1 czerwca ukaże się nowa płyta mieszkającego od wielu lat w Polsce portugalskiego artysty João de Sousy zatytułowana „José Afonso”.
W 2024 roku, z okazji obchodów 50-lecia portugalskiej Rewolucji Kwietniowej i demokracji w Portugalii, João de Sousa zebrał międzynarodową grupę muzyków z Warszawy, aby nagrać nowy album upamiętniający życie i twórczość jednego z największych portugalskich pieśniarzy – José Afonso. Jego twórczość, rozciągająca się na cztery dekady, czerpie inspiracje z różnorodnych stylów, takich jak fado z Coimbry, pieśni protestu, eksperymenty dźwiękowe, rytmy afrykańskie i brazylijskie oraz folklory iberyjskie. José Afonso przez cały czas inspiruje kolejne pokolenia muzyków dzięki elastyczności swoich melodii i ponadczasowym, filozoficznym oraz politycznym tekstom.
Album „José Afonso” to hołd dla twórczości jednej z najważniejszych postaci portugalskiej kultury. Płyta, oprócz głosu João i klasycznej gitary, wzbogacona jest o brzmienia takich muzyków, jak: Michał Górczyński – klarnecista kontrabasowy z Bastarda Trio, związany z muzyką improwizowaną i klasyczną; Noam Zylberberg – pianista, organista, aranżer i kompozytor, wykształcony w Jerozolimie, lider Małej Orkiestry Dancingowej, która wiernie odtwarza polskie piosenki z lat 20. i 30. XX wieku; oraz Adeb Chamoun – perkusista z Syrii, specjalizujący się w rytmach Bliskiego Wschodu. To połączenie instrumentów, doświadczeń życiowych i różnych osobowości muzycznych otwiera nowe możliwości dla melodii José Afonso, które João de Sousa interpretuje, zachowując esencję ducha oryginalnych utworów oraz czasów, w których zostały stworzone.
João de Sousa urodził i wychował się w Ermesinde, na przedmieściach Porto. Do Warszawy przybył po dwóch latach spędzonych w Londynie i 10 latach we Wrocławiu. To właśnie tam rozpoczął współpracę z lokalnymi muzykami, początkowo będąc częścią dynamicznej sceny punkowej. Z czasem zwrócił się ku bardziej akustycznym brzmieniom, współpracując z artystami z Polski (Andrzej Smolik, Mikromusic i Natalia Grosiak), Argentyny (Ariel Ramirez Tango Orquestra) oraz Kuby (José Torres).
W 2016 roku wydał swój pierwszy autorski album „Luta”, który lokalna prasa opisała jako Latin Chamber Pop. Dwa lata później ukazał się album „Ideal”, na którym udoskonalił wcześniejsze brzmienie, włączając do niego trio jazzowe, kwartet smyczkowy oraz głos jednej z największych gwiazd polskiego jazzu wokalnego – Doroty Miśkiewicz.
Rok 2021 przyniósł dwa nowe wydawnictwa. Pierwszy album, „Furacão”, eksplorował bardziej syntetyczne brzmienia i skierował się w stronę popowej formy piosenek. Drugim projektem był album powstały we współpracy z Bastarda Trio – europejską rewelacją muzyki minimalistycznej i kameralnej. Dzięki wsparciu Instytutu Camõesa i w hołdzie dla twórczości Amálii Rodrigues, reinterpretowali fado w wyjątkowy i zaskakujący sposób. João de Sousa współpracuje również z różnymi muzykami w Polsce, zarówno w studiu, jak i na koncertach, wykonując swoje utwory w języku portugalskim lub polskim, w kontekstach muzyki klasycznej, jazzu, muzyki tradycyjnej i eksperymentalnej.
Album „„José Afonso” – muzyka i słowa: José Afonso, oprócz: „Milho Verde” oraz „Maria Faia” – muzyka i słowa: tradycyjne.