Mocna literatura faktu. Książki pokazujące rzeczywistość bez cenzury. Dokumenty i reportaże, które choćby jeżeli nie zmienią świata, to mogą zmienić człowieka.
Literatura faktu – subiektywna lista i mocne książki, które zmieniają spojrzenie na otaczający nas świat. Handel ludźmi i organami, wojny w Afryce, polska policja, szpital psychiatryczny jak z horroru. Prawdziwe historie, mroczne ciekawostki i wiedza. Te książkowe reportaże i relacje nie pozwalają pozostać obojętnym.
Więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i
Literatura faktu – mocne książki, reportaże bez cenzury
ZOBACZ TEŻ:
- Książki z motywem zimy
- Książki z motywem postapo
- Krótkie książki na jeden wieczór
Scott Carney – Czerwony Rynek – makabryczna literatura faktu
Ile jest wart człowiek? Tyle ile da za niego handlarz organami. Dziennikarz śledczy i antropolog Scott Carney książką „Czerwony rynek” otwiera drzwi do brutalnego świata, który istnieje obok nas. I każdy z nas jest potencjalnym towarem na Czerwonym Rynku. Wątroba, krew, kości, rogówka? Jesteśmy zbiorem części, na które jest wielu chętnych
„Czerwony rynek” to makabryczna literatura faktu i szokujący reportaż bez taryfy ulgowej. A może to już sadystyczny horror? Fabryki kości, farmy krwi, handel dziećmi, kradzież organów, związki medycyny z handlarzami ludzkim ciałem. Scott Carney na lata wniknął w podziemny świat transplantacyjny rodem z horroru.
Anna Wojtacha – Ćpuny Wojny
Praca korespondentki wojennej od kuchni. Anna Wojtacha biegnie tam skąd wszyscy uciekają. Wojna w Gruzji i Czeczenii, ostrzał Strefy Gazy, zamachy w Indiach, Afganistan – polska korespondentka wojenna rzuca się w ogień. Im większy tym lepszy. Książka „Ćpuny Wojny” to jednak nie tylko kulisy pracy korespondenta. To przede wszystkim literatura faktu traktująca o człowieku. Po powrocie nie wystarczy tylko spranie krwi.
Stacy Horn – Wyspa Potępionych. Prawdziwa historia wyspy Blackwell
Szpital psychiatryczny w USA, terapie i eksperymenty jak z horroru. Szpital psychiatryczny, chore eksperymenty medyczne, makabryczne terapie, znęcanie się nad pacjentami, doprowadzanie zdrowych ludzi do szaleństwa … to nie horror Stephena Kinga, a prawdziwa literatura faktu i historia medycyny. I to wszystko działo się w Nowym Jorku. Gdy rosło miasto snów, to w jego sercu trwał koszmar na jawie.
Jak w powieści grozy, mamy potwory w ludzkiej skórze i bohaterów walczących o ocalenie człowieczeństwa. Jednym z antagonistów jest społeczeństwo, szczycące się demokracją i moralnością, które pozwala na legalne piekło. Niestety, to nie powieść grozy, a literatura faktu.
Colin Dickey – Ghostland – Ameryka i jej nawiedzone miejsca
Książka o duchach i nawiedzonych miejscach… pozornie. Reportaż o USA i dekonstrukcja „urban legends”
„Ghostland. Ameryka i jej nawiedzone miejsca” nie straszy. No chyba, iż ilością informacji. jeżeli ktoś nie lubi do bólu skrupulatnej literatury faktu, to będzie dla niego prawdziwy horror
„Ghostland…” to nie do końca książka o duchach. Nawiedzone domy i upiorne cmentarze są tylko pretekstem. To reportaż i historia USA na tle pozornie paranormalnych zjawisk. Colin Dickey dokonuje dekonstrukcji tzw. „urban legends”. Historie zmarłych to przyczynek do opowiadania o życiu Amerykanów. Nomen omen, autor potrafi genialnie oddać ducha opisywanych czasów.
„Przemierzając Amerykę i jej nawiedzone miejsca, autor odsłania to, co pod maską sensacji skrywają legendy o zjawach – wypartą historię przemocy i wstydu, których wolelibyśmy nie pamiętać, ale nie możemy ich zapomnieć”
Sue Black – Co mówią zwłoki
Najważniejsze w człowieku jest jego wnętrze. Dla Sue Black każde ciało to misterne dzieło sztuki. Każde badane zwłoki to to przede wszystkim pasjonująca historia. Okazuje się, iż choćby pojedynczy włos opowiada ze szczegółami o życia właściciela. „Co mówią zwłoki” to jednak opowieść antropologa sądowego nie tylko o prosektorium
James Brabazon – Mój przyjaciel najemnik
Literatura faktu zgłębiająca mroczną stronę Afryki. Jak biali najemnicy za pieniądze reżyserują przewroty, wojny domowe i bratobójcze mordy? Współczesne „Jądro ciemności”?
Stephen Kinzer – Doktor śmierć. Sidney Gotlieb i najmroczniejsze eksperymenty USA
„Doktor śmierć” to historia niesprawiedliwości. Rząd USA po wojnie współpracował z naukowcami-zbrodniarzami. Dowiemy się m.in. jak rząd wykonywał testy broni biologicznej na mieszkańcach San Francisco, opracowywał metody przesłuchań, a amerykańscy naukowcy prowadzili potworne eksperymenty rodem z serialu Stranger Things Netflixa.
Przeszłość jest jak wierny pies, który zawsze cię odnajdzie.
Jean Hatzfeld – Strategia antylop
Krwawa historia Hutu i Tutsi w Rwandzie. „Strategia antylop” to jednak nie tylko opowieść o masakrze, w którj zginęło choćby milion osób, głównie mordowanych maczetami. to również opowieść o ludziach, którzy przezyli ludobójstwo i muszą żyć obok morderców swoich bliskich. Jak siedzieć w kościele w jednej ławce z mordercą swojej rodziny labo pracować z nim na polu?
Patryk Vega – Złe psy
Brutalna polska literatura faktu. Patryk Vega przeniknął do świata mrocznego i niedostępnego dla zwykłych śmiertelników. Warszawski wydział zabójstw od kuchni. Granica między dobrem i złem się zaciera. Tu trzeba poświęcić więcej niż życie.
Patryk Vega – Niebezpieczne kobiety
Polskie policjantki bez cenzury. Mocne wywiady, przerażające historie, niejednokrotnie niczym z horroru. Oto z jakim złem naprawdę mierzą się kobiety w policji. Literatura faktu odsłaniająca wyjątkowo brutalny świat, który istnieje tuż obok.
Aleksander Sołżenicyn – Archipelag Gułag
Relacja historyczna z ZSRR. Terror, zbrodnie, upodlenie i obozy. Literatura faktu, którą każdy powinien znać .Jedna z najważniejszych powieści XX wieku.
to monumentalna relacja historyczna i wstrząsający dokument. Rosyjski system totalitarny w latach 1918-1956 przekroczył granice o których Orwellowi choćby się nie śniło.
Z jednej strony uderzają tragikomizm aresztowań pod byle pretekstem, absurdalne oskarżenia, idiotyczne doszukiwanie się szkodnictwa w gospodarce i paradoksy systemu, który momentami walczył sam ze sobą. Z drugiej uprzemysłowiony terror, wyrzucanie ciała dziecka z trumny podczas kontroli, egzekucje, makabryczne przesłuchania, pozbywanie się całych grup społecznych w imię chorei idei, masowe deportacje, piekło łagrów.
Moralna degeneracja, upodlenie, bezprawie w ramach prawa. Wielka bezsilność. Przemiana ludzi w przerażoną i nieufną dzicz.
David Simon – Wydział zabójstw. Ulice śmierci
Życie pisze najciekawsze i najbrutalniejsze scenariusze. David Simon (twórca serialu „The Wire”) przez rok skrupulatnie dokumentował pracę policjantów z wydziału zabójstw w Baltimore. W reportażu „Wydział zabójstw. Ulice śmierci” obnażył mroczną stronę sprawiedliwości. Associated Press opisuje tę książkę jako „arcydzieło dziennikarstwa” i nie jest to pean przesadzony.
Simon bez cenzury przedstawił policyjne procedury, oględziny miejsc zbrodni, sekcje i przesłuchania. Wyjaśnił jak „czyta się ulicę”, prowadzi śledztwa i zbiera dowody, by później niejednokrotnie ponieść porażkę w sądzie. To także historia o tym jak mordercy pozostają bezkarni. Żaden kryminał nie zapewni aż takiej dawki wiedzy z zakresu kryminalistyki, ale Simon daje też coś więcej.
Linda Stratmann – Stulecie Trucicieli
„Stulecie trucicieli” to wciągająca książka, chociaż chwilami autorka trochę truje.
Nie jest to poradnik dla początkujących trucicieli, chociaż mogą to sugerować tytuły rozdziałów, np. „Diabelskie kluski”, „Uduszony z cebulką” i „Sprawy małżeńskie”. „Stulecie trucicieli” na przykładzie otruć w XIX wieku przybliża początki nowoczesnej toksykologii. Opisuje wyścig między trucicielami, a wymiarem sprawiedliwości. Trzeba przyznać, to istna szermierka na trucizny i antidota.
Więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i