Portret Karola Piątkowskiego (1786 – 1849)

polishartcorner.com 1 miesiąc temu
Portret Karola Fryderyka Piątkowskiego

Lot 1054. Portrait painter(19th century). “Portrait of Charles Frederic Jules Piontkowski”, Oil on canvas, inscribed Piontkowski aged 64 on the reverse, 57.5 x 48 cm , restored. Charles Piontkowski was a Polish soldier and was indebted to Emperor Napoléon Bonaparte. After his exile, Piontkowski gave up his position as an officer and followed Napoleon into exile on the island of Elba. He fought as a captain for the French emperor at the Battle of Waterloo in 1815. Estimate 360 – 540 euro. Auktionshaus Plückbaum. 02/22/25. Sold 1,700 euro

Verso

Karol Piątkowski (Piontkowski w wersjiach zagranicznych) to dość tajemnicza postać którego życiorys splótł się w pewnym okresie z cesarzem Napoleonem. Przebywał on z Napoleonem na wygnaniu na wyspie Ebie a później, po przegranej cesarza pod Waterloo, przez około rok był z nim na Wyspie Świętej Heleny. Powstało kilka rozdziałów książek czy choćby książek na temat Karola Piątkowskiego. Jedne z nich opisywały go jako awanturnika i oszusta a inne apoteozowały jego osobę jako prawego człowieka o nieskazitelnym charakterze. choćby Waldemar Łysiak napisał o nim rozdział w swoim ‘Empirowym Pasjansie‘. Rodział ten jest na taśmie i można go wysłuchać pod linkiem: https://www.youtube.com/embed/vOt-Ke2E3nw – należy ustawić suwak na ok 3h, 47 min. Chyba na podstawie tej książki opracowano krótkie streszczenie biografii Piątkowskiego: https://histmag.org/Jerzmanowski-Sulkowski-Piatkowski-mniej-znani-Polacy-u-boku-Napoleona-24313. Osoby zainteresowane życiorysem i opiniami o Karolu Piątkowskim znajdą w internecie pełną o nim książkę napisaną przed Watsona w 1912 roku: https://archive.org/details/polishexilewithn00wats/page/n9/mode/2up?view=theater, jak też książkę księdza A. Syskiego wydrukowaną w Polsce w 1936 roku https://bc.radom.pl/dlibra/publication/45181/edition/43814/content.

Wracając do oleju z aukcji niemieckiej wydaje się, iż na podstawie napisu na odwrociu można przyjąć, iż namalowanym był Karol Piatkowski u schyłku życia. Można doszukać się podobnieństwa porównując do wcześniejszego miedziorytu autorstwa Antoniego Tepplara (poniżej).

Antoni Tepplar. Karol Piątkowski

Z której strony nie patrzeć i oceniać życiorys Karola Piatkowskiego, jego portret jest bardzo dobrze namalowany i stanowić może znakomity materiał do kolejnych rozważań o nim jak też o Napoleonie. Kimkolwiek był Karol Piątkowski, awanturnikiem czy osobą oddaną Napoleonowi i nim zafascynowanym, to był potacią nietuzinkową, w 100% historyczną, bardzo barwną. Sądzę, iż w przyszłości da się jeszcze więcej ‘wycisnąć’ coś z jego biografii. Samo pojawienie się tego portretu na rynku jest zaskakujące, choćby jeżeli opis zawiera drobną usterkę odnośnie wieku portretowanego – może obraz namalowany został przez nieznanego w tej chwili artystę tuż przed śmiercia Piątkowskiego. Na pewno większy pożytek będzie miał kolekcjoner z tego portretu niż z powielanych znacznie droższych obrazów z wojen napoleońskich autorstwa np. Jerzego Kossaka. Moje ukłony dla szczęśliwego nabywcy tej pracy!

Idź do oryginalnego materiału