Znamy laureatkę Literackiej Nagrody Nike 2024. "Wielka dama polskiej literatury"

natemat.pl 3 godzin temu
Urszula Kozioł została laureatką tegorocznej Literackiej Nagrody Nike. 93-letnia poetka, pisarka, autorka felietonów i utworów dla dzieci i dorosłych została doceniona przez jury za tom "Raptularz". Autorka była nominowana do tej prestiżowej nagrody już piąty raz.


Gala, na której ogłoszono laureatkę Literackiej Nagrody Nike 2024, odbyła się w niedzielę wieczorem (6 października) w warszawskiej Bibliotece Uniwersyteckiej. To prestiżowe wyróżnienie trafiło w tym roku do Urszuli Kozioł za tom wierszy "Raptularz".

Urszula Kozioł laureatką Literackiej Nagrody Nike 2024


"Wielka dama polskiej literatury" – tak o 93-letniej laureatce mówił w trakcie gali przewodniczący jury Krzysztof Siwczyk. Urszula Kozioł urodziła się 20 czerwca 1931 roku w Rakówce pod Biłgorajem. Jej rodzice byli nauczycielami.

Przez 18 lat (od 1954 do 1972 roku) również pracowała jako nauczycielka – w Bystrzycy Kłodzkiej i we Wrocławiu, następnie związała się z dwutygodnikiem "Poglądy" i miesięcznikiem "Odra".

Jako poetka zadebiutowała w 1953 roku wierszem "Już jesień" na łamach dodatku do "Gazety Robotniczej". Miała wtedy 22-lata i była studentką polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim.

W 1956 roku wróciła do Wrocławia, z którym związana jest do dzisiaj. Debiutancki tom "Gumowe klocki" opublikowała w 1957 roku. Sześć lat później ukazały się "Postoje pamięci", prozatorski debiut, a dokładniej autobiograficzna opowieść o dziewczynce z prowincjonalnego polskiego miasteczka. Powieść doczekała się czterech wydań.

Urszula Kozioł jest honorową obywatelką Biłgoraja. W 2003 roku została doktorem honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1974), Krzyżem Kawalerskim (1981) i Krzyżem Komandorskim (1997) Orderu Odrodzenia Polski.

Poetka pięciokrotnie była nominowana do Nagrody Literackiej Nike. "Raptularz" to jej drugi tom poetycki, który znalazł się w finale. Nike to polska nagroda literacka przyznawana od 1997 roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści.

Idź do oryginalnego materiału