Odeszła ceniona śpiewaczka operowa. Przez lata współtworzyła jeden z warszawskich teatrów

pomponik.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: pomponik.pl


Smutne wieści płyną ze świata polskiego teatru. W wieku 87 lat odeszła Urszula Trawińska-Moroz - śpiewaczka operowa oraz reżyserka. O jej nagłym odejściu poinformował Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie.


Nie żyje Urszula Trawińska-Moroz. Śpiewaczka operowa miała 87 lat


Świat polskiego teatru pogrążony w żałobie. 7 stycznia 2025 roku w wieku 87 lat odeszła Urszula Trawińska-Moroz - artystka sopranowa oraz była solistka Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. O jej śmierci poinformował teatr w oficjalnym komunikacie na Facebooku.
"W wieku 87 lat zmarła Urszula Trawińska-Moroz - sopran koloraturowy, solistka naszej sceny w latach 1964-1988. (...) Rodzinie i bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia" - czytamy.


"Właśnie się dowiedziałem, iż odeszła Pani Profesor Urszula Trawińska-Moroz. To Pani Profesor powiedziała jako pierwsza, iż powinienem kształcić głos, była moim pierwszym nauczycielem śpiewu i w jej klasie śpiewu solowego ukończyłem studia na Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Dziękuję za wszystko, czego mnie nauczyła" - napisał na Facebooku polski śpiewak Tadeusz Milewski.Reklama


Jak wyglądała kariera Urszuli Trawińskiej-Moroz?


Urszula Trawińska-Moroz urodziła się 4 października 1937 roku w Gnieźnie. W 1952 roku rozpoczęła naukę śpiewu, którą w latach 1957-1958 kontynuowała w Akademii Muzycznej w Poznaniu, a później w Akademii Muzycznej Warszawie.
Od 1964 do 1988 roku współpracowała z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie. To tam wykonywała m.in. partię tytułową w "Łucji z Lammermooru" G. Donizettiego, Violetty w "Traviacie" G. Verdiego, Małgosi w "Jasiu i Małgosi" E. Humperdincka, Mimi w "Cyganerii" G Pucciniego czy Hanny w "Strasznym dworze" S. Moniuszki.
W latach 1976-1977 Trawińska-Moroz współpracowała z Staatstheater am Gärtnerplatz w Monachium. W latach 1987-89 była dyrektorką naczelną i artystyczną Opery i Operetki w Szczecinie. Do 1991 roku piastowała analogiczne stanowisko w Operetce Warszawskiej. W tymże roku założyła także prywatny objazdowy Polski Teatr Muzyczny, występujący głównie za granicą. Do 2005 roku była jego właścicielką oraz dyrektorką artystyczną.
Co ciekawe, od 1978 r. wykładała śpiew solowy w Akademii Muzycznej w Warszawie. Natomiast w 1987 roku otrzymała tytuł profesorski.
Jej talent został doceniony także za granicą. Na przełomie lat występowała na scenach teatrów we Francji, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Czechosłowacji, Hiszpanii, Jugosławii, Portugalii, RFN, Rumunii, Włoch i ZSRR.


Zobacz materiał promocyjny partnera:Halo! Wejdź na halotu.polsat.pl i nie przegap najświeższych informacji z poranka w Polsacie.
Zobacz też:
Nagła śmierć wielkiej gwiazdy telewizji. Miała zaledwie 56 lat
Nie żyje legenda krakowskiego teatru. "Zostawił po sobie istotny ślad w kulturze"
Nie żyje znana aktorka i żona gwiazdora "07 zgłoś się". Smutna informacja obiegła całą Polskę
Idź do oryginalnego materiału