Agencja Informacyjna: 27 marca w Warszawie odbędzie się spotkanie autorskie z Jackiem Komudą. Jacek Komuda jest autorem nowej książki „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą”. Znany pisarz i historyk zabiera czytelników w podróż do XVII i XVIII wieku, by przyjrzeć się różnym mechanizmom, które doprowadziły do rozbiorów Polski. To książka, która nie tylko rekonstruuje przeszłość, ale i stawia trudne pytania o naszą teraźniejszość.
Spis treści
„Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą”
Komuda, od lat specjalizujący się w dziejach Rzeczypospolitej szlacheckiej, w nowej książce skupia się na jednym z najważniejszych tematów dla Polskiej historii. Autor obrazuje pejzaż procesów politycznych i społecznych, które osłabiły fundamenty państwa i doprowadziły do tytułowego upadku.
W „Upadku” analizuje nie tylko błędy elit i zdradliwe układy, ale także ignorancję obywateli, wewnętrzne konflikty oraz geopolityczne uwarunkowania, które umożliwiły trzy rozbiory. Autor nie szuka łatwych winnych, ale pokazuje złożoność decyzji, które jego zdaniem mogły być uniknięte.
Książka „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą” łączy historyczną erudycję z atrakcyjną narracją pełną anegdot, mało znanych faktów i refleksji. Autor nie ogranicza się do relacjonowania wydarzeń, ale także proponuje spojrzenie na historię jako lustro współczesności. Czy błędy I Rzeczypospolitej powtarzamy także dziś, w obecnych czasach III Rzeczpospolitej? To jedno z pytań, które przewija się przez całą książkę.
To publikacja dla czytelników, którzy oczekują od historii nie tylko dat i bitew, ale także przestrogi i refleksji. Komuda przypomina, iż wielkie imperia nie upadają z dnia na dzień, ale przez ciąg błędnych decyzji, które z czasem stają się nieodwracalne.
Jacek Komuda
Jacek Komuda znany jest z twórczości literackiej oraz współpracy przy grach komputerowych (m.in. scenariusz dla „Wiedźmina”), od lat łączy pasję historyczną z talentem narracyjnym. Mieszka w zrekonstruowanym XVII-wiecznym dworze, co jak sam podkreśla, pomaga mu tworzyć autentyczny klimat dawnych epok. Widać to także po nowej publikacji „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą”.
Autor jest laureatem wielu nagród literackich, m.in. Nagrody im. Leonida Teligi (2009) za powieść Galeony wojny, Nagrody im. Tomasza Merty „Między Literaturą i Historią” (2024) i Statuetki Strażnika Pamięci w kategorii „Twórca” za „wielką wartość twórczości literackiej dla budzenia i zachowania polskiej pamięci historycznej” (2023).
Wydawnictwo Fabryka Słów
„Upadek” ukazuje się pod szyldem Fabryki Słów – wydawnictwa, które od ponad dwóch dekad promuje ambitną literaturę historyczną i fantastyczną. W katalogu znajdują się takie nazwiska jak Andrzej Pilipiuk, Jarosław Grzędowicz czy Rafał Ziemkiewicz.
Wieczór Autorski z Jackiem Komudą
27 marca 2025 r. o godz. 18:00 w „Świetlicy Wolności” WEI, przy ul. Nowy Świat 6/12 w Warszawie odbędzie się spotkanie autorskie z Jackiem Komudą. Z autorem będzie rozmawiał Rafał Ziemkiewicz. Spotkanie jest połączone z dyskusją na temat najnowszej książki „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą”. Na wieczór autorski zaprasza Wydawnictwo Fabryka Słów oraz Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego.
W wydarzeniu będzie można brać udział także przez internet. Transmisja online z wydarzenia znajduje się pod adresem https://www.youtube.com/embed/k_l95kp2EZ8
Rafał Ziemkiewicz
Spotkanie autorskie z Jackiem Komudą promujące książkę „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą” poprowadzi Rafał Ziemkiewicz – publicysta, pisarz i komentator konserwatywnej strony politycznej, znany z ciętego języka i bezkompromisowych analiz.
Ziemkiewicz jest autorem takich książek jak „Michnikowszczyzna” czy „Polactwo”. Jego wypowiedzi i książki od lat budzą silne emocje, skłaniają do refleksji nad Polską i prowokują do dyskusji.
Ziemkiewicz, podobnie jak Komuda, interesuje się historią Polski i często sięga po nią jako punkt odniesienia do współczesnych wydarzeń. Jego obecność na spotkaniu zapowiada nie tylko pasjonującą rozmowę o książce, ale też szeroką debatę o kondycji państwa i społeczeństwa polskiego czy także miejsca kraju na arenie międzynarodowej.
Dziękujemy za przeczytanie artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji o problematyce gospodarczej, które znajdują się na stronie www.agencja-informacyjna.com.
Agencja Informacyjna, Kultura, /ART/ 21.03.2025, fot: mat. prasowe