Dziewięciu norweskich artystów zaprezentuje w Muzeum Mazowieckim w Płocku sztukę współczesną i rzemiosło z hrabstwa Innlandet. Uczestnicy wystawy pracują w oparciu o materiały ze szkła, ceramiki, tekstyliów, drewna i metalu.
Norweska sztuka i rzemiosło są na ogół bardzo wysokiej jakości, a artyści biorący udział w wystawie w Płocku należą do czołowych w swojej dziedzinie w Norwegii. Niektórzy z nich są również bardzo poszukiwani na arenie międzynarodowej, są zapraszani na zagraniczne wystawy, otrzymują międzynarodowe nagrody.
Artyści prezentowani na wystawie to Inga Blix (tekstylia), Liv Blåvarp (drewno jubilerskie), Ragnhild Enge (tekstylia), Tor Alex Erichsen (ceramika), Kari Håkonsen (szkło), Ingun Kleppan (biżuteria metalowa), Vidar Koksvik (szkło), Torbjørn Kvasbø (ceramika) i Kari Mølstad (szkło).
W Norwegii rzemiosło artystyczne uzyskało status niezależnej formy sztuki w latach 70. XX wieku. Jego twórcy odpowiadają za cały proces od pomysłu do gotowej pracy. Punktem wyjścia jest wyrób rzemieślniczy świadomie nasycony walorami estetycznymi, w którym każda praca jest niepowtarzalna. Te wartości artystyczne coraz częściej wysuwają się na pierwszy plan, tak iż aspekt użytkowy schodzi na dalszy plan lub znika, a materiał staje się kluczowym atrybutem przy klasyfikacji produktu.
Produkcja artystyczna Torbjørna Kvasbø jest dobrym przykładem tego procesu. Rzeźbiarz ten zaczynał jako garncarz i stopniowo odchodził od funkcji użytkowej, by jego prace stały się ceramicznymi rzeźbami.
Fakt, iż wystawa norweskiej sztuki użytkowej prezentowana jest w Muzeum Mazowieckim z jego bogatymi zbiorami sztuki i wzornictwa z okresu secesji i art déco, stawia w perspektywie zarówno współczesną sztukę i rzemiosło, jak i starsze kolekcje. Umożliwia pogłębioną refleksję nad sztuką materialną na przestrzeni wieków, nowymi połączeniami, kontrastami i historiami.
Wystawa będzie również pokazywana w Galerii Ullinsvin w Norwegii.
Kuratorką wystawy jest Ingrid Blekastad, dyrektorka Kunstbanken Centre for Contemporary Art w norweskim Hamar. Komisarzem wystawy jest Małgorzata Szadkowska, kierowniczka Działu Sztuki Muzeum Mazowieckiego w Płocku.
„Ręcznie robione opowieści” są częścią projektu „Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim” realizowanego przez Muzeum Mazowieckie w Płocku w partnerstwie z Centrum Sztuki Współczesnej Kunstbanken w Hamar (Norwegia), a finansowanym ze środków MF EOG i MKiDN.