
Piotr Gociek
Pisarz, publicysta, krytyk. W czasach PRL działacz Ruchu Wolność i Pokój. W roku 1999 był redaktorem naczelnym pisma science-fiction Hyperion. W latach 2007–2012 pracował w „Rzeczpospolitej”. Od stycznia 2013 roku jest publicystą tygodnika „Do Rzeczy”. Autor powieści, tomów opowiadań, zbiorów wierszy i kilku książek non-fiction. Tłumaczony na ukraiński i rosyjski. Jego „Demokrator” miał już trzy wydania, a „Czarne bataliony” – dwa. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza, raz do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Wie wszystko o polityce, ale już nie chce mu się o niej pisać. W wolnych chwilach układa antologie, pisze rymowanki dla dzieci i jeździ na rowerze. Recenzent filmowy znany z prasy, telewizji, radia i Internetu, gdzie prowadzi m.in. program „Się Zobaczy”. Autor książki „Tajemnicza Kreta. Wolność, historia, legenda”.
Z Piotrem Goćkiem, pisarzem przygotowującym monografię o Januszu A. Zajdlu, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Zamiast śledzić obywatela, wystarczy przejrzeć zapis bankowy jego wydatków. jeżeli wydaje, to znaczy, iż żyje. jeżeli żyje musi wydawać, brocząc punktami jak ranny zwierz, dopóki wszystkie z niego nie wyciekną.
Janusz A. Zajdel, „Limes inferior”
Moja książka stara się pokazać do czego zmierza nasza cywilizacja – do zapakowania człowieka w paczkę, zawiązania jej… Do stworzenia tak wielkiej zależności od środowiska, iż potem przez jedno naciśnięcie guzika można manipulować masami ludzkimi. Zamykać wodę, gaz, prąd lub drzwi.
Janusz A. Zajdel, wywiad „Ponury raj Janusza A. Zajdla”
Primus: wszechobecna inwigilacja elektroniczna. Kamery, podsłuchy, latające kamerki, czujniki ruchu, przezroczyste ściany. Identyfikatory noszone przez cały czas, dzięki którym doskonale znana jest lokalizacja każdego obywatela. To wszystko towarzyszy paradyzyjczykom na co dzień. Wszystko dla ich bezpieczeństwa. W końcu mieszkają w stalowej puszcze zawieszonej w próżni, a każda najdrobniejsza rzecz może skończyć się tragedią dla całego świata.
Janusz A. Zajdel, „Paradyzja”
- Czy to prawda, iż wszyscy dziś żyjemy w świecie Janusza A. Zajdla?
- Kim był? Czym jest fantastyka socjologiczna?
- Jakie trzy najważniejsze lekcje płyną z książek Zajdla dla obywateli, którzy walczą dziś z ciemnymi stronami technologii AI, modyfikacji genetycznych czy automatyzacji pracy?
- Co wspólnego ma z Orwellem, Huxley’em i Zamiatinem?
- Którą z książek Zajdla zabrałby Pan na bezludną wyspę i dlaczego?
- Czego uczy nas o buncie obywateli powieść „Cylinder van Troffa”?
- Jakiego pytania nikt Panu jeszcze nie zadał na temat Zajdla? I jaka jest na nie odpowiedź?
Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0