Choć sezon zimowy dobiega końca, w górach przez cały czas mogą panować trudne warunki. Dzisiejsza informacja o uwolnieniu grotołaza, którą podały media (10 marca 2025 roku), przypomniała mi książkę, którą niedawno przeczytałem – „TOPR 2. Nie każdy wróci” autorstwa Beaty Sabały-Zielińskiej. To przejmująca i niezwykle realistyczna opowieść o ludziach, którzy każdego dnia narażają życie, aby ratować innych. Czytając tę książkę, miałem momenty, w których czułem fizyczne napięcie – opisy sytuacji, w jakich pracują ratownicy, były tak sugestywne, iż wręcz trudniej mi było oddychać. Ich poświęcenie i warunki, w których działają, budzą ogromny respekt i skłaniają do refleksji.
O pierwszej części książki „TOPR – Żeby inni mogli przeżyć” przeczytacie TUTAJ
Kim jest Beata Sabała-Zielińska?
Autorka książki to osoba, która doskonale zna Tatry i życie związane z górami. Beata Sabała-Zielińska pochodzi z Podhala i przez wiele lat pracowała jako dziennikarka radiowa, zdobywając doświadczenie w opisywaniu tematów związanych z ratownictwem i życiem w górach. Jest autorką kilku książek, które przybliżają czytelnikom zarówno piękno, jak i grozę Tatr, w tym również wcześniejszej publikacji o TOPR – „Żeby inni mogli przeżyć”. Dzięki jej reporterskiemu stylowi i bliskiej współpracy z ratownikami TOPR, książki te są nie tylko źródłem informacji, ale i emocjonalnym świadectwem ich codziennej pracy.
O czym opowiada „TOPR 2. Nie każdy wróci”?
Druga część poświęcona pracy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego skupia się na najbardziej dramatycznych wydarzeniach ostatnich lat. W książce znalazły się m.in. relacje z tragedii na Giewoncie oraz skomplikowanej akcji ratunkowej w Jaskini Wielkiej Śnieżnej, które miały miejsce w 2019 roku. Historie te są przedstawione z niezwykłą dbałością o szczegóły, oddając zarówno dramatyzm sytuacji, jak i wyzwania, przed którymi stanęli ratownicy.
Książka podzielona jest na trzy części.
- Pierwsza to szczegółowa relacja z wybranych akcji ratunkowych – czytelnik śledzi wydarzenia niemal minuta po minucie, mając wrażenie, jakby znajdował się na miejscu zdarzeń.
- Druga część skupia się na osobach, które straciły bliskich w tragicznych wypadkach w Tatrach. Ich historie pełne są bólu i prób odnalezienia się w nowej rzeczywistości.
- Ostatnia część przedstawia codzienne życie ratowników, ich wewnętrzne rozterki oraz to, jak ich praca wpływa na rodziny i bliskich.
Książka nie tylko pokazuje ogromne poświęcenie ratowników, ale także skłania do refleksji nad ludzką odpowiedzialnością w górach.
Czy warto przeczytać?
Zdecydowanie tak. „TOPR 2. Nie każdy wróci” to książka, która trzyma w napięciu i jednocześnie porusza do głębi. Nie jest to zwykły reportaż – to opowieść o odwadze, determinacji i ogromnym poświęceniu, które każdego dnia towarzyszy ratownikom.
Czytając, można niemal odczuć trudności, z jakimi mierzą się członkowie TOPR. W pewnych momentach opisy sytuacji były tak realistyczne, iż czułem wręcz fizyczne napięcie – zamknięte przestrzenie, ekstremalne warunki pogodowe, brak tlenu… To wszystko sprawia, iż doceniamy tych ludzi jeszcze bardziej.
Książka daje też wiele do myślenia o bezpieczeństwie w górach. Często lekkomyślnie traktujemy wyjście na szlak jako zwykłą wycieczkę, nie zdając sobie sprawy, iż chwila nieuwagi lub brak przygotowania może skończyć się tragedią.
Dla wszystkich, którzy kochają góry, interesują się ratownictwem lub po prostu lubią dobrze napisane, wciągające reportaże – ta książka to obowiązkowa lektura.
Uwaga, niespodzianka dla czytających kierowców…
Dla kierowców, którzy lubią czytać w trasie, mam małą niespodziankę od autorki książki, Pani Beaty Sabały-Zielińskiej. jeżeli chcesz otrzymać swój egzemplarz, skontaktuj się ze mną poprzez formularz kontaktowy – książki trafią do pierwszych zgłaszających się osób. Zapraszam!
Pierwsze dwie osoby otrzymają komplet dwóch części książki (TOPR – Żeby inni mogli przeżyć / TOPR 2. Nie każdy wróci).
Dwie kolejne osoby – drugą część książki (TOPR 2. Nie każdy wróci).
Wszyscy obdarowani książkami, otrzymają powiadomienie w e-mailu zwrotnym, jak również informację zamieszczę pod tym wpisem w komentarzu.
Szerokości, przyczepności i udanej lektury podczas pauzy