James Earl Jones nie żyje. Aktor miał 93 lata

filmweb.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: plakat


Nie żyje James Earl Jones – aktor filmowy, telewizyjny i teatralny znany z występów w takich produkcjach jak "Conan Barbarzyńca", "Polowanie na Czerwony Październik" czy "Książę w Nowym Jorku". Największą sławę przyniosły mu role głosowe – Dartha Vadera w filmach i serialach z uniwersum Gwiezdnych wojen oraz Mufasy w "Królu Lwie". Miał 93 lata.

Kim był James Earl Jones?


James Earl Jones urodził się 17 stycznia 1931 roku. Karierę aktorską rozpoczął od występów w teatrze. W 1968 roku otrzymał pierwszą nagrodę Tony za rolę zmagającego się z rasizmem boksera Jacka Johnsona w "Wielkiej nadziei białych". Dwa lata później powrócił do niej w filmowej adaptacji sztuki. Przyniosła mu ona nominację do Oscara oraz Złoty Glob w kategorii najbardziej obiecujący nowy aktor.


Getty Images © Harry Benson
James Earl Jones w garderobie przed występem w broadwayowskiej wersji "Wielkiej nadziei białych"

Darth Vader i Mufasa – kultowe role Jamesa Earla Jonesa


James Earl Jones zyskał międzynarodową sławę jako głos Dartha Vadera. W roli tej wywoływał dreszcze na plecach kinomanów od samego początku sagi, czyli "Nowej nadziei" George'a Lucasa. Mogliśmy go usłyszeć nie tylko w oryginalnej trylogii ("Imperium kontratakuje", "Powrót Jedi") oraz jej prequelach ("Zemsta Sithów") i sequelach ("Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie"), ale także w spin-offach ("Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie") i serialach ("Star Wars: Rebelianci", "Obi-Wan Kenobi").

Kolejną kultową rolą głosową na koncie Jamesa Earla Jonesa był Mufasa w disneyowskim "Królu Lwie". Aktor użyczył głosu bohaterowi nie tylko w oryginalnej animacji z 1994 roku, ale także w wyreżyserowanym przez Jona Favreau remake'u.

Z jakich ról zapamiętamy Jamesa Earla Jonesa?


Na wielkim ekranie James Earl Jones zadebiutował w kultowej czarnej komedii Stanleya Kubricka "Dr Strangelove, lub jak przestałem się martić i pokochałem bombę". Zanim usłyszeliśmy go w roli Dartha Vadera w "Nowej nadziei" występował w popularnych serialach, m.in. "The Defenders", "Doktor Kildare" czy "N.Y.P.D.". Na uwagę zasługują jego role w "Ostatnim filmie o Legii Cudzoziemskiej", "Conanie Barbarzyńcy", "Najlepszych z najlepszych", "Polowaniu na Czerwony Październik", "Księciu w Nowym Jorku", "Włamywaczach", "Sommersbym", "Stanie zagrożenia" czy "Brudnym glinie".

Getty Images © Al Seib
James Earl Jones z honorowym Oscarem. Statuetkę odebrał z rąk Bena Kingsleya

James Earl Jones chętnie przyjmował także role telewizyjne. Gościnnie pojawiał się w takich popularnych serialach jak "Autostrada do nieba", "Nowe przygody Supermana", "Dotyk anioła", "Gwiezdne wrota", "Dwóch i pół", "Doktor House" czy "Teoria wielkiego podrywu". Jego głos mogliśmy usłyszeć także w "Strasznym filmie 4", "Klik: I robisz, co chcesz" czy serialach "Simpsonowie" i "Trzecia planeta od Słońca". Po latach powrócił do roli króla Jaffe Joffera w "Księciu w Nowym Jorku 2".

James Earl Jones – nagrody


W trakcie trwającej sześć dekad kariery James Earl Jones zebrał kolekcję najważniejszych nagród. Występy na deskach Broadwayu przyniosły mu trzy Tony – za role w "Ostatniej nadziei białych" (za rolę w filmowej adaptacji tej sztuki został nagrodzony także Złotym Globem) i "Płotach" oraz za całokształt kariery. W 1991 roku odebrał dwie statuetki Emmy – dla najlepszego aktora w serialu dramatycznym za "Gabriel's Fire" i najlepszego aktora drugoplanowego w miniserialu lub filmie telewizyjnym za "Falę przemocy". W 2011 roku został wyróżniony honorowym Oscarem za "dziedzictwo konsekwentnej doskonałości i niezwykłej wszechstronności". Na swoim koncie ma także Grammy za najlepszy album ze słowem mówionym (za płytę "Great American Documents").
Idź do oryginalnego materiału