Nowy album Asteriks zostanie wydany 23 października 2025 roku

strefamusicart.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: gfsew


WŁAŚNIE POWSTAJE DRUGI SCENARIUSZ FABCARA, OCZYWIŚCIE WRAZ Z RYSUNKAMI CONRADA, DO 41. ALBUMU PRZYGÓD ASTERIKSA!

Nie będzie to jedyny prezent, jaki ofiarują nam w tym roku nasi kochani nieugięci Galowie: na pierwszą połowę 2025 roku planowana jest premiera serialu Netflixa w reżyserii Alaina Chabata, zaś Idefiks będzie świętował 60. rocznicę swojego pojawienia się na kartach komiksu!

Na Teutatesa i Belenosa, zapiszcie to w swoich kalendarzach!

PIERWSZE WSKAZÓWKI WRESZCIE UJAWNIONE NA NOWEJ PLANSZY!

Bez dwóch zdań: nasi dwaj przyjaciele nie usiedzą spokojnie w wiosce, żeby im wąsy płowiały na słońcu, więc postanowili udać się gdzie indziej, aby sprawdzić, czy tam też jest słońce!

Zanim wyruszycie z nimi w tę nową podróż, która niewątpliwie będzie pełna humoru i przygód, ciekawych spotkań i odkryć kulinarnych, proponujemy Wam na przystawkę kilka pytań do Fabcara i Didiera Conrada.

I co, Fabcaro, jesteś szczęśliwy, iż znów spotkałeś naszych nieugiętych Galów w tym 41. albumie?

Jestem zachwycony! Kiedy przez cały album towarzyszysz bohaterom, których kochasz, trochę ci smutno, gdy się z nimi rozstajesz. Dość powiedzieć, iż ponowne spotkanie i możliwość spędzenia z nimi czasu, zwłaszcza w nowej formie, jaką jest podróż, napawa mnie szczęściem! Znów z dziecięcą euforią kreśliłem ich historię. adekwatnie nie czuję, żebym robił coś szczególnego, po prostu umieszczam ich w pewnych ramach i pozwalam im działać!

Jak podchodziłeś do pisania scenariusza albumu „podróżniczego”? Ukończyłeś go?

Najpierw szukałem miejsca, w którym nasi przyjaciele nigdy nie byli, oraz takiego, w którym sam mógłbym zatopić się w trakcie pisania. Nie ma powodu, żeby bohaterowie byli jedynymi, którzy dobrze się bawią!

Aktualnie jestem bliżej końca scenariusza niż jego początku, chociaż tekst będę doszlifowywać do ostatniej chwili, zanim album trafi do druku.

Jakie są Twoje ulubione albumy „podróżnicze”? Czy były w nich jakieś elementy, które Cię zainspirowały?

Jest wiele takich albumów, które uwielbiam. Bardzo lubię Asteriksa legionistę za ducha koleżeństwa, który z niego emanuje, a zwłaszcza za galerię zabawnych postaci, jaka się w nim pojawia. To rodzaj grupowej road trip, w której każdy posiada własny zestaw cech charakteru.

Bardzo lubię też Asteriksa na igrzyskach olimpijskich, w którym Galowie uprawiają turystykę zagraniczną, ujawniając przy tym nieco „niepoprawne” dziwactwa. Jest to także jedyny album, któremu udaje się być zarówno albumem „podróżniczym”, jak i albumem niemal „wiejskim”, bo w podróży uczestniczą wszyscy mężczyźni z wioski. choćby jeżeli w którymś momencie trochę brakuje nam ich kobiet.

Fabrice Caro zwany Fabcaro jest autorem komiksów i powieściopisarzem. Spośród jego bogatego dorobku, począwszy od roku 1996, warto wymienić: Le Steak haché de Damoclès (2005), La Bredoute (2007), On n’est pas là pour réussir (2012). Sukces FabCaro ugruntował się w 2015 roku wraz z albumem Zaï, zaï, zaï, zaï, za który otrzymał nagrodę Prix Landerneau oraz Prix Ouest France i kilka innych. W roku 2020 François Desagnat dokonał jego filmowej adaptacji. W 2016 roku Fabcaro napisał scenariusz nowych przygód Gai-Luron narysowanych przez Pixela Vengeura („Fluide Glacial”). W 2018 roku ukazało się jego inne ważne dzieło mieszające absurdalny humor z satyrą społeczną: Moins qu’hier (plus que demain). Jego powieść Le Discour (2018) została sfilmowana przez Laurenta Tirarda w 2020 roku. W 2021 roku Fabcaro opublikował fotoopowieść humorystyczną Guacamole vaudou ukazującą szalonego aktora Erica Judora. Fort Alamo, jego szósta powieść po Figurec (2006), Broadway (2020) i Journal d’un Scenario (2023), została opublikowana w październiku 2024 r.

Didier, czy Ciebie ten scenariusz zainspirował?

Przede wszystkim jestem zachwycony możliwością ponownej współpracy z Fabrice’em. Przekonał mnie, iż równie dobrze poradzi sobie z albumem „podróżniczym”, co z albumem o wiosce i, owszem, ta destynacja bardzo mnie zainspirowała!

Na jakim etapie tworzenia jesteś?

Jeśli o mnie chodzi, ta przygoda jeszcze trochę potrwa. w tej chwili kończę szkice, a następnie zabiorę się za tuszowanie uzbrojony w mój sprawdzony pędzel Winsor and Newton oraz w mój chiński tusz. Świetnie się bawię rysując ten album, i mam nadzieję, iż czytelnikom spodoba się efekt końcowy.

Aktualności Asteriksa w 2025 roku

Serial Asteriks i Obeliks – Walka wodzów w reżyserii Alaina Chabata pojawi się w serwisie Netflix wiosną 2025 roku. To oryginalne dzieło – jeden z najbardziej wyczekiwanych seriali animowanych roku – będzie emitowane jednocześnie w 190 krajach! Zaplanowano dubbing w 39 językach, w tym: arabskim, koreańskim, chorwackim, hebrajskim, mandaryńskim, a choćby telugu! Odcinki będą dostępne także z audiodeskrypcją w 17 językach oraz z napisami dla osób niesłyszących i niedosłyszących w 8 językach.

Serial ten, z niecierpliwością wyczekiwany przez fanów w Galii i nie tylko, będzie także okazją, żeby mała Galia zabłysnęła jeszcze jaśniej na arenie międzynarodowej!

Aktualności Idefiksa w 2025 roku: to już 60 lat!

Cóż za niezwykły los spotkał Idefiksa (który początkowo był tylko „małym pieskiem nieokreślonej rasy”,) przypadkowo siedzącego pod drzwiami sklepu rzeźniczego w Lutecji! Sześćdziesiąt lat później pozycja Idefiksa jest już dobrze ugruntowana.

Idefiks, nieodłączny towarzysz Asteriksa i Obeliksa, zostawił swój ślad w serii Asteriks, a od 2021 roku ma swoją własną serię komiksową (i serial!): Idefiks i nieugięci.

W 2025 roku zostanie głównym bohaterem, aby godnie uczcić swoje 60. urodziny!

PIĘKNE WYNIKI IDEFIKSA
I JEGO BANDY NIEUGIĘTYCH

Kolekcja komiksów, dystrybuowana w ponad 1,3 miliona egzemplarzy na całym świecie (w tym 400 000 egzemplarzach we Francji) oraz przetłumaczona na ponad 23 języki i dialekty, przyciąga coraz większe rzesze czytelników.

Idź do oryginalnego materiału