Swoimi typami podzielili się: Weronika Motyl, Konrad Zach, Štěpán Erbs, Mateusz Rębisz, Agata Wilczyńska, Marek Kich, Marek Kich, Paweł Paszkowski, Szymon Niewęgłowski, Maciek Ossowski, Joanna Kwiatkowska.
![]() |
Weronika Motyl, digital marketing manager w Macopedia |
Podcasty
Podcasty na kanale Macopedia. Zawiera on cykle edukacyjne, takie jak „B2B Master Class” i „Akademia PIM”. Kanał jest szczególnie wartościowy dla osób zajmujących się zarządzaniem informacją produktową i transformacją cyfrową w B2B. Obejmuje praktyczne case studies, wywiady z liderami rynku oraz strategie, które wspierają rozwój e-commerce w sektorze B2B.
W każdym odcinku pojawiają się świetni eksperci z obszarów sprzedaży, e-commerce i marketingu. Przybliżają tajniki biznesu B2B i temat cyfrowej transformacji.
Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym menedżerem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z B2B, z pewnością znajdziesz tam coś dla siebie.
![]() |
Konrad Zach, founder & CEO thinkhub.pl |
Książki i e-booki
- Duncan Clark, „Alibaba. Jak Jack Ma stworzył chiński Amazon”. Pomimo tego, iż od wydania książki minęły już 4 lata, to jest to moim zdaniem jedna z najciekawszych pozycji. Nie tylko opisuje inspirującą historię Jacka Ma i Alibaba.com, ale przede wszystkim pokazuje, jak istotny wpływ na rozwój biznesu mają zrozumienie potrzeb klientów i konsekwentne budowanie propozycji wartości dostosowanych do bieżących potrzeb rynku.
- Jens Andersen, „Historia LEGO. Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie”. jeżeli myślisz, iż znasz doskonale LEGO, to wiedz, iż nic nie wiesz. Choć książka nie dotyka bezpośrednio rynku e-commerce, to zdecydowanie otwiera oczy na to, jak istotne jest reagowanie na zmiany rynkowe czy tworzenie innowacji wyprzedzających realia rynku. To obszary niezwykle istotne dla wszystkich przedsiębiorcy działającego w branży digital
- Walter Isaacson, „Elon Musk”. Bohater, jako postać mocno kontrowersyjna, wzbudza wśród nas prawdopodobnie mieszane uczucia. Na pewno jednak nie można zarzucić Elonowi Muskowi braku biznesowego drive’u, który niejednokrotnie pchał go do realizacji niewykonalnych projektów. I okazywało się, iż po czasie w kilku obszarach zmieniły one świat. o ile na co dzień masz wrażenie, iż stoisz w miejscu, a rynek e-commerce, digital marketingu czy AI ucieka Ci coraz szybciej, to lektura tej biografii będzie zdecydowanie świetnym pomysłem i przede wszystkim doskonałą ucztą dla ducha.
Podcasty
- Maciej Okraszewski „Dział Zagraniczny”. Nie jest to podcast technologiczny, ale tematy tam poruszane zdecydowanie otwierają mi oczy na tematy geopolityczne, gospodarcze i pozwalają lepiej zrozumieć kod kulturowych potencjalnych klientów z różnych rejonów świata.
- Jarek Kuźniar, Bartek Pucek, „Technologicznie”. Każdy odcinek tego podcastu jest dla mnie inspiracyjną ucztą rozszerzającą horyzonty i zachęcającą do eksploracji nowych obszarów technologii, biznesu online i świata cyfrowych innowacji
- Artur Jabłoński, „Konkretnie o Marketingu i Sprzedaży”. Wg mnie jest to w tej chwili najbardziej wartościowy i przystępny merytorycznie podcast, za pomocą którego jestem na bieżąco (a częściej nadrabiam dług wiedzy) w obszarze biznesu i wykorzystywania potencjału digital marketingu.
![]() |
Štěpán Erbs, Head of growth w Ecomail |
Książki i e-booki
- Sam Walton, „Sam Walton, Made in America: My Story” – historia założyciela sieci sklepów Walmart. Nie jest to żaden poradnik, ale każdy przedsiębiorca może wyciągnąć z tej książki wiele cennych lekcji.
- Richard Rumelt, „Good Strategy/Bad Strategy: The Difference and Why It Matters” – autor wyjaśnia różnicę między dobrą a złą strategią, demaskuje błędne podejścia oraz oferuje konkretne narzędzia i przykłady, które pomagają liderom tworzyć skuteczne strategie przynoszące realne rezultaty.
- Tanner Larsson, „Ecommerce Evolved” – to inspirujący przewodnik dla przedsiębiorców, którzy chcą dostosować swoje biznesy do nowych realiów i skutecznie wykorzystać nadchodzące zmiany w świecie handlu online.
Podcasty
- „Shopify Masters” – twórcy podcastu zapraszają do siebie przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces, oraz specjalistów, którzy poruszają szeroką gamę tematów dotyczących branży e-commerce.
- „E-Commerce Fuel Podcast” – świetny sposób na zaczerpnięcie inspiracji bezpośrednio od międzynarodowych graczy z branży.
- „Z buta w Marketing” – lokalny podcast po polsku prowadzony w bardzo przyjemnym formacie.
Kanały na YouTubie
- „The Diary Of A CEO” – nie jest to kanał typowo o e-commerce, ale goście w swoich wypowiedziach poruszają wyjątkowo interesujące tematy i regularnie śledzę ten format.
- „Wholesale Ted” – kanał, na którym można śledzić nowości z branży.
![]() |
Mateusz Rębisz, sales manager w AlleKurier/Wygodne Zwroty |
Książki i e-booki
Warto zdać sobie sprawę, iż największym problemem w podejmowaniu racjonalnych, wytłumaczalnych i sensownych decyzji biznesowych (ale też życiowych) jesteśmy my sami. Siła naszych przekonań, środowiska w którym funkcjonujemy, uwarunkowań kulturalnych czy przyzwyczajeń powoduje, iż często (zawsze?) jesteśmy w ten czy inny sposób „zbiasowani”.
Dobrym antidotum na to są dwie świetne książki:
- Daniel Kahneman, „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym”.
- Hans Rosling „Factfullness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą”.
Oprócz tego polecam „Od dobrego do wielkiego. Czynniki trwałego rozwoju i zwycięstwa firm” Jima Collinsa. To świetny obraz porównawczy, w którym autor w przekonujący sposób dowodzi, iż firmy upadające i wznoszące różnią się od siebie najczęściej pojedynczymi decyzjami, kilkoma procesami, taką, a nie inną polityką wewnętrzną. Czynniki te nałożone na oś czasu powodują wzrost jednych, a upadek innych.
Podcasty
- Materiały Szymona Negacza z grupy SellWise, który w prosty sposób tłumaczy często skomplikowane zależności w pracy managera.
- Podcast Oskara Lipińskiego „Z buta w marketing”, w którym dowiesz się dużo o tym, jak to wygląda z drugiej strony – tj. od strony sprzedawców. Odświeża to głowę i pozwala lepiej dopasować produkt dla tych, którzy rzeczywiście będą go używali.
- Nagrania Marka Kicha z Satisfly. W „Sztuce E-commerce” niczym w „Sztuce wojny” autor tłumaczy ze swoimi gośćmi, jak finalnie wygrywać bitwy o konsumentów, tak aby trafiali do nas i kupowali w naszych sklepach internetowych.
![]() |
Agata Wilczyńska, marketing manager w Monogo |
Książki i e-booki
- Colin Bryar, Bill Carr ,,Od Z do A Jak to zrobiliśmy? Tajniki, zasady i sekrety Amazona”. To obowiązkowa lektura dla wszystkich, kto jest zainteresowany nie tylko rozwojem biznesu, ale także rozwojem osobistym. Ta pozycja to garść inspiracji o tym, jak prowadzić firmę „po amazońsku”. Dowiesz się, w jaki sposób napisać dobry sześciostronicowiec, a także poznasz korzyści pracy zespołów „na dwie pizze”. To praktyczny przewodnik wypełniony wspomnieniami byłych wiceprezesów jednej z najbardziej niezwykłych firm na świecie, który warto przeczytać. jeżeli się uczyć, to od najlepszych.
- Carmine Gallo, „Plan Bezosa. Sekret skuteczności najlepszego sprzedawcy świata”. Pozostając w nurcie prowadzenia ,,amazońskiego biznesu”, tutaj przeczytasz o sekretach skutecznej komunikacji stosowanych przez twórcę Amazona. Ponownie znajdziesz garść praktycznych rad i użytecznych wskazówek.
- Seth Godin, „To jest marketing!”. Nie zostaniesz zauważony, dopóki nie nauczysz się widzieć. Ta pozycja to dla mnie klamra dla wątku klientocentryczności w biznesie, który został omówiony z różnych perspektyw w powyższych tytułach i leży u podstaw sukcesu każdej firmy. Tym bardziej polecam go zgłębić z ekspertami.
Podcasty
- Niezmiennie od lat, praktycznej wiedzy w świecie digitalowej sprzedaży i marketingu dostarcza Artur Jabłoński. W podcaście „Konkretnie o marketingu i sprzedaży” co tydzień dzieli się swoim doświadczeniem i praktycznym know-how. To świetne słuchowisko zarówno dla marketerów, jak i przedsiębiorców. Z każdego odcinka wychodzisz z listą konkretnych zadań, które możesz wdrożyć w swojej strategii, aby optymalizować swój biznes.
- Dla wszystkich, którzy interesują się dynamicznym światem technologii, wartym uwagi będzie program „TokFM Techstorie – rozmowy o technologiach”. Sylwia Czubkowska i Joanna Sosnowska w interesujący i angażujący sposób komentują bieżące wydarzenia i nowinki technologiczne.
- Każdy twórca internetowy z pewnością znajdzie coś dla siebie w podcaście Magdaleny Pawłowskiej „Marketing Master Class”. Co tydzień udziela tam konkretnych wskazówek, jak skutecznie budować biznes w wirtualnym świecie. Ciekawi goście i interesujące pytania.
![]() |
Marek Kich, CEO Satisfly, host „Sztuka E-Commerce” |
Książki i e-booki
Najbliżej mi zawsze do polecania treści, które najbardziej wspierają rozwój całego biznesu, bo widzę, iż tu bardzo dużo firm tej inspiracji potrzebuje.
- Verne Harnish, „Scaling Up. Dlaczego niektóre firmy odnoszą sukces, a inne nie?”. Jest o tym, jak uporządkować sobie operacje w firmie. Od dwóch lat książka praktycznie nie schodzi mi z biurka.
- Joey Coleman, „Nigdy więcej nie trać klienta”. Znajdziesz w niej praktycznie gotowy framework do pracy nad poprawą doświadczeń klienta w relacji z Twoją firmą.
Podcasty
- „The Tim Ferriss Show” – za możliwość posłuchania niezliczonej ilości perspektyw na niezliczone ilości rzeczy.
- „How i Built This with Guy Raz” – za historie biznesów, które nie zawsze są na pierwszych stronach gazet.
Dodatkowo śledzenie osobowości: Bartosz Majewski, Artur Jabłoński i Maciej Lewiński na LinkedInie oraz wszędzie indziej, gdzie tylko publikują.
![]() |
Paweł Paszkowski, CEO Strigoo |
Książki i e-booki
- Łukasz Kosuniak, „ABC marketingu B2B”. Mała biblia, o ile chodzi o marketing wspierający sprzedaż B2B. W bardzo przystępny i uporządkowany sposób możesz tam znaleźć odpowiedzi na większość pytań związanych z tym właśnie segmentem działań. Od zrozumienia znaczenia segmentacji klienta, poprzez budowę lejków sprzedażowych, aż po narzędzia automatyzujące sprzedaż.
- Bartosz Majewski, „101 technik dla zarządzających. Poradnik dla przedsiębiorców i menedżerów”. Dokładnie jak w tytule – książka to poradnik, jak być lepszym szefem. Czytając tę pozycję, łapię się często na tym, iż są elementy w mojej codziennej pracy, których nie potrafiłem zdefiniować albo nie wydawały mi się oczywiste. Skończyłem podyplomowe studia menedżerskie, ale to z książki Bartka uczę się zarządzania naprawdę.
- Agnieszka Siemińska, „Neuromarka. Sprzedawaj skuteczniej”. Bardzo dużo zmieniła ta książka w moim sposobie myślenia o człowieku jako kliencie i tego, w jaki sposób podejmuje on decyzje. Zdecydowanie pozycja obowiązkowa dla wszystkich marketingowca i sprzedawcy. Stawia na zrozumienie procesu myślenia i w praktyczny sposób wskazuje rozwiązania, które pozwalają budować skuteczne i efektywne marki.
- David Meerman Scott, „Nowe zasady marketingu i PR”. Świat się zmienia i tak samo ewoluuje sposób funkcjonowania nas jako odbiorców komunikacji. Era cyfryzacji, sztucznej inteligencji, mediów społecznościowych i podcastów niesie ze sobą konieczność dopasowania przekazu marketingowego do tych właśnie form. Książka pokazuje, jak przejść tę przemianę i osiągnąć skuteczność w komunikacji, budowaniu i utrzymywaniu relacji z odbiorcami oraz personalizacji doświadczeń z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi.
Podcasty
- „MOND: Marketing oparty na danych”. Sebastian Suma, CEO agencji Sempai, zaprasza interesujące osoby z kręgu e-commerce i digital marketingu, a następnie „wyciska” z nich naprawdę same konkrety. Rozmowy są prowadzone w bardzo logiczny i uporządkowany sposób, tak aby dotrzeć do sedna problemu i w wyczerpujący sposób zgłębić temat. Szczególnie polecam odcinki o zmianach w analityce oraz analizie i interpretacji danych w e-commerce.
- „Rozmowy na zapleczu”. Grzegorz Frątczak, CEO agencji wdrożeniowej Convertis, ma w sobie tę dociekliwość, iż w bardzo umiejętny sposób potrafi wyciągnąć z rozmówców interesujące i nieoczywiste kwestie. Ogromną zaletą tych rozmów jest również nieczęsto spotykana umiejętność pogłębiania zagadnienia i doprecyzowania tematów w taki sposób, aby po zakończeniu odcinka słuchacz nie miał poczucia, iż czegoś mu zabrakło. Oczywiście polecam odcinek, w którym brałem udział i w którym rozmawialiśmy o strategii oraz jej roli w rozwoju biznesu.
- „Sztuka E-commerce”. Kanału Marka Kicha nie trzeba przedstawiać chyba nikomu, kto zajmuje się tematem e-commerce. Bardzo dużo merytoryki, konkretnych i praktycznych informacji plus doskonale dobrana tematyka i wybitni goście to absolutna gwarancja wysokiej jakości. o ile zastanawiasz się nad tym, czy jest miejsce, w którym o e-commerce powiedziano prawie wszystko, to polecam podcast Marka.
![]() |
Szymon Niewęgłowski, sales director w firmie Packeta Poland |
Książki i e-booki
„Przyszłość e-commerce”, „Piękny e-commerce”, „Zwiększ sprzedaż w e-commerce” – są to 3 książki autorstwa Kamili Gębik, które polecam każdemu, kto interesuje się szeroko pojętą sprzedażą online. Wydania traktują o biznesie, ale w mocno praktycznym ujęciu. Zawierają skompresowane opinie ekspertów z różnych dziedzin powiązanych z e-commerce. Do tego, co w mojej ocenie stanowi największą zaletę tych książek, w dużej mierze bazują na naszych, polskich realiach, opisują lokalne case’y. Dzięki temu bardzo łatwo utożsamić się z wieloma zagadnieniami i odnieść je do siebie i swojego biznesu.
Kanały na YouTubie
Tutaj polecę dwa kanały jako źródło inspiracji, praktyk czy choćby nowatorskich koncepcji:
- Agencja ProfitCrew i programy realizowane przez nią na kanale Profitcrew. Tematyka jest różnorodna, ale zawsze związana z e-commerce, rozwojem biznesu, strategiami marketplace czy choćby psychologią w sprzedaży przez internet. Program bazuje na formie wywiadu z ekspertami i każdy z odcinków jest poświęcony konkretnemu tematowi.
- GOinternationalPL. Powstał on w wyniku współpracy 7 firm działających w obszarze cross-border e-commerce i ma on na celu skrócenie polskim e-sklepom drogi do ekspansji zagranicznej. Każdy odcinek daje garść ciekawych informacji i inspirujących porad, w jaki sposób eksplorować kolejne rynki, czego unikać, a jakie praktyki stosować. Na czynniki pierwsze rozkładane są poszczególne branże, marketplace’y, obsługa klienta, logistyka, social proof, promocja zagraniczna i inne tematy interesujące e-sklepy wychodzące na rynki zagraniczne.
![]() |
Maciek Ossowski, managing director w GetResponse MAX. |
Książki i e-booki
- Tanner Larsson, „Ecommerce evolved” (w kategorii: klasyki e-commerce).
- Rolf Dobelli, „The Art of thinking clearly” (w kategorii: psychologia biznesu).
- Jaime Schmidt, „Supermaker: Crafting Business on Your Own Terms” (w kategorii: poradnik przedsiębiorcy).
Podcasty
- „My first million”.
- „Ecommerce Fuel Podcast”.
- „Technologicznie”.
Kanały na YouTubie
- Oskar Lipiński.
- Casual Ecommerce.
- Shopify.
![]() |
Joanna Kwiatkowska, Vice CEO, sales director & co-founder w Kubota SA |
Książki i e-booki
- Russell Brunson, Kennedy (Foreword) Dan, „Tajniki skutecznych dotcomów. Jak rozwijać firmę w internecie”. W przystępny sposób opisuje najważniejsze strategie rozwoju biznesów e-commerce. Autor omawia tworzenie skutecznych lejków sprzedażowych, pozyskiwanie klientów i budowanie przewagi w handlu online.
- „Biblia e-Biznesu 3.0” (praca zbiorowa). Być może nie must-read, ale zdecydowanie polecam wszystkim rozpoczynającym przygodę z e-commerce lub zastanawiającym się nad jej rozpoczęciem.
- Walter Isaacson, „Steve Jobs: The Exclusive Biography”. Popularna i zaskakująco dobra biografia założyciela Apple, który zrewolucjonizował myślenie o współgraniu technologii i designu. Ujawnia kulisy Apple, wizję Jobsa i daje cenne lekcje dla liderów i innowatorów.
- Ben Horowitz, „Najtrudniejsze w tym, co trudne. Prowadzenie biznesu, gdy nie ma łatwych odpowiedzi”. Autor dzieli się, czasem brutalnie, szczerymi lekcjami o radzeniu sobie z trudnymi decyzjami, w kryzysach i niepewnościach w biznesie.
Podcasty
Najchętniej słucham materiałów od praktyków branżowych.
- Marek Kich, „Sztuka e-Commerce”. Niezmiennie jeden z moich ulubionych podcastów na polskim podwórku. interesujące i pouczające success stories polskich firm, trendy, podsumowania i praktyczne rady.
- Szymona Negacza, „Nowoczesna Sprzedaż i Marketing”. Cykl skupiający się na strategiach sprzedaży i marketingu, głównie w B2B. Autor omawia m.in. case studies, narzędzia i techniki budowania efektywnych lejków sprzedażowych.
- Phillip Jackson i Brian Lange, „Future Commerce”. Dość popularny amerykański podcast, omawiający zmiany w e-commerce, zachowania konsumentów czy wpływ technologii na handel.