Przebój z lat 70. znają wszyscy. Kluczem do sukcesu był żartobliwy tekst

radiopogoda.pl 3 godzin temu
  • Alicja Majewska to jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek.
  • Artystka od ponad 50 lat jest obecna na scenie.
  • Jeden z jej największych przebojów powstał na potrzeby teatru.

Swój sceniczny debiut Alicja Majewska zaliczyła w 1968 roku udziałem na IV Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Przez kolejne lata wokalistka z powodzeniem rozwijała swoją artystyczną karierę i niedługo stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych piosenkarek w kraju.

Rozwiąż quiz muzyczny. Jesteś mistrzem, jeżeli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…

Pytanie 1 z 20
"Przegonimy wiatr wesoły, co po fali gna. Poznaczymy kraj zakochanych – długość ta, szerokość ta" to fragment tekstu hitu:
Maryli Rodowicz
Alicji Majewskiej
Następne pytanie

„Odkryjemy miłość nieznaną”, „Jeszcze się tam żagiel bieli”, czy też „Być kobietą” należą do sztandarowych utworów w dyskografii Alicji Majewskiej. Ten ostatni utwór – choć niezwykle popularny i dźwięczny – musiał przebyć długą drogę nim trafił do największych rozgłośni radiowych w kraju. Jak to się stało, iż ostatecznie piosenka trafiła do Majewskiej? Zadecydował los.

Alicja Majewska wylansowała przebój lat 70.

Niewielu wie, iż przed laty Alicja Majewska występowała w teatrze. W połowie lat siedemdziesiątych reżyser Marian Jonkajtys w Teatrze na Targówku chciał wystawić opowiadającą o losach trzech kobiet sztukę muzyczną. Premiera spektaklu zapowiedziana była na Dzień Kobiet 1976 roku, jednak ostatecznie nigdy do niej nie doszło…

Zobacz także: Tak żyje dziś 77-letni „Pan Lotto”. W sieci szumi o słynnym sąsiedzie!

Alicja Majewska, która w przedstawieniu miała zagrać jedną z głównych postaci, śpiewała w niej dobrze zapowiadający się utwór „Być kobietą„. Gdy odwołano premierę sztuki, wydawało się, iż wszystko zostało stracone. Na szczęście niedługo później los uśmiechnął się do wokalistki.

Polskie Radio zaproponowało mi nagranie trzech piosenek. Poszłam do dyrektora Jonkajtys i spytałam, czy mogę tę piosenkę nagrać, bo przecież to własność teatru. I on się zgodził. W ten sposób ze spektaklu, który nie powstał została na pamiątkę ta piosenka – wspominała Alicja Majewska w książce Adama Halbera pt. „Być kobietą”.

Zobacz także: Zabawny incydent w programie „Żona dla Polaka”. To stało się w łazience

Przebój wydano w 1977 roku i jak dziś wiemy, niedługo piosenka zyskała niesamowitą popularność. Dziś uznawana jest za jeden z najważniejszych utworów w dyskografii Alicji Majewskiej.

Za słowa do „Być kobietą” odpowiada Magdalena Czapińska, która tekst utworu napisała jako świeżo upieczona, młoda pani psycholog. „Miałam taki pomysł na żartobliwy tekst, troszkę oddający mój ówczesny stan ducha” wspomina autorka tekstu, która musiała łączyć życie prywatne z zawodowym, co nie zawsze bywało dla niej łatwe. Muzykę do słów Magdaleny Czapińskiej stworzył natomiast mistrz kompozycji Włodzimierz Korcz.

Idź do oryginalnego materiału