Jam session na XX-lecie Zachęty

czestochowskie24.pl 1 dzień temu

W bieżącym roku Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych obchodzić będzie jubileusz dwudziestolecia istnienia. Co prawda główne uroczystości odbywać się będą w czerwcu, ale już teraz stowarzyszenie rozpoczyna świętowanie. W piątek, 24 stycznia w Konduktorowni zorganizowano muzyczne wydarzenie – „Noworoczne impresje kolędowe. Jam session na XX – lecie Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych”.

Muzyczne spotkania wracają do Konduktorowni po kilkunastu latach przerwy. Zarówno przed laty, jak i teraz ich głównym organizatorem jest Marcin Pospieszalski, któremu w muzykowaniu towarzyszyła rodzina i znajomi, znakomici częstochowscy muzycy:
– Zawsze jest dobry czas, żeby zacząć na nowo. Trochę brakowało mi takich spontanicznych spotkań, spontanicznego muzykowania i po prostu takiego bycia razem przy muzyce i przy sztuce. I mam nadzieję, iż to spotkanie to umożliwi. Kolędy są takim świetnym pretekstem, bo kolędy wszyscy znamy, wszyscy potrafimy zaśpiewać, wszyscy możemy się włączyć. Czyli nie tylko świetni muzycy jazzowi, którzy tutaj już przyszli dzisiaj, powoli się będą instalować, ale także każdy z nas może wziąć w tym udział i poczuć się, iż tak powiem, uczestnikiem tego wydarzenia. Zwołamy się, coś pogramy, ale cyklicznie, tak? Czyli nie będzie wyznaczonego dnia, bo ja myślę, iż będziemy się po prostu zwoływać. Dzisiaj też się okazało, iż niektórzy z nich grają, ale przyjdą tutaj po swoich koncertach. Michał Rorat wpadnie, wydzwaniałem jeszcze innych muzyków. Kto będzie chciał, ma fajny instrument, iż tak powiem, do grania i chęć do grania, serdecznie, serdecznie zapraszamy. A Częstochowa ma bardzo dużo świetnych muzyków, więc zawsze będzie miał kto grać. Ja pamiętam jam sessions przed 15 laty, kiedy tutaj właśnie w Konduktorowni z Piotrem Dłubakiem zainicjowaliśmy tak zwane “Środy akustyczne”, czyli spotykaliśmy się właśnie w sposób niezobowiązujący i wtedy kilku dzisiaj wybitnych muzyków i wybitnych takich postaci sceny polskiej pojawiało się jako bardzo młodzi chłopcy z instrumentami i wtedy tu muzykowali z nami, a dzisiaj już muzykują w wielkim świecie. Mamy możliwości spotykania się i to jest najważniejsze. Świetne, iż jest takie miejsce jak Konduktorownia, które jest miejscem zupełnie niekomercyjnym, zupełnie poza tym jakimś zwariowanym światem, który wszystko przelicza na pieniądze. Mam nadzieję, iż też uda nam się to miejsce utrzymać i zachęcam też do wspierania tego miejsca, bo to jest miejsce dla wszystkich, tak? Tych, którzy chcą podziwiać sztukę, chcą żyć sztuką, chcą wspierać sztukę serdecznie tutaj zapraszam.

„Noworoczne impresje kolędowe” rozpoczęły, mamy nadzieję, tradycję muzykowania w Konduktorowni na różne muzyczne tematy. A już niedługo w tym miejscu niezwykle ciekawie zapowiadająca się wystawa, o której opowiada, i na którą zaprasza prezes zarządu Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych Anita Grobelak:
– Zapraszamy na szereg imprez muzycznych, a przede wszystkim plastycznych. I już w najbliższy piątek, 31 stycznia, mam nadzieję, iż wyjątkowa wystawa dla Państwa, bo naprawdę w naszych zbiorach Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych są prace choćby i Kantora. Ale nie będę zaradzała tajników, zapraszam Państwa na “Znaki czasu”, kolekcję zgromadzoną przez lata właśnie tutaj przez nasze towarzystwo. Chcemy ją Państwu udostępnić. Mam nadzieję, iż uda nam się pokazać w całości tą kolekcję, a na pewno jeszcze będzie jedna impreza w czerwcu, gdzie z kolei zaprezentujemy wystawę z pracami członków naszego towarzystwa. Ale teraz naprawdę perełki z całej Polski, bardzo kosztowne, wartościowe “Znaki czasu”. Także zapraszam Państwa serdecznie 31. w piątek na wernisaż tej wystawy tutaj do Konduktorowni częstochowskiej.

Zachęta w Częstochowie jest stowarzyszeniem skupiającym ludzi twórczych wszystkich dziedzin i dyscyplin kulturalnych i artystycznych. Tym samym profil instytucji ma charakter wielodyscyplinarny i wielokulturowy.

Idź do oryginalnego materiału