Jego kino bawi i prowokuje do myślenia. "W Polsce trzeba mieć poczucie humoru, żeby nie oszaleć"

film.interia.pl 11 godzin temu
Zdjęcie: Juliusz Machulski /Piotr Kamionka/REPORTER /East News


Juliusz Machulski jest kolejnym bohaterem cyklu "Człowiek z filmu", organizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W dniach 19-22 maja w warszawskim kinie Kultura widzowie będą mogli obejrzeć filmy, etiudy i spektakle autora "Seksmisji" oraz wysłuchać rozmów z wybitnym reżyserem i jego gośćmi.


"Człowiek z filmu": Juliusz Machulski


Jego kino nie tylko bawi, ale i prowokuje do myślenia. Jest bez wątpienia jedną z najważniejszych postaci współczesnego polskiego kina. Juliusz Machulski to reżyser, który potrafi równie celnie śmiać się z rzeczywistości, jak i mówić o niej z powagą. 70. urodziny to doskonała okazja, by przypomnieć sobie bogaty dorobek artysty, który od ponad czterech dekad bawi, porusza i zaskakuje polskich widzów.
Choć jego nazwisko kojarzone jest z kultowymi komediami - "Vabank", "Seksmisja", "Kingsajz" czy "Kiler" - twórca wielokrotnie udowadniał, iż potrafi sięgnąć po znacznie poważniejsze tematy. Ma on bowiem na swym koncie także takie produkcje, jak "V.I.P.", dramatyczny "Szwadron", ukazujący Powstanie Styczniowe z perspektywy rosyjskich żołnierzy, czy serial "Matki, żony i kochanki".


ReklamaNależy także pamiętać o producenckiej działalności Juliusza Machulskiego. W prowadzonym przez niego studiu Filmowym "Zebra" powstały takie filmy jak: "W ciemności" Agnieszki Holland, "Dzień świra" Marka Koterskiego, "Dług" Krzysztofa Krauze, "Historie miłosne" Jerzego Stuhra i "Psy" Władysława Pasikowskiego.


Oprócz działalności filmowej, Juliusz Machulski dał się poznać jako pisarz i dramaturg. Ma na swym koncie m.in. autobiograficzną książkę "Hitman" (2012). Realizował również spektakle Teatru Telewizji, m.in. "Jury", "Przerwanie działań wojennych" czy "19. Południk". "Humoru mamy za mało, honoru - za dużo i jest lokowany nie w tych miejscach, gdzie trzeba. Mieć dobre autostrady to byłby honor" - mówił w wywiadzie dla " Gazety Wyborczej".


Program przeglądu "Człowiek z filmu: Juliusz Machulski"


19 maja (poniedziałek), godz. 19:00"Paralaksa" (etiuda dokumentalna, 1976, 7 min.), "Wolna sobota" (etiuda fabularna, 1977, 12 min.), "Gorączka mleka" (etiuda fabularna, 1977, 14 min.), "Bezpośrednie połączenie" (telewizyjny film fabularny, 1979, 49 min.). Przed pokazem rozmowa Artura Zaborskiego z Juliuszem Machulskim.20 maja (wtorek), godz. 19:00 "Szwadron" (film fabularny, 1992, 97 min.). Przed pokazem rozmowa Artura Zaborskiego z Juliuszem Machulskim i Radosławem Pazurą.21 maja (środa), godz. 19:00 "Przerwanie działań wojennych" (spektakl telewizyjny, 2009, 79 min.). Przed pokazem rozmowa Artura Zaborskiego z Juliuszem Machulskim i Krzysztofem Stelmaszczykiem. 22 maja (czwartek), godz. 19:00 "19. Południk" (spektakl telewizyjny, 2003, 75 min.). Przed pokazem rozmowa Artura Zaborskiego z Juliuszem Machulskim, Joanną Brodzik, Małgorzatą Zajączkowską i Andrzejem Grabowskim.
Idź do oryginalnego materiału