Najlepsze książki z motywem zimy – TOP 8

panodkultury.com.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Najlepsze książki z zimą, zima w literaturze - top ranking książek 2023


Read Time:4 Minute, 14 Second

Najlepsze książki z motywem zimy? Oto subiektywna lista książek Pana Od Kultury. Niektóre mrożą krew w żyłach, a inne dadzą sporo ciepła w zimowe wieczory. Zima w literaturze to wbrew pozorom najgorętszy okres.

Najlepsze książki z zimą w tle. Ta pora roku w literaturze jest wyjątkowo fascynująca. Chociaż zimowy krajobraz wydaje się monochromatyczny, to skłania książkowych bohaterów do zaskakujących działań i wyciska z nich szeroką paletę emocji. W takiej literaturze zima często staje się jednym z głównym antagonistów.

Więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i

Najlepsze książki z motywem zimy

Dan Simmons – Terror

Horror absolutny? Statki Erebus i Terror utknęły w lodzie Arktyki. Zniknęły wraz z załogą w okolicznościach, których do dziś nie wyjaśniono. Simmons snuje klaustrofobiczną opowieść o wyprawie z 1845 r. Morderczy mróz, potwór polarny mrok, szkorbut, głód, smród, kanibalizm, lód miażdżący statki, aż po horyzont martwa arktyczna pustynia. Po tej historii choćby Lovecraft by nie zasnął.

Fabuła „Terroru” sunie powoli jak kra po arktycznych wodach, by nagle uderzyć w czytelnika jak góra lodowa. W tę historię wpada się jak pod arktyczny lód.

Bal maskowy na lodzie przywołuje skojarzenia z obrazami Boscha, a Edgar Allan Poe poklepałby Simmonsa po ramieniu. Scena ucieczki lodomistrza Blankeya przed potworem z lodu nie pozwala wziąć oddechu. Podczas czytania tej książki można dosłownie poczuć zimno.

CZYTAJ: Dan Simmons – Terror – recenzja

Tove Jansson – Zima Muminków

Muminek budzi się z zimowego snu i odkrywa Dolinę Muminków w mroźnej odsłonie. Pani Zimna i Buka mrożą krew z żyłach. Jest w tej historii przyjaźń, ale też samotność, mrok i poszukiwanie ciepła. To powieść dla dzieci i jednocześnie zdecydowanie doroślejsza odsłona Muminków.

Buka z Muminków – dlaczego jest straszna i co znaczy jej imię?

Kristin Hannah – Zimowy ogród

Kristin Hannah wyciska łzy. Dwie siostry chcą odkryć przeszłość matki pochodzącej z Rosji. Co przeżyła podczas stalinowskiego terroru i oblężenia Leningradu? Jak demony z przeszłości wpłyną na przyszłość rodziny?

Kristin Hannah z filmowym sznytem przeplata powieść obyczajową i historyczną z romansem. Epickie wydarzenia z okresu II wojny światowej są tłem dla intymnej historii o odkrywaniu siebie, stracie, walce o rodzinę i miłość.

CZYTAJ: Kristin Hannah – Zimowy ogród – recenzja

Charles Dickens – Opowieść Wigilijna

Książka napisana, by spłacić karciane długi, okazała się ponadczasowym bestsellerem. Charles Dickens pokazuje głębokie doświadczenie i przemianę skąpca Scrooge’a, zachodzącą w czasie nocy wigilijnej.

Książki takie jak „Opowieść Wigilijna” zmieniają człowieka na lepsze.

Ebenezer Scrooge nie lubi ludzi, nie znosi świąt, gardzi euforią i dba jedynie o własny interes, który przynosi pieniądze. Nie ma wszak nic cenniejszego niż majątek! Scrooge wierzy w to święcie, aż do pewnego wigilijnego wieczoru, kiedy to skąpca i samotnika odwiedzają kolejno: Duch Marleya – byłego wspólnika, Duch Świąt Obecnych, Duch Świąt Minionych oraz Duch Świąt Przyszłych

– pisze portal Lubimy Czytać.

Antony Beevor – Stalingrad

Antony Beevor opisuje makabryczną bitwę o Stalingrad, która zmieniła świat. Jednak „Stalingrad” to nie tylko armie i strategie, To także opisane tragiczne losy setek tysięcy cywilów. Walczyli o każde ziarno spalonej pszenicy, a niemieccy snajperzy nie mieli litości choćby dla kobiet i dzieci.

Wielomiesięczna walka o przetrwanie w gruzach, starcia na noże i bagnety, życie pod ostrzałem katiusz i na celownikach snajperów. Walka z morderczą rosyjską zimą, gdy temperatura spadała kilkadziesiąt stopni poniżej zera. Bez odzieży zimowej, leków, jedzenia, drewna na opał. Walka z brudem, chorobami i wszami. A do tego terror NKWD, myszy biegające po twarzy oraz nocami brzmiące z głośników tango i defetystyczne komunikaty.

„Zdobycie żywności i wody stało się niemożliwe. Podczas każdej przerwy w bombardowaniach kobiety i dzieci wychodziły z jam w ziemi, aby wyciąć kawałki mięsa z martwych koni, zanim zrobią to bezdomne psy i szczury”.

Agatha Christie – Zbrodnie zimową porą

Agatha Christie to prostu Królowa kryminałów. Genialny zbiór dwunastu zimowych zagadek kryminalnych. To okazja, by znów spotkać kultowych bohaterów literackich: Herkulesa Poirota i pannę Marple.

Kristin Hannah – Wielka Samotność

Nikt tak pięknie nie pisze o miłości jak Kristin Hannah. „Wielka Samotność” to historia o miłości i dojrzewaniu. Ernt Allbright, wraz z żoną i nastoletnią córką, przeprowadzają się na Alaskę, gdzie trafiają w miejsce odcięte od cywilizacji, dzikie i bezlitosne.

Muszą gwałtownie nauczyć się sztuki przetrwania, bo wokół czyhają liczne zagrożenia i „śmierć na tysiąc sposobów”. Jednak największe niebezpieczeństwo kryje się w ich własnym domu, gdy zapada zimowa ciemność. Wielka samotność brutalnie obnaży ich najlepsze i najgorsze cechy.

„Natura nigdy nas nie oszukuje, to zawsze my oszukujemy samych siebie.”

Kristin Hannah – Wielka Samotność – RECENZJA

Stephen King – Lśnienie

Klasyka horroru, Stephen King w szczytowej formie. Górski Hotel Panorama jest zimą odcięty od świata. Pilnująca go rodzina czuje, iż nie są w budynku sami. Pięcioletni chłopiec Danny, dzięki swoim niezwykłym zdolnościom, wyczuwa zło sprzed lat czające się w Panoramie.

Izolacja w opustoszałym hotelu wyciśnie z bohaterów to co najgorsze?

Więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i

Jak Stephen King pisał „To”? Ciekawostki, informacje i zaskakujące inspiracje
Kiedy „Wichry Zimy”? George R.R. Martin: od roku nie napisałem NIC

About Post Author

Pan Od Kultury - Wojciech Kozicki

Miłośnik dobrych historii, gitarzysta, fan "Misia" i starych komiksów
http://panodkultury.com.pl
Idź do oryginalnego materiału