Poznań będzie miał swój „Ród Smoka”? niedługo premiera filmu o Zamku Królewskim

wpoznaniu.pl 6 miesięcy temu

„Zamek Królewski w mieście stołecznym Poznaniu” to film o jednym z najważniejszych miejsc na mapie Polski. To tu działo się wiele wydarzeń – wesołych i smutnych, podniosłych i zwyczajnych, wydarzeń w dziejach państwa. To tu powstał herb Królestwa Polskiego – Orzeł.

Reżyserem i scenarzystą jest Krzysztof Nowak. W realizacji filmu uczestniczyło m.in. 60 epizodystów i statystów, konie i profesjonalni kaskaderzy. Film nakręcono w plenerach Parku Dzieje w Murowanej Goślinie, a także we wnętrzach Zamku Królewskiego na Wzgórzu Przemysła, w miejscu, w którym w tej chwili mieści się Muzeum Sztuk Użytkowych.

– Siedziba króla Przemysła II stanowiła niezwykle ważne miejsce. Był to symbol miejsca, które świadczyło o potędze królewskiej. To tutaj umieszczano symbolicznego orła na pieczęci majestatowej, która poświadczała wszystkie najważniejsze dokumenty. W sali Przemysła prezentujemy hologram tej pieczęci, ponieważ w Polsce zachował się tylko jeden jej oryginalny odcisk – wyjaśnia Renata Sobczak-Jaskulska, kierownik Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu.

Michał Błaszczyński (fot. Łukasz Gdak)
Renata Sobczak-Jaskulska (fot. Łukasz Gdak)

Tu ustanowiono białego orła

W „Zamku Królewskim…” będzie można zobaczyć m.in. inscenizację koronacji Przemysła II na króla Polski przez arcybiskupa Jakuba Świnkę, scenę ustanowienia białego orła jako znaku królestwa, komputerowe animacje wizerunków siedziby królewskiej między XII a XVIII wiekiem, pierwszy hołd krzyżacki przed królem Polski.

– Autentyczność miejsc, gdzie rzeczywiście miały miejsce historyczne wydarzenia, była inspirująca. Jednak z różnych powodów, w tym technicznych, często musieliśmy sięgać po alternatywne rozwiązania, aby osiągnąć zamierzony efekt. Naszym głównym celem była promocja tego miejsca, a zwłaszcza zamku. Udało nam się zrealizować kilka kluczowych epizodów z historii zamku, obejmujących okres od XIII do XVIII wieku. Każda scena oddaje ważne wydarzenie z danego stulecia, co wymagało starannej scenografii i poszukiwania odpowiednich miejsc, aby stworzyć iluzję mijającego czasu – powiedział Krzysztof Nowak, reżyser i autor scenariusza.

To w tym zamku odbywały się śluby i wesela monarchów, a przy tym zjazdy europejskich koronowanych głów. O tych i innych wydarzeniach opowiedzą autorzy filmu. Nakręcili pierwszą monografię filmową o poznańskim Zamku Królewskim.

– Film koncentruje się również na postaciach związanych z zamkiem, w tym królach, którzy tu przebywali. Szczególnie istotnym elementem było dla nas odtworzenie momentu koronacji, co w polskim kinie pojawi się po raz pierwszy – dodaje Nowak.

Paweł Nowacki (fot. Łukasz Gdak)
Krzysztof Nowak (fot. Łukasz Gdak)

Premiera w dniu rocznicy koronacji Przemysła II

Konsultantem historycznym był prof. Tomasz Jasiński, mediewista, autor książki „Dzieje zamku na Wzgórzu Przemysła w średniowieczu”.

– Organizacja zdjęć z ponad 100-osobową ekipą była niezwykle trudnym przedsięwzięciem, wymagającym doskonałej współpracy ze strony samego muzeum. Nad filmem pracowaliśmy przez około 18 miesięcy. Zarówno logistycznie, jak i aktorsko, udało nam się wykorzystać doświadczenie ponad 60 osób, które regularnie biorą udział w inscenizacjach historycznych. To była świadoma decyzja, aby współpracować z uczestnikami tych wydarzeń – wyjaśnił Paweł Nowacki, producent filmu.

Premiera filmu w środę, 26 czerwca w dniu rocznicy koronacji Przemysła II na króla Polski. Organizatorem filmu jest Muzeum Narodowe w Poznaniu, obraz sfinansowano przy wsparciu Fundacji Orlen.

– Nasze muzeum, jako instytucja międzynarodowa i narodowa, jest dumne z bogatej historii, jaką reprezentuje. W Poznaniu posiadamy dziewięć oddziałów, które łączą doświadczenia narodowe, regionalne i miejskie. Szczególną rolę odgrywa tu ratusz poznański, symbol władz samorządowych, oraz Zamek Królewski, którego relikty wciąż możemy podziwiać. Architektura naszego miasta, widoczna z różnych jego zakątków, stanowi nie tylko piękny element krajobrazu, ale również istotny element dziedzictwa kulturowego – powiedział Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Będzie film o wydarzeniach, które działy się w Zamku Królewskim w Poznaniu (fot. Łukasz Gdak)
Error happened.
Idź do oryginalnego materiału