Jakie są twoje relacje z sąsiadami? Gu Byeong-Mo, autorka książek Starsza pani z nożem i Piekarnia czarodzieja prezentuje swoją kolejną powieść, w której opowie o zaskakującym projekcie pewnego osiedla, a także o losach jego mieszkańców.
Władze Korei Południowej, walcząc z niskim przyrostem naturalnym, wdrażają innowacyjny projekt – na obrzeżach Seulu powstaje kompleks socjalnych bloków nazwany Osiedlem Sielskiej Przyszłości. Rząd oferuje młodym małżeństwom atrakcyjne lokale, ale pod warunkiem, iż zadeklarują chęć posiadania co najmniej trojga dzieci. Yo-jin i Eun-o, nowi lokatorzy, wychowują wspólnie córkę. To nietypowa rodzina – kobieta zarabia na utrzymanie, a mąż opiekuje się dzieckiem. Dan-hui, samozwańcza liderka osiedla, jest kobietą wścibską, narzucającą mieszkańcom różne inicjatywy. Jej mąż, Jae-gang, żyje pod pantoflem apodyktycznej żony. Hyo-ne uchodzi za outsiderkę – wycofana ilustratorka unika opieki nad dzieckiem i zaangażowania w życie sąsiedzkie, przez co uważana jest za samolubną. Ostatnie małżeństwo, Yeo-san i Gyo-won, wychowuje dwoje dzieci i walczy z trudnościami finansowymi. Kobieta wydaje się zadowolona, ale pod uśmiechem kryją się problemy z samoakceptacją i zdrowiem psychicznym. Czy wszystkie osoby przetrwają próbę czasu i zostaną na Osiedlu Sielskiej Przyszłości?
– Osiedle Sielskiej Przyszłości (opis wydawcy)
Osiedle Sielskiej Przyszłości zapowiada się bardzo obiecująco. Gu Byeong-Mo prezentuje bowiem czytelnikowi ciekawą koncepcję — nowatorskie osiedle rządowe, do którego mogą wprowadzić się tylko młode pary. Co więcej, osoby te muszą zadeklarować chęć posiadania co najmniej trojga potomków. jeżeli pary spełniają te wymogi, mogą zamieszkać na osiedlu z dala od miejskiego zgiełku. Co więcej, oferowane lokale można wynająć w bardzo korzystnych cenach. Proste założenie, w którym obie strony powinny być zadowolone. Jednak „powinny” jest tu słowem kluczowym — już po przeczytaniu opisu książki czytelnik domyśla się, iż ta historia nie będzie kolorowa. Co więc się wydarzy?
Mimo to Yo-jin czuła, jak słowa wyłapywane przez jej uszy z uciskiem osiadają na piersi i niedługo rozprzestrzeniają się po całym ciele w formie przeświadczenia, iż może być elementem niepasującym do tej społeczności. Odniosła wrażenie, iż jest nową uczennicą, z opóźnieniem dołączającą do klasy, której członkowie zdążyli już zacieśnić więzy na początku semestru i utworzyć grupki.
Otóż wydarza się… w zasadzie bardzo niewiele. Choć sam pomysł na fabułę Osiedla Sielskiej Przyszłości wydawał się interesujący, w rezultacie potencjał tej książki nie został w pełni wykorzystany. Po azjatyckiej literaturze nie spodziewałam się oczywiście dynamicznej akcji czy niespodziewanych zwrotów fabularnych, jednak pozycja ta w zasadzie niczym nie zaskakuje. Ale po kolei. Na osiedle wprowadzamy się wraz z Yo-jin i Eun-o, nowymi lokatorami. Z czasem poznajemy pozostałe trzy pary zamieszkujące to miejsce. Wraz z głównymi bohaterami stopniowo poznajemy zasady obowiązujące na osiedlu, a także ciemne strony tego niecodziennego eksperymentu.
Jednak po tym wprowadzeniu dalsza fabuła książki w zasadzie nic nie wnosi i pozostaje mało angażująca. Nie licząc jednego wątku, jakim jest relacja pomiędzy Yo-jin a Jae-gangiem kilka mnie tu zaintrygowało. Co więcej, powieść zawiera również wiele fragmentów, w których autorka często odbiega od głównej linii wydarzeń. Znajdziemy tu bowiem liczne wtrącenia niepowiązane z opisywaną w danym momencie akcją. Fakt ten sprawia, iż czytelnik wybity z głównego wątku potrafi zgubić się podczas lektury.
Osiedle Sielskiej Przyszłości broni się jedynie dwoma elementami. Po pierwsze powieść ta pozwala poznać nieco codzienne życie w Korei Południowej. Czytelnik dowiaduje się, z jakimi problemami na co dzień borykają się obywatele tego kraju (w szczególności kobiety), a także jakie zasady i wartości wyznają. Drugą zaletą lektury jest zdecydowanie jej zakończenie. Choć fabuła książki nie była angażująca, autorka miała świetny pomysł, jak skończyć tę opowieść. Nie spodziewałam się takiego rozwiązania, a zwieńczenie tej historii okazało się bardzo satysfakcjonujące.
Wybuchła śmiechem, nie mogąc wyjść z podziwu, iż takie dramaty rozegrały się na tak niewielkiej przestrzeni. Gdziekolwiek by się człowiek znalazł, nie istniało miejsce, w którym wszyscy byliby identyczni.
Osiedle Sielskiej Przyszłości to przyjemna, choć mało angażująca lektura. Posiada kilka zalet, jednak jest to pozycja, która po tygodniu uleci z mojej pamięci. Doceniam zamysł autorki, aczkolwiek finalny efekt pozostawia wiele do życzenia.
Autor: Gu Byeong-Mo
Tłumaczenie: Dominika Chybowska-Jang
Okładka: Nikola Hahn
Wydawca: MOVA
Premiera: 12.02.2025 r.
Oprawa: miękka
Stron: 176
Cena katalogowa: 49,99 zł
Poniższy tekst powstał we współpracy z Wydawnictwem MOVA. Dziękujemy!
Fot. główna: Okładka książki, Wydawnictwo MOVA