Podcasty rosną w siłę. Radio Kielce publikuje ich prawie 60

radiokielce.pl 6 dni temu
Zdjęcie: Radio Kielce Podcasty


Dziś (poniedziałek, 30 września) Międzynarodowy Dzień Podcastu. Jego początki to rok 2000. Nazwa łączy słowa pod – oznaczające przenośne urządzenie, jak iPod oraz broadcast, czyli transmisja.

Podcasty to w Polsce medium niedoceniane, ale w znaczący sposób rosnące w siłę. Według ekspertów w ciągu najbliższych lat należy się spodziewać się dużego wzrostu treści słuchanych, porównywalnego z tym, jak wzrastało swego czasu wideo.

Badanie „Słuchacz podcastów w Polsce”, przygotowane przez Grupę Eurozet we współpracy z Publicis Groupe, pokazuje, iż w 2023 roku niemal 10 milionów polskich internautów słuchało treści słownych audio przynajmniej raz w miesiącu. A 7 milionów osób, czyli ponad 25 proc. internautów, słuchało podcastów przynajmniej raz w tygodniu.

Autorzy badania wskazują również, iż znajomość znaczenia słowa „podcast” także odznacza się wysoką dynamiką wzrostu. 78 proc. badanych wie, co oznacza to pojęcie. To wzrost o 7 pkt proc. w porównaniu z badaniem przeprowadzonym w 2022 roku i aż o 20 proc. więcej niż w 2020 roku.

Podcast to „radio na życzenie”

Podcast to „radio na życzenie”

Podcast jest formą audycji cyklicznie publikowanej w Internecie. Podcastów można słuchać online lub pobrać i odtworzyć w dowolnym momencie. Słuchanie jest proste i wygodne – wystarczy telefon, tablet lub komputer. Oczywiście z dostępem do Internetu.

Radio Kielce uruchomiło serwis podcasty.radiokielce.pl w 2020 roku. Od tego czasu biblioteka podcastów stale się powiększa. Aktualnie udostępniamy w Internecie prawie 60 tytułów, niemalże 1200 godzin treści do odsłuchania o różnej tematyce. I co ważne – zupełnie za darmo i bez reklam.

Tematyka podcastów Radia Kielce jest zróżnicowania. Na podcasty.radiokielce.pl dominują podcasty historyczne (np. „Moc Historii”, „Wyprawa w nieznane”, czy też „Na tropie zaginionych skarbów”), ale nie brakuje także chociażby podcastów o podróżach („Muzyczne podróże przez świat”), o zdrowiu („Porozmawiajmy o zdrowiu”).

Na portalu podcasty.radiokielce.pl odsłuchać można również niektóre audycje Radia Kielce, np. „Rozmowę dnia”, „Punkty widzenia” oraz „Prognoza pogody według Marka Stefańca”.

Podcasty w YouTube

Atuty podcastów dostrzegają nie tylko rozgłośnie radiowe, które coraz częściej udostępniają swoje audycje w Internecie. Podcasty do swojej oferty wprowadzają największe muzyczne platformy internetowe. Zrobił to już serwis Spotify, a internetowy gigant Google usługę „Google Podcasty” przeniósł do serwisu YouTube integrując w ten sposób obie usługi. Google informuje, iż dzięki temu podcasty są dostępne w YouTube Music, a także w YouTube na stronach odtwarzania filmu i stronach playlist.

– Wyróżnienie na stronie youtube.com/podcasts umożliwia przyciągnięcie nowych słuchaczy. Ulepszone funkcje wyszukiwania pomagają odbiorcom znaleźć podcast – przekonuje internetowy koncern dodając, iż nowy sposób publikacji podcastów ma zapewnić również lepszą widoczność, aby ułatwić słuchaczom znalezienie interesujących ich podcastów.

Podcasty Apple w przeglądarkach

Z kolei koncern Apple udostępnił niedawno usługę Apple Podcasts w przeglądarkach internetowych. Dzięki temu można słuchać i subskrybować swoje ulubione podcasty nie tylko poprzez aplikację. Aby uzyskać dostęp do Apple Podcasts za pośrednictwem przeglądarki na dowolnej platformie. Wystarczy wejść na podcasts.apple.com i cieszyć się dostępnymi treściami, choćby bez logowania. jeżeli natomiast zalogujemy się to wówczas zyskamy możliwość synchronizacji podcastów z kontem Apple.

Radio Kielce to nie tylko podcasty

Podcastów Radia Kielce można słuchać nie tylko na portalu podcasty.radiokielce.pl. Jesteśmy bowiem obecni także w najpopularniejszych serwisach podcastowych: Google, Apple Podcast, Spotify oraz Spreaker.

W formie audiobooków udostępniliśmy natomiast nagrywane w Radiu Kielce książki. Są to między innymi „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza, „Krótka rozprawa między trzema osobami, Panem, Wójtem, a Plebanem” Mikołaja Reja, a także „Kronika dziejów Polski” spisana przez Wincentego Kadłubka. To niektóre z książek do słuchania, jakie są dostępne w ramach projektu „Wielka literatura w przestrzeni cyfrowej” na portalu wielkaliteratura.online. Są to największe dzieła literackie, jakie powstały na terenie regionu świętokrzyskiego bądź zostały napisane przez autorów trwale związanych z ziemią kielecką. Audiobooków można ich posłuchać za darmo. Są to między innymi dzieła Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza, Jana Kochanowskiego, Adolfa Dygasińskiego, Mikołaja Reja, Jana Długosza i Wincentego Kadłubka.




MATERIAŁ PROMOCYJNY

Folk Radio – muzyka ludowa całą dobę

2024-09-12
MATERIAŁ PROMOCYJNY

Centrum Edukacji Medialnej zaprasza do świata nowych mediów

2024-09-12
Idź do oryginalnego materiału