Zapraszam dzisiaj na recenzję książki. Tym razem jest to egzemplarz recenzencki od Wydawnictwa Muza, za co dziękuję.
Książka "Rodzice nastolatków na krawędzi" Romanowska Krystyna
Premiera: 22.01.2025
Wydawca: Wydawnictwo MUZA
Opis:
"Książka o współczesnych rodzicach nastolatków. O kryzysie własnym rodzica i o kryzysie bycia rodzicem. O życiowych krawędziach. O lęku i poczuciu winy, iż wciąż robią coś nie tak. O bezradności i zniecierpliwieniu. Przeczołgani przez system, przestali ufać własnej intuicji. Mają dość!
Dlaczego współczesne rodzicielstwo jest takie trudne? Dlaczego, mimo iż chcemy być „najlepszymi rodzicami świata”, nasze dzieci są smutne i zagubione? Dlaczego – chociaż „daliśmy im wszystko” – lądują na terapiach i w szpitalach psychiatrycznych?
Rozmowa Krystyny Romanowskiej z dwiema doświadczonymi lekarkami pomaga zrozumieć - z perspektywy gabinetu psychiatry i terapeuty - współczesne mechanizmy życia społecznego rządzące rodziną. Naświetla problemy, tłumaczy je i szuka dróg wyjścia.
Książka jest wsparciem dla rodziców dzieci w kryzysie i tych którzy czują, iż rodzicielstwo ich przerosło. Podpowiada, co zrobić, żeby było łatwiej. Jak odzyskać rodzicielską pewność siebie i zrozumieć skomplikowaną zależność między samopoczuciem rodzica i dziecka. Wyjaśnia, skąd permanentne rodzicielskie zmęczenie i porażki wychowawcze.
O rozmowach, które się nigdy nie odbyły, a powinny. O tym, jakie są granice zaufania wobec dziecka. O smutku samotnych (a nie samodzielnych) rodziców. O nadmiernych oczekiwaniach dorosłych wobec dzieci lub wręcz przeciwnie strachu przed stawianiem dzieciom granic. O tym, jak dbać o „drugie dziecko”, o ile pierwsze ma diagnozę, i kiedy skorzystać z terapii rodzinnej. O tym, czy warto być kumplem swojego dziecka."
Tytuł intryguje, dając jakby sygnał do tego, iż lektura dotyczy ważnych problemów i tak łatwo nie będzie. Czy w książce można rzeczywiście znaleźć odpowiedzi na pytania nurtujące rodziców, którzy zmagają się z problemami nastolatków? Czy o to tu chodzi?
Książka ta jest zapisem rozmów autorek: dziennikarki i 2 lekarek, gdzie poruszone zostały kwestie związane z rodzicielstwem i wychowaniem. Nie jest to więc sucha teoria obok której po przeczytaniu można przejść obojętnie, tylko może ktoś znajdzie tu wskazówki, które pomogą w codziennym życiu z nastolatkiem.
Rodzic i nastolatek - to czasami trudna relacja i ten poradnik stara się w przejrzysty sposób trochę pomóc i może przygotować na takie a nie inne zachowanie młodego człowieka.
Rodzic to rodzic i musi czasami wyznaczyć jakieś granice, bo bez tego nie da się wychować człowieka, który ma wejść za chwilę w dorosłe życie pełne wyzwań i nakazów ...
Idealny rodzic nie istnieje, tak jak i idealne dziecko, a tym bardziej nastolatek i w dodatku w dzisiejszych czasach, gdzie dużą rolę w "wychowaniu" i dawaniu rad niestety odgrywa internet ...
Niech te refleksje ukazane w książce będą okazją do refleksji w realnym życiu rodziców, może wtedy to choć trochę przygotuje ich na pewne zachowanie nastolatków lub pozwoli w miarę gwałtownie zareagować.
Książka ta to taki trochę motywator do tego by nie dążyć do ideału, tylko po prostu być rodzicem i być choć trochę przygotowanym na takie a nie inne zachowanie swoich dorastających dzieci, choć pewnych zachowań i tak nieraz nie da się uniknąć, ale mimo wszystko warto mieć ją na wyciągnięcie ręki.
Przejrzysta forma przekazu, podzielona na rozdziały, poruszająca wiele tematów i problemów - po prostu tkwi w niej siła słowa, z której warto skorzystać, gdy jest się rodzicem niezależnie od tego czy problemy nas jeszcze nie dotyczą, czy już się z nimi zmagamy.
Książka była ostatnio choćby promowana w Teleexpresie, co ukazuje, iż temat jest ważny.
Polecam!