Sandman Uniwersum. Kraina koszmarów. Szklany dom. Tom 2 – recenzja

najlepszekomiksy.pl 2 tygodni temu

Drugi tom serii „Kraina koszmarów”, osadzonej w uniwersum stworzonym przez Neila Gaimana, to mroczna, niepokojąca i boleśnie aktualna podróż przez koszmary – zarówno te nadprzyrodzone, jak i zupełnie ludzkie. Scenarzysta James Tynion IV wciąga czytelnika w kolejną spiralę grozy, filozoficznych rozważań i krwawej przemocy, czyniąc z tej opowieści nie tylko horror, ale też komentarz społeczny ukryty pod warstwą demonicznych metafor.

Koryntczyk, jeden z najbardziej przerażających koszmarów wykreowanych przez Gaimana, powraca do świata ludzi z nową misją – i nie jest to misja zbawienia. Jego celem jest odnalezienie i powstrzymanie Uśmiechniętego Człowieka, a trop prowadzi przez korytarze korporacyjnej Ameryki, upiorne kluby i miejsca, gdzie chciwość, władza i przemoc przenikają się z dosłownymi demonami. Tynion wykorzystuje ten pretekst, by zestawić zło metafizyczne z tym, które tkwi w człowieku – i czasem trudno rozstrzygnąć, które z nich jest gorsze.

W tym tomie pojawia się szereg nowych i powracających postaci, z których każda wnosi do historii swój unikalny bagaż. Ken, znany z kultowej opowieści „Dom lalki”, powraca w nieco dekadenckim, ale zaskakująco wrażliwym wydaniu. Max – pozornie zimny rekin finansów – okazuje się figurą tragiczną. Ale to Tesalia, nieśmiertelna czarownica, błyszczy najmocniej – jej wątek prowadzi do jednych z najbardziej osobliwych i zarazem poruszających scen całego tomu.

„Szklany dom” to nie tylko tytuł, ale metafora kruchości systemów, które zbudowaliśmy, by ukryć własne koszmary. Prophet Capital, fundusz inwestycyjny będący jednym z głównych miejsc akcji, staje się symbolem pustki, jaką zostawia w nas obsesja sukcesu i dominacji. To piekło, które nie potrzebuje ognia – wystarczą kalkulacje, pieniądze i ego. Koryntczyk w takim środowisku czuje się jak ryba w wodzie.

Rysunki, głównie autorstwa Lisandro Estherrena, idealnie wpisują się w duszny, niepokojący klimat tej opowieści. Styl balansuje na granicy jawy i snu – zniekształcone twarze, zamglone tła, mocne kontrasty światła i cienia potęgują uczucie zagubienia i zagrożenia. To nie jest komiks ładny – to komiks przejmujący, który zostaje pod powiekami jeszcze długo po przeczytaniu.

„Sandman Uniwersum. Kraina koszmarów. Szklany dom. Tom 2” to ambitna, duszna i bezkompromisowa kontynuacja serii, która nie idzie na kompromisy z czytelnikiem. To horror z najwyższej półki – inteligentny, brutalny, poetycki i bezlitośnie aktualny. James Tynion IV tworzy historię, która przeraża, ale też fascynuje, a fani Sandmana znajdą tu godną kontynuację dziedzictwa Gaimana.

  • Druk: 2025
  • Seria/cykl: SANDMAN UNIWERSUM
  • Scenarzysta: James Tynion IV
  • Ilustrator: Lisandro Estherren, Patricio Delpeche, Maria Llovet
  • Tłumacz: Paulina Braiter
  • Typ oprawy: twarda

Dziękujemy wydawnictwu Story House Egmont za udostepnienie egzemplarza do recenzji.

Idź do oryginalnego materiału