OTLiA w Opolu przedstawił nowy sezon. Ostatni z Krystianem Kobyłką w fotelu dyrektora

opolska360.pl 2 tygodni temu

– Przed nami okres wyjątkowy. Towarzyszą nam emocje, bowiem zapraszamy na nowy sezon artystyczny, ale zwracamy też uwagę na wyjątkowość chwili. Pan dyrektor jest z nami od 35 lat, a najbliższy rok w funkcji szefa pełnić będzie po raz ostatni – mówił na konferencji Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

OTLiA w Opolu to teatr dyrektora Kobyłki

Prezydent podkreślił, iż ze względu na ogromne doświadczenie i zaangażowanie Krystiana Kobyłki w kreowanie wizji OTLiA w Opolu przez lata – i w efekcie jego wysokiej pozycji w kraju – miasto chciałoby aby obecny dyrektor pozostał wciąż związany z teatrem.

– Trudno w ogóle wyobrazić sobie teatr bez pana dyrektora. Bo to jest teatr dyrektora Kobyłki. Dlatego rozmawialiśmy, jak możemy kontynuować współpracę. Na przykład na stanowisku szefa artystycznego bądź w innej roli, w której dyrektor Kobyłka by się spełniał – dodał.

Konkurs na następcę Krystiana Kobyłki ma być rozpisany najpóźniej do marca 2025 roku. O gwarancję prawa głosu w kwestii wyboru nowego szefa instytucji podczas konferencji zabiegali u prezydenta Opola przedstawiciele związków zawodowych. W odpowiedzi usłyszeli, iż miasto jest otwarte na współpracę z nimi, a zasady wyboru nowego dyrektora ściśle regulują przepisy.

Natomiast Krystian Kobyłka podkreślił, iż teatr tworzą ludzie.

– Jest tu ze mną prawie 60 osób. Dzięki nim to miejsce działa, jak działa i powstają tu piękne spektakle – powiedział dodając, iż na podsumowania i wspomnienia dopiero przyjdzie czas.

Jakie premiery w „Lalkach” w tym sezonie

Z kolei plany artystyczne teatru są bogate. Przede wszystkim zespół zasili dwóch nowych aktorów: Klaudia Kręcisz i Jakub Mieszała, absolwentów Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu związanych również z Teatrem Odnalezionym w Jeleniej Górze.

Nowy sezon zapowiada się pracowicie już od września, kiedy zaplanowano dwie premiery.

– Do pierwszej, „Opowieści piaskiem pisanych”, próby już realizowane są – zapewnił Krystian Kobyłka.

Za reżyserię i tekst odpowiada Honorata Mierzejewska Mikosza. – To powrót do prastarych opowieści. Będziemy poruszać się wokół tematu Biblii, prawd uniwersalnych. Zechcemy przybliżyć to najmłodszym, dlatego też obracamy się w materii piasku. Tak, jak wskazuje tytuł – wyjaśnia reżyserka.

Premiera już 14 września.

Drugie przedstawienie to „Ja, Hamlet”. Za reżyserię i tekst odpowiada Anna Wieczorek. – Hamleta rozczytujemy przez temat rodziny, tego, jak z rodziną trudno z czasem współpracować. I tu jest młody, zagubiony człowiek, który nie do końca radzi sobie z otaczającą go rzeczywistością. Dlatego mierzy się m.in. z różnicą pokoleń, problemami z tożsamością, nadwrażliwością – zdradziła reżyserka.

W głównych rolach wystąpią nowi współpracownicy: Klaudia Kręcisz w roli Ofelii, a Jakub Mieszała – Hamleta. Premiera 21 września.

Powrót do raju dzieciństwa i nie tylko

Natomiast na wiosnę zobaczymy trzy premiery.

– Pierwszy będzie monodram pod roboczym tytułem „Każdego dnia jest mi żal„. Przygotowuje go Karolina Gorzkowska, sama również w nim zagra – powiedział dyrektor Kobyłka. – Tekst pisze wybitny dramaturg Artur Pałyga. Punktem wyjścia są losy i historia Austriaczki Miep Gies, która chroniła Annę Frank w czasie II wojny światowej.

Kolejną realizacją będą „Dzieci z Bullerbyn” (w marcu) w reżyserii Tomasza Maślankowskiego. – W idei reżysera to powrót do raju dzieciństwa – opowiadał dyrektor.

Ostatnią nowością w OTLiA będą „Śluby panieńskie” (również w marcu). – To komedia dla młodzieży i dorosłych w wykonaniu Pawla Aignera, którego nasza publiczność już zna. Spodziewam się, iż będzie to szaleńcze i piękne przedstawienie – powiedział Krystian Kobyłka.

Opolskie „Lalki” zaproszono także na dwa międzynarodowe festiwale – z „Brzechwatorium” w reżyserii Mariana Pecko do Bańskiej Bystrzycy na Słowacji oraz z „Ja goryl, Ty człowiek” na festiwal w Bielsku-Białej. Oba wyjazdy zaplanowano na październik.

OTLiA w Opolu kontynuować będzie swoje działania edukacyjne, w tym lekcje teatralne cieszące się niezwykłą popularnością.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału