Oscary 2025: Polska nie ma (jeszcze) kandydata. Ma za to 32 rywali

filmweb.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: plakat


Polskiego kandydata do Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego poznamy w przyszłą środę. Konkurencja jednak nie śpi i już 32 kraje ogłosiły swoich reprezentantów. Tylko w ostatnich dniach poznaliśmy 10 rywali Polski.

Kostaryka stawia na opowieść o kobietach nagrodzoną w Berlinie



W tym roku Kostaryka wystawia do oscarowej rywalizacji dramat "Wspomnienia płonącego ciała". Film miał swoją premierę w sekcji Panorama tegorocznego festiwalu w Berlinie, gdzie zdobył nagrodę publiczności.

Dorastając w czasach, gdy seksualność była tematem tabu, 68-letnia Ana, 69-letnia Patricia i 71-letnia Mayela rozwinęły swoje postrzeganie tego, co oznacza bycie kobietą, wyłącznie w oparciu o niewypowiedziane zasady i ukryte oczekiwania. Wreszcie, po latach milczenia, zdobyły się na odwagę i postanowiły otwarcie o tym opowiedzieć.

Film wyreżyserowała Antonella Sudasassi, dla której jest to druga przygoda z Oscarami. Pięć lat temu kandydatem Kostaryki był jej film "Przebudzenie". Kraj ten jednak nie ma na swoim koncie żadnej nominacji.

Zwiastun filmu "Wspomnienia płonącego ciała"






Interwencja Układu Warszawskiego da Oscara Czechom?



Czechy również stawiają na film, który podbił serca festiwalowej publiczności. Kandydatem został nagrodzony przez widownię festiwalu w Karlowych Warach dramat historyczny "Vlny".

Film opowiada o wydarzeniach rozgrywających się w Czechosłowacji w 1968 roku. Głównym bohaterem jest zmuszony do współpracy z bezpieką dziennikarz publicznego radia. Kiedy dochodzi do inwazji wojsk Układu Warszawskiego, bohater staje przed dramatycznym dylematem.

Od rozpadu Czechosłowacji Czechy zdobyły tylko jednego Oscara, prawie 30 lat temu za film "Kola". Ostatnią nominację zdobyły 20 lat temu za "Żelary".

Zwiastun filmu "Vlny"





Czasy komunizmu także nadzieją Serbii



Także w czasach komunistycznych rozgrywa się akcja filmu "Ruski konzul", który został kandydatem oscarowym Serbii.

Akcja filmu rozgrywa się w 1973 roku. Opowiada o narastającym konflikcie pomiędzy kosowskimi Serbami i Albańczykami.

Od czasu rozpadu Jugosławii Serbia regularnie bierze udział w oscarowej rywalizacji. Po raz drugi o statuetkę walczy reżyser Miroslav Lekić (poprzednio za "Lavirint"). Na razie jednak Serbia żadnej nominacji nie wywalczyła.

Zwiastun filmu "Ruski konzul"





Węgrzy liczą na nominację dla słynnego lekarza



Kandydatem Węgier został ubiegłoroczny kostiumowy dramat biograficzny "Semmelweis".

Bohaterem filmu jest Ignaz Semmelweis. Był on działającym w cesarstwie Austro-Węgierskim lekarzem, który przyczynił się do rozwoju nowej gałęzi medycy – antyseptyki. Jako lekarz w szpitalu położniczym starał się znaleźć rozwiązanie zagadki gorączki połogowej, która dziesiątkowała kobiety.

Reżyserem filmu jest Lajos Koltai, który jako operator był nominowany do Oscara za zdjęcia do "Maleny". W 60-letniej historii walki Węgrów o Oscary zanotowali dotąd dwa zwycięstwa: "Mefisto" i "Syn Szawła".

Zwiastun filmu "Semmelweis"





Holandia wystawia lokalny hit kasowy



W tym roku Holandia postawiła na film, który nie był pokazywany na festiwalach, za to zebrał sporą widownię w normalnej kinowej dystrybucji. Chodzi o "De Terugreis".

Film jest kinem drogi. Podróż dwójki bohaterów staje się pretekstem do melancholijnej, ale opowiedzianej z humorem historii miłości i akceptacji zmiany.

Kino holenderskie w Los Angeles święciło największe triumfy w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Wtedy to trzykrotnie kandydat Holandii zdobywał Oscara.

Zwiastun filmu "De Terugreis"





Thriller akcji może dostać Oscara? Tak sądzi Panama



Ciekawego wyboru dokonała w tym roku Panama. Postawiła bowiem na thriller akcji "Despierta mamá".

Bohaterką filmu jest kobieta, która po rozstaniu z mężem przenosi się do pozornie sennej górskiej mieściny. Kiedy budzi się po wypadku, odkrywa, iż jej córeczka zniknęła. Tak rozpoczyna się jej misja odnalezienia dziecka.

"Despierta mamá" jest dopiero 11. filmem w historii Panamy wystawionym do Oscarów. Jeden z nich został zdyskwalifikowany, żaden nie otrzymał nominacji.

Zwiastun filmu "Despierta mamá"





Peru wystawia film zmarłego reżysera



Peru będzie reprezentować dramat "Yana-Wara". Został on wyreżyserowany przez zmarłego w 2021 roku Óscara Catacorę. Zmarł on w czasie prac nad nim w związku z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Film miał premierę w ubiegłym roku na festiwalu w Limie.

Yana-Wara to imię 13-letniej dziewczynki, która nie żyje. O spowodowanie jej śmierci oskarżony został jej 80-letni dziadek. Podczas procesu poznajmy tragiczne losy dziewczynki.

Jest to drugi film Catacory, który ma szansę na Oscara. Poprzednio się nie udało. Jedyną nominację dla Peru wywalczył film "Gorzkie mleko"

Zwiastun filmu "Yana-Wara"





Najlepszy reżyser tegorocznego festiwalu w Cannes walczy o Oscara



Portugalia postawiała w tym roku na film, który sprawdził się już na świecie. "Grand Tour" miał swoją premierę w tym roku na festiwalu w Cannes, gdzie został nagrodzony za reżyserię.

W 1917 roku Edward, urzędnik Imperium Brytyjskiego w Rangunie w Birmie, podejmuje najbardziej tchórzliwą decyzję w swoim życiu i ucieka przed Molly, swoją narzeczoną, która przyjechała z Londynu, aby wziąć z nim ślub. Molly podąża jego śladem, wyruszając w wielką podróż po Azji.

Reżyserem "Grand Tour" jest Miguel Gomes, którego filmy już dwukrotnie reprezentowały Portugalię. Kraj ten jednak dotąd nie zdobył oscarowej nominacji.

Zwiastun filmu "Grand Tour"






Nie taka idealna rodzina da Słowenii idealne zakończenie?



Kandydatem Słowenii został w tym roku film "Odrešitev za začetnike". Obraz miał swoją światową premierę w czerwcu na festiwalu Tribeca.

Film jest historią pozornie idealnej rodziny. Fasada zacznie się kruszyć, kiedy w ich życie wkroczy nieznajoma osoba, ujawniając ich hipokryzję i tajemnice.

"Odrešitev za začetnike" wyreżyserowała Sonja Prosenc. Jest to jej trzecia szansa na wywalczenie oscarowej nominacji. Słowenia nie ma na swoim koncie ani jednej.

Zwiastun filmu "Odrešitev za začetnike"





Ukraina liczy na wygraną dla historycznego kryminału



Wiemy także, który film będzie reprezentował na Oscarach Ukrainę. Do rywalizacji został wystawiony kryminał "La Palisiada", którego światowa premiera miała miejsce w styczniu na festiwalu w Rotterdamie.

Akcja filmu rozgrywa się w 1996 roku, 5 miesięcy przed wejściem w życie moratorium na karę śmierci. Dwóch starych przyjaciół, detektyw policji i psychiatra sądowy, badają sprawę morderstwa swojego kolegi. Dawno temu obaj byli zakochani we wdowie po zmarłym.

Ukraina nie zdobyła dotąd oscarowej nominacji. Najbliżej była tego w tym roku, bo na skróconej liście kandydatów do nominacji znalazł się dokument "20 dni w Mariupolu".

Zwiastun filmu "La Palisiada"





OSCARY 2025: Lista kandydatów do nagrody w kategorii najlepszy film międzynarodowy



Armenia: "Yashan yev Leonid Brezhnevy"
Austria: "Kąpiel diabła"
Bułgaria: "Triumf"
Chile: Na jej miejscu
Chorwacja: "Lijepa večer, lijep dan"
Czechy: "Vlny"
Estonia: "Biwa järve 8 nägu"
Holandia: "De Terugreis"
Irak: Baghdad Messi
Irlandia: "Kneecap"
Japonia: Cloud
Kambodża: Rendez-vous avec Pol Pot
Kanada: Mowa wspólna
Kirgistan: "Beyish - Enenin tamanynda"
Korea Południowa: "Seoului Bom"
Kostaryka: "Wspomnienia płonącego ciała"
Litwa: "Sesės"
Łotwa: "Straume"
Maroko: "Everybody Loves Touda"
Niemcy: "The Seed of the Sacred Fig"
Palestyna: "From Ground Zero"
Panama: "Despierta mamá"
Peru: "Yana-Wara"
Portugalia: "Grand Tour"
Rumunia: Trzy kilometry do końca świata
Serbia: "Ruski konzul"
Słowenia: "Odrešitev za začetnike"
Tajwan: "Lao hu li"
Turcja: Hayat
Ukraina: "La Palisiada"
Urugwaj: "Hay una puerta ahí"
Węgry: "Semmelweis"
Idź do oryginalnego materiału