacyjną, rewolucyjną technikę fotoobrazowania, która została odkryta w tym przyziemnym wyjaśnieniu stabilizacji obrazu Leica X1.

Ukryta sztuczka

Fragment z instrukcji obsługi Leica X1 (tłumaczenie na język angielski), strona 115, kolumna 2, nagłówek Stabilizacja obrazu, akapity 1–4:

„Zwłaszcza w warunkach słabego oświetlenia niezbędny czas otwarcia migawki może być zbyt długi, aby zapewnić ostre zdjęcia, choćby przy włączonej funkcji AUTO ISO (patrz str. 95). LEICA X1 oferuje funkcję, która często pozwala uzyskać ostre zdjęcia choćby przy tak długich czasach otwarcia migawki.

„W menu wybierz Stabilizacja obrazu (3.8), a w podmenu żądane ustawienie.

Uwagi:

„Dzięki tej funkcji aparat automatycznie wykonuje dwa zdjęcia w serii, jedno z krótszym, a drugie z dłuższym czasem otwarcia migawki (podczas tej operacji słychać będzie dwukrotne uruchomienie migawki). Następnie pobiera dane z dwóch ekspozycji i łączy je w jedną dzięki cyfrowego przetwarzania obrazu.

„Dlatego proszę trzymać aparat nieruchomo, aż migawka zostanie wyzwolona po raz drugi.”

– Koniec fragmentu.

Czy widziałeś niesamowite możliwości robienia zdjęć, jakie niewielki X1 mimowolnie oferuje użytkownikom? Tak, zgadłeś; w aparacie możliwe są teraz cyfrowe podwójne ekspozycje (patrz rysunki 1 i 2).

Rysunek 2. Podwójnie naświetlone zdjęcie wykonane aparatem Leica X1.
Rysunek 1. Zwykłe zdjęcie Leica X1.

Nie, możesz zapomnieć o innych szaradach z aparatami cyfrowymi, które twierdzą, iż robią podwójną ekspozycję przy użyciu wielokrotnej ekspozycji (Uwaga: korzystając z tej opcji, niektóre aparaty mogą symulować sztuczkę z podwójną ekspozycją Leica X1, ale mogą „edytować ” te inne cyfrowe naśladowcy do znudzenia dyskwalifikują je jako prawdziwą podwójną ekspozycję), nakładki naświetlania i powiązania ekspozycji… to wszystko fałszywe chwyty próbujące „zachowywać się” jak prawdziwa podwójna ekspozycja. Tymczasem, działając podobnie do operacji podwójnej ekspozycji w aparacie filmowym, X1 wykonuje dwie ekspozycje jedna na drugiej, jak pokazano na rysunku 3. To niezwykle kreatywna okazja do stworzenia wyjątkowej fotografii, która łączy się ze spontanicznością, odrobiną fantazji i zdrowa dawka szczęścia (patrz ryc. 4).

Rysunek 3. Zestawiaj różne obiekty z podwójną ekspozycją.
Rysunek 4. Połącz tekstury z podwójną ekspozycją.

Uwaga: Po wykonaniu pierwszego naświetlenia aparatem na kliszę, należy wykonać podwójną ekspozycję, naciskając przycisk zwalniający przewijanie na podstawie aparatu (lub dźwignię przewijania na płycie czołowej aparatu) i jednocześnie napinając dźwignię przesuwu kliszy. Teraz wykonywana jest druga ekspozycja, po której następuje normalne działanie dźwigni przesuwu filmu. Alternatywnie, niektóre aparaty na kliszę, takie jak Mamiya 645, mają dedykowany przełącznik „wielokrotnej ekspozycji”. Doświadczeni fotografowie filmowi wykonają dodatkową pustą ekspozycję po każdym podwójnym naświetleniu.

Chociaż technika podwójnej ekspozycji X1 jest eksperymentalna, oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci uzyskać użyteczną cyfrową podwójną ekspozycję w aparacie:

1. Włącz stabilizację obrazu dzięki menu X1.

2. Aby móc usłyszeć obie ekspozycje, należy włączyć dźwięk spustu migawki. W menu X1 wybierz „Głośność migawki” i ustaw ją na „Wysoka”.

3. Naciśnij przycisk ISO i wybierz „100”.

4. Ustaw pokrętło czasu otwarcia migawki w pozycji „A”, aby uzyskać automatyczną ekspozycję.

5. manualnie ustaw pokrętło przysłony na małą średnicę przysłony. W zależności od oświetlenia otoczenia, dobrym punktem wyjścia powinna być f/8. Wykonaj podwójną ekspozycję i dostosuj przysłonę, aż zobaczysz pożądany efekt.

6. Ten proces podwójnej ekspozycji wymaga pewnej finezji fotografa, aby osiągnąć dobre rezultaty. W zależności od dostępnego oświetlenia łączne ekspozycje będą zwykle trwać od 2 do 30 sekund. Ten krótki czas ekspozycji nie daje dużo czasu w poruszanie się między dwoma obiektami w celu uzyskania podwójnej ekspozycji, więc planuj z wyprzedzeniem (patrz rysunek 5).

Rysunek 5. Uzyskaj kubizm z podwójną ekspozycją.

7. Po kliknięciu spustu migawki nie musisz już go przytrzymywać. Pamiętaj, żeby gwałtownie przestawić aparat na drugą ekspozycję i przez resztę czasu trzymać go nieruchomo. X1 wyświetli zarówno wybraną przysłonę, jak i łączny całkowity czas ekspozycji podczas każdego zdjęcia.

Aby funkcja stabilizacji obrazu X1 mogła uzyskać użyteczną podwójną ekspozycję, niezbędne są stonowane warunki oświetleniowe. Może się jednak zdarzyć, iż do podwójnej ekspozycji zechcesz dodać dodatkowe oświetlenie. manualne wyzwalanie małej, manualnej, elektronicznej lampy błyskowej, takiej jak ta na rysunku 6, może wizualnie podkreślić Twoją ekspresję twórczą (patrz rysunek 7).

Rysunek 7. Elektroniczna lampa błyskowa może uwypuklić szczegół w przypadku podwójnej ekspozycji.
Rysunek 6. Podczas podwójnej ekspozycji można wyzwolić małą ręczną elektroniczną lampę błyskową.

Dziękujemy projektantom Leiki za wyposażenie aparatu X1 w jajko wielkanocne z podwójną ekspozycją, które podnosi jego możliwości fotograficzne znacznie powyżej możliwości jakiegokolwiek innego cyfrowego aparatu kompaktowego (patrz rysunek 8). Umożliwienie prawdziwej, prawdziwej cyfrowej podwójnej ekspozycji to prawdziwa zmiana w fotografii bez kliszy (patrz rysunek 9).

Rysunek 9. Pseudo „potrójne” naświetlenie można wykonać przy użyciu podwójnego naświetlenia.
Rysunek 8. Fantastyczne środowiska można komponować dzięki podwójnej ekspozycji.

Odkrycie ukrytej funkcji, takiej jak możliwość podwójnej ekspozycji Leica X1, zwiększa satysfakcję użytkownika z każdego aparatu (patrz rysunek 10). Może uda Ci się znaleźć nieodkryty klejnot fotografii ukryty w swoim aparacie. Możesz rozpocząć swoją drogę do odkryć, pamiętając o tym, aby zawsze czytać Podręcznik „Zabawy” (RTFM).

Rysunek 10. Surrealistyczny obraz można stworzyć dzięki podwójnej ekspozycji.




Źródło

Idź do oryginalnego materiału