Zmagasz się z dylematem, jak stworzyć sensowną, wartościową i przede wszystkim ciekawą prezentację dotyczącą lektury? Sprawdź, jak najłatwiej ją przygotować! Tych kilka prostych porad powinno sprawić, iż bez problemu zaangażujesz swoich odbiorców.
Wybierz narzędzia, które ułatwią Ci pracę
Po pierwsze, musisz wybrać program lub aplikację, w której stworzysz prezentację. Najlepiej korzystać ze sprawdzonych rozwiązań, co do których masz pewność, iż nie zawiodą. Przykładem jest program PowerPoint, którego plusem jest intuicyjna obsługa, mnogość poradników w internecie oraz fakt, iż ma on dużo opcji zaawansowanych, o ile zechcesz uświetnić czymś swój projekt.
PowerPoint jest elementem pakietu Office 365, który możesz w dobrej cenie kupić np. tutaj: https://www.morele.net/kategoria/microsoft-office-198/,,,,,,,,0,,,,39748O1472167/1/. W pakiecie, poza PowerPointem, znajdziesz także wiele innych programów, jak np. Word czy Excel, które przydadzą Ci się w innych projektach!
Swoją prezentację możesz także przygotować w formie tradycyjnych slajdów w formacie .pdf, jednak użycie dedykowanego programu zdecydowanie przyspieszy i ułatwi pracę.
Struktura dobrej prezentacji – jak stworzyć?
Po drugie, musisz dobrze przemyśleć konstrukcję i strukturę prezentacji. Najpierw wybierz najważniejsze informacje:
- Streszczenie fabuły lektury w kilku zdaniach,
- Najważniejsze motywy, toposy i zabiegi retoryczne,
- Kontekst historyczny i literacki.
Unikaj ściany tekstu – niech Twoje slajdy zawierają dużą liczbę punktorów, wyliczeń, dygresji zanotowanych w osobnych blokach. Koniecznie wplataj grafiki, cytaty i pamiętaj o tym, by używać czytelnych fontów! Nic tak nie rozprasza odbiorcy jak mnogość niedopasowanych kolorów. Dbaj więc o to, by barwy były stonowane i kontrastujące, tekst był wyraźny, a kolory nieinwazyjne i niemęczące oczu.
Jak dodatkowo zainteresować odbiorców?
Warto skorzystać z gotowych szablonów, jak na przykład tych zawartych w ramach programu PowerPoint. Taki szablon jest stworzony po to, by uniknąć mozolnego dopasowywania fontów i kolorów, a wiesz już, iż to podstawa, by odbiorca skupił się na Twojej prezentacji.
Programy takie jak PowerPoint oferują również możliwość dodania multimediów, tj. muzyki lub klipów wideo. Mogą one stanowić odświeżającą odmianę pomiędzy slajdami, które wymagają czytania tekstu.
Unikaj bloków treści, które następnie masz zamiar przeczytać na głos. Odbiorcy przestaną Cię słuchać, zaczną czytać tekst samodzielnie, więc o ile dodasz dygresje czy uwagi, pozostaną one niezauważone. Lepiej skonstruować prezentację w punktach i rozwijać ich treść własnymi słowami – bez czytania.
Ciekawym urozmaiceniem prezentacji może być quiz, który zapowiesz na samym początku. Dzięki temu odbiorcy skupią się na treści, żeby na koniec móc poprawnie odpowiedzieć na pytania w quizie. Niech będzie to więc forma powtórzenia najważniejszych informacji, co dodatkowo wpłynie na fakt, ile odbiorca zapamięta z całego wystąpienia.
Miłego projektowania!