Jak powstał serial Netfliksa "Ciała"? Czy brytyjski kryminał jest oparty na książce? Kim był Si Spencer?

serialowa.pl 10 miesięcy temu

„Ciała” zdobywają kolejnych fanów na Netfliksie, a widzowie zastanawiają, skąd wziął się najnowszy hit Netfliksa. Czy istnieje książka, na której oparto serial?

Skąd tak naprawdę wziął się najnowszy hit Netfliksa? Czy brytyjski kryminał science fiction zatytułowany „Ciała” jest oparty na książce? Kim jest Si Spencer, któremu dedykowano pierwszy odcinek? Odpowiadamy.

Ciała – jak powstał serial Netfliksa? Czy jest książka?

Intrygujący brytyjski kryminał Netfliksa, który opowiada o losach czworga londyńskich detektywów z czterech epok (1890, 1941, 2023 i 2053 roku) na tropie morderstwa tej samej ofiary, oparto na powieści graficznej o tym samym tytule („Bodies”) wydanej w 2015 roku.

Ośmioczęściowa miniseria komiksowa od należącego do DC wydawnictwa Vertigo (tytułu nie wydano do tej pory w Polsce) podąża za wątkami postaci wprowadzonych w serialu – Edmonda Hillingheada z końca XIX wieku, Karla Whitemana z czasów II wojny światowej, Shahary Hasan ze współczesności oraz Iris Maplewood pochodzącej z utopijnej przyszłości.

„Ciała” (Fot. DC Comics)

Nazwisko Si Spencera, które pojawiło się przy okazji pierwszego odcinka adaptacji „Ciał” należy do autora rzeczonej powieści graficznej. Urodzony w 1961 roku Brytyjczyk zmarł dwa lata temu, a wzmianka o jego nazwisku jest dedykacją twórcy serialu, Paula Tomalina, dla zmarłego artysty.

Ciała Netfliksa – kim był Si Spencer, autor książki?

Na łamach Radio Times Tomalin przyznał, iż miał okazję spotkać Spencera tuż po tym, jak scenariusz do „Ciał” został zatwierdzony przez Netfliksa. Oprócz pracy przy komiksach Spencer był także scenarzystą telewizyjnym i to właśnie przy okazji pracy doszło do spotkania obu twórców.

— Poznałem go przy „Torchwood”. Byłem żółtodziobem, a on bardziej doświadczonym scenarzystą w serialu i zawsze pamiętałem go jako bardzo szczerego, bardzo żywego faceta, który nosił hawajską koszulę. Nigdy nie opuścił mojej głowy, więc kiedy zdałem sobie sprawę, iż napisał „Ciała”, pomyślałem sobie: „Jasna cholera, ten facet!”.

„Ciała” (Fot. Netflix)

Tomalin powiedział też, iż jego zamiarem przy tworzeniu „Ciał” od początku było pozostanie wiernym powieści graficznej. kooperacja została niestety przerwana przez śmierć autora komiksu.

— Spotkaliśmy się dopiero, gdy pilot został zamówiony przez Netfliksa. Był zachwycony, iż ludzie byli tym podekscytowani i nie wiem, czy on pamiętał mnie z czasów „Torchwood”, ale myślę, iż był naprawdę szczęśliwy, iż trzymaliśmy się postaci i tematów [z komiksu], i mam nadzieję, iż dzięki entuzjazmowi dla tej historii, który widział we mnie, wiedział, iż jest ona w dobrych rękach. Napisałem scenariusz do pilota, a on zmarł tuż po tym, jak został on zatwierdzony, więc zostałem okradziony z szansy porozmawiania z nim więcej na ten temat.

Oprócz pracy nad wspomnianym spin-offem „Doktora Who” wśród tytułów w CV Spencera znajdziemy takie produkcje jak „EastEnders”, „Grange Hill” czy „City Central”. jeżeli jeszcze nie mieliście okazji, sprawdźcie naszą recenzję recenzję serialu „Ciała”„. Dowiedzcie się też, czy jest szansa 2. sezon serialu „Ciała”.

Ciała – serial jest dostępny na platformie Netflix

Idź do oryginalnego materiału