Podręcznik do chemii z XVI wieku dostępny dla wszystkich

radiokielce.pl 2 dni temu

Prawie 100 zabytków piśmienniczych zakonserwowała i udostępniła w ogólnopolskiej książnicy cyfrowej – Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu. Wykonane teraz prace skupiały się m.in na zbiorach Kapituły Katedralnej w Sandomierzu. Digitalizacji i opracowaniu poddano 60 starych druków, głównie z XVI i XVII wieku oraz książek wydanych do roku 1500.

Jak poinformował ks. Piotr Tylec, dyrektor Biblioteki Diecezjalnej, w tej grupie oprócz dzieł teologicznych i filozoficznych są także inne interesujące pozycje. W księgozbiorze, który przeszedł specjalistyczne prace jest m.in księga alchemii uważana za pierwszy podręcznik chemii z końca XVI wieku oraz księga z XVIII wieku, w której są wizerunki monet rzymskich. W tej grupie jest także dzieło jednego z niemieckich filozofów zawierające ryciny przedstawiające różne przedmioty jak np. maszyny latające, latarnie i mikroskop.

Na szczególną uwagę zasługuje także książka kucharska z 1757 r. wydrukowana we Lwowie. Jest to kolejne wydanie pierwszej zachowanej książki kucharskiej z 1682 r. Jej autorem był Stanisław Czarnecki – kuchmistrz wojewody krakowskiego Aleksandra Michała Lubomirskiego. Następną ciekawą pozycją jest poradnik Józefa Andrzeja Załuskiego z 1750 r. Książka ta jest tłumaczeniem łacińskiego poematu dydaktycznego, zawierającego wskazówki na temat higieny i sposobów leczenia chorób. Egzemplarz przechowywany w bibliotece jest o tyle cenny, iż zawiera podpis autora – dodaje ks. Piotr Tylec.

18.02.2025. Sandomierz. Zbiory Biblioteki Diecezjalnej. / Fot. Grażyna Szlęzak – Radio Kielce

Zrealizowane ostatnio prace Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu skupiły się także na konserwacji i upowszechnieniu dokumentów historycznych ze zbiorów Archiwum Kapituły Kolegiackiej i Katedralnej w Sandomierzu. Dokumenty poddane tym zabiegom pochodzą z trzech działów tematycznych. Są to: akta szpitala księży emerytów w Sandomierzu z lat 1701-1865, akta klasztorów diecezji krakowskiej i sandomierskiej, m.in. benedyktynek, jezuitów i dominikanów z Sandomierza oraz benedyktynów z Łysej Góry i Sieciechowa. Najmniejszą grupę stanowią akta seminarium kleryków świeckich z Sandomierza. Te dokumenty pochodzą z lat 1633-1811.

Warto dodać, iż wszystkie zbiory, które wybrano do digitalizacji nie były wcześniej poddane temu procesowi nigdzie w Polsce, ani też nie były udostępniane w serwisie POLONA.

W sumie w 2024 roku Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu zrealizowała trzy zadania w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II prowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na ten cel książnica otrzymała około 630 tys. zł dotacji, co niemal w całości pokryło koszty tych zadań. Wkład własny zapewniła biblioteka.


Idź do oryginalnego materiału