Do końca 2024 roku, w szczecińskiej instytucji kultury, Willi Lentza można obejrzeć wyjątkową ekspozycję. Wystawa „Obraz i słowo” to kolejna odsłona projektu Tomasza Sikory i Artura Wolskiego o tym samym tytule. Autorzy przedsięwzięcia zaprosili do współpracy ponad 50 przedstawicielek oraz przedstawicieli polskiej literatury, eseistyki i kultury, którzy mieli za zadanie wyłonić spośród 60 fotografii autorstwa Tomasza Sikory jedną, która będzie inspiracją do napisania tekstu. Wynik tej współpracy możemy oglądać na wspomnianej wystawie w Szczecinie.
Dzieła literackie, które powstały w odpowiedzi na zdjęcia, napisali jedni z najbardziej znanych i cenionych polskich współczesnych twórców i twórczyń. Wśród tekstów przeczytamy intrygujące, nierzadko nietuzinkowe, a i niekiedy bardzo osobiste dzieła autorstwa między innymi: Sylwii Chutnik, Jacka Cygana, Grzegorza Turnaua, Mariusza Szczygła, Katarzyny Grocholi, Tomasza Jastruna, Katarzyny Miller, Michała Ogórka czy Jana Wołka. Wszystkie utwory (niespełna 60) różni często zupełnie odmienna forma i podejście do projektu. Powstały zaskakujące historie fabularne, wiersze, impresje.
Każdej z fotografii prezentowanej na wystawie towarzyszy tekst. W ten sposób odbiorca może zanurzyć się w sztukę dzięki dwóch, jakże odmiennych form artystycznego wyrazu — fotografii i literatury. „Obraz i słowo” to projekt, który unaocznia jak sztuka i literatura mogą ze sobą korespondować. Uzupełnienie fotografii o komentarz może także prowadzić zwiedzających do nowych tropów interpretacyjnych i rzucić inne światło na tematykę, kompozycję czy ogólny odbiór poszczególnych fotografii. W efekcie kolaboracja fotografa Sikory z autorami i autorkami tekstów stworzyła sieć intrygujących opowieści oraz niezwykłych narracji — o życiu, społeczeństwie, podróżach i człowieku.
Zdjęcia, które Tomasz Sikora zaproponował do tego projektu, pochodzą z lat 2004-2022. Ujęcia zostały wykonane w najróżniejszych częściach świata, między innymi w Atenach, Nowym Jorku, Maroko, Nashville, Sao Paulo, Stambule, Warszawie i Paryżu. Zebrane fotografie charakteryzuje przede wszystkim zaskakujące zrozumienie i uważność wobec człowieka. Zdjęcia Sikory to realizacje niezwykle autentyczne i szczere. To tradycyjne, dokumentalne i reporterskie podejście łączy się tutaj z artystyczną wrażliwością. To nie tylko zatrzymanie pewnych momentów, ale uchwycenie atmosfery i emocji danej chwili. Leitmotivem fotografii biorących udział w wystawie „Obraz i słowo” jest człowiek — najczęściej zatrzymany podczas codziennych, „zwykłych” sytuacji.
Chociaż, zdawać by się mogło, iż analizujemy obrazy na wskroś reporterskie, nie brakuje w nich miejsca na eksperymenty formalne. W zdjęciach Sikory odnajdziemy nietypowe ujęcia, zabawę kompozycją oraz światłem i cieniem. Chociaż fotografia dokumentalna kojarzona jest zwykle z ujęciami obiektywnymi i nieskomplikowanymi, artysta wprowadza do nich swoją własną wrażliwość, styl i unikatowe podejście. Zwykli ludzie osadzeni w swojej codzienności, ich mimika i sytuacje, w których zostali zatrzymani przybierają niekiedy wymiar symboliczny. Ciche gesty, spojrzenia i zdarzenia mogą być tutaj zarówno metaforami szerszych idei, jak i uniwersalnymi prawdami, które bliskie są każdemu i każdej z nas.
Tomasz Sikora jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych polskich fotografów. Jest nie tylko twórcą prac reporterskich, ale także realizacji artystycznych. Przez lata działał jako fotoreporter, współpracował również z grafikami filmowymi i teatralnymi, a jego projekty z 1979 roku („Album” oraz „Alicja w Krainie Czarów”) prezentujące surrealistyczną, osobistą wizję świata zostały wystawione w 1980 roku w paryskim Centrum Pompidou. Był to spektakularny początek rozpoznawalności fotografii Sikory w Europie i Stanach Zjednoczonych. Artysta był wielokrotnie nagradzany, jest autorem ponad 80 autorskich wydawnictw. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych na świecie. Żyje i tworzy w Warszawie, stale realizując nowe projekty i wystawy.
Wystawę OBRAZ i SŁOWO Tomasza Sikory i Artura Wolskiego można obejrzeć w Willi Lentza do 31.12.2024 roku. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: willa-lentza.pl
Serdecznie zapraszamy – Willa Lentza – artystyczny salon miasta.