Secret Level - analiza pierwszej części sezonu nowej animacji Amazon Prime

gry.interia.pl 4 dni temu
Zdjęcie: /materiały prasowe


"Secret Level" to świeżo wydana antologia animowana od Amazona, skupiająca się na adaptacjach lub mniej lub bardziej luźnych nawiązaniach do gier wideo - zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Każdy odcinek opowiada samodzielną historię inspirowaną konkretną grą. Poniżej przygotowałem dla Was streszczenie pierwszych 8 odcinków serialu.


Odcinek 1: Dungeons & Dragons: The Queen’s Cradle
Historia otwierająca pierwszy sezon nawiązuje do klasycznego i kultowego RPG. Grupa poszukiwaczy przygód wyrusza, by odnaleźć kult smoka, ale odkrywa zagrożenie większe, niż przypuszczali. najważniejszy wątek to relacja z młodym bohaterem, którego tajemnicze zdolności mogą być zarówno przekleństwem, jak i wybawieniem. W tle odnajdujemy epickie starcia i motywy moralnego wyboru, ukazujące, jak złożony i bogaty jest świat "Dungeons & Dragons".


Odcinek 2: Sifu: It Takes a LifeReklama
Młody wojownik, napędzany żądzą zemsty, staje przed dylematem - czy jest ona warta ceny, jaką płaci za każdą przegraną walkę? Ten odcinek to m.in. dynamiczne sceny walk, świetnie oddające klimat gry, które przeplatają się z retrospekcjami pokazującymi przeszłość bohatera. Fabuła zmusza do refleksji nad konsekwencjami korzystania z przemocy i nad odnalezieniem własnej drogi w świecie pełnym chaosu.


Odcinek 3: New World: The Once and Future King
Na tajemniczej wyspie pełnej zagadek i niebezpieczeństw ląduje rozbitek, przekonany o swojej potędze i nieomylności. Zanim morze wyrzuciło go na brzeg, był królem, więc próbuje na różne sposoby pozbyć się obecnego władcy wyspy, na którą trafił. Pech chce, iż w jego staraniach więcej jest nieudolności i zadufania niż faktycznych zdolności przywódczych. Wyspa ta kryje jednak pewien sekret, który jest zarówno błogosławieństwem jak i przekleństwem. Wątek odcinka łączy w sobie elementy survivalu, eksploracji i filozoficznych rozważań, oddając atmosferę gry "New World".
Odcinek 4: Unreal Tournament: Xan
W futurystycznym świecie, gdzie walki gladiatorów stanowią codzienność, zbuntowane roboty walczą o przetrwanie na arenie. Akcja skupia się na Xanie, robocie-wojowniku, który odkrywa mroczne sekrety korporacji organizującej te brutalne zawody. Epizod wypełniają przede wszystkim dynamiczne scenami akcji, aczkolwiek w mojej ocenie jest on najsłabszy, a może najbardziej rozczarowujący odcinek całego sezonu - mimo, iż gra miała swoją, konkretnie zdefiniowaną fabułę, twórcy postanowili ją nieco zmienić, ludzkich wojowników zamieniając na roboty. Dodatkowo, zdecydowano się niemal zupełnie nie wykorzystać kultowej ścieżki dźwiękowej pierwszej części gry - w jednym tylko momencie w tle pobrzmiewa coś, co ma przypominać jeden z oryginalnych utworów. Jest to tym dziwniejsza decyzja, iż odcinek poświęcony Unreal Tournament był zwiastunem całego sezonu - zapowiadał się więc potężny “fan service", z którego jednak w dużej mierze zrezygnowano. Fanom gry powinno się jednak spodobać skorzystanie ze znajomych modeli broni oraz Arena przypominająca jedną z kultowych map.


Odcinek 5: Warhammer 40,000: And They Shall Know No Fear
W świecie pełnym chaosu i wiecznej wojny, żołnierz Ultramarines staje przed próbą uratowania swojej drużyny w misji przeciwko siłom Chaosu. Fabuła stara się oddać psychologiczną głębię bohaterów, łącząc ją z wizualnym bogactwem bitew charakterystycznym dla uniwersum Warhammera. Starcia z mutantami i heretykami wymieszane są z refleksja,o nad poświęceniem i braterstwem.


Odcinek 6: PAC-MAN: Circle
Mocno niecodzienna opowieść, która przekształca kultową, prosta i absolutnie pozbawioną fabuły grę w interesującą moim zdaniem podróż. PAC-MAN, przedstawiony tutaj jako zagubiona istota, walczy o przetrwanie w niekończącym się labiryncie. Mroczna narracja nawiązuje do ludzkiej egzystencji, samotności i cykliczności życia. Zamiast prostoty, znanej z gry, odcinek oferuje głęboką, niepokojącą historię.
Odcinek 7: Crossfire: Good Conflict
Dwa zespoły najemników, którym postawiono dwa wykluczające się cele spotykają się podczas misji, w której jeden z nich ma eskortować VIP-a z tajemniczą walizką, drugi ma tę walizkę odebrać za wszelką cenę. Odcinek ten przedstawia rywalizację na serwerze i dylematy związane z lojalnością wobec swojego zespołu. Rozgrywające się w tym odcinku starcia podkreślają napięcie, a narracja zwraca uwagę na psychologiczne aspekty życia najemnika - który niby robi wszystko dla pieniędzy, ale zawsze chce być “tym dobrym gościem".


Odcinek 8: Armored Core: Asset Management
Bohaterem jest pilot mecha, dręczony traumami przeszłości. Wyrusza on na kolejną misję, która zmusza go do konfrontacji z własnymi demonami. Odcinek eksploruje wątki technologicznej zależności, człowieczeństwa i walki o tożsamość w świecie zdominowanym przez maszyny. Wizualnie bogaty epizod nawiązuje do industrialnego stylu gry, ale co interesujące - Armored Core nie jest tutaj jedynym nawiązaniem. W rolę pilota wciela się (tzn. użycza mu głosu oraz twarzy dla sesji motion capture) Keanu Reeves, któremu towarzyszy... głos. Brzmi znajomo? choćby muzyka brzmi w ten bardzo specyficzny sposób... Dla mnie jest to najciekawszy i najlepszy - może obok PAC-MANa - odcinek tego sezonu.
Oprócz walorów fabularnych, nawiązań do popularnych gier i w wielu przypadkach świetnie zrealizowanej ścieżki dźwiękowej, pierwszy sezon Secret Level naprawdę zachwyca warstwą graficzną. Podczas wielu odcinków trudno mi było rozpoznać czy dany epizod to animacja czy akcja nagrana z udziałem prawdziwych aktorów. Jedyne co zdradza, iż jest to jednak animacja to drobne detale mimiki bohaterów. Secret Level może nie jest aż tak fenomenalny fabularnie jak Love, Death and Robots, ale z niecierpliwością czekam na kolejne 8 odcinków.
Idź do oryginalnego materiału