
Sekcja Octopus Industry organizowana jest od 2022 roku. Spotkania i warsztaty poświęcaliśmy do tej pory różnym aspektom realizacji kina gatunkowego w Polsce, metodom kręcenia, także przy minimalnych budżetach, a jednocześnie szansom promocji treści na międzynarodowy rynku. Nie inaczej będzie w tym roku, a sekcja Industry na Octopusie w trakcie tej edycji poświęcona będzie dwóm głównym zagadnieniom: kwestii, jak wyprodukować horror w Polsce w swoim lokalnym otoczeniu, a następnie kwestii, jak uzyskać międzynarodową autorską markę i sprzedać swój film z zyskiem na świecie.
Kuratorem sekcji jest Marcin Adamczak.
WTOREK 05.08 Kino IKM, wtorek, 5 sierpnia, godz. 18.00
pokaz filmu Kobieta-wąż (reż. John Gilling, 1966, czas trwania 90′), film prezentowany w ramach cyklu „W blasku księżyca” (pokaz biletowany)
Kino IKM, wtorek, 5 sierpnia, godz. 20.00
Spotkanie wokół Tomasza Beksińskiego z udziałem Wiesława Weissa redaktora Tylko/Teraz Rock oraz lektorów filmowych Marka Gudowskiego, Jacka Brzostyńskiego i Jarosława Łukomskiego / Prowadzenie: Tomasz Szwan (wstęp wolny)
Kino IKM, środa, 6 sierpnia, godz. 16.00
Jak wyprodukować horror w Polsce? (środa, 6 sierpnia)
Panel dyskusyjny: Bartosz M. Kowalski, Mateusz Motyka, Marek Piestrak, Dawid Torrone.
Kino grozy nigdy nie miało w Polsce łatwo – za czasów PRL-u stanowiło raczej anomalię w zdominowanym przez kino autorskie środowisku filmowym, a przez kolejne trzy dekady pojawiało się w kinach niezwykle rzadko. Dopiero o kilku lat horror zaczyna interesować polskich twórców.
Panel na Octopus Industry będzie okazją do spotkania pokoleń wśród polskich twórców kina grozy. O horrorze w Polsce dyskutować będą bowiem: legenda kina gatunkowego w Polsce Marek Piestrak (Wilczyca, Powrót wilczycy), jak i twórcy, do których należy teraźniejszość i przyszłość tego gatunku w Polsce – Bartosz M. Kowalski (seria W lesie dziś nie zaśnie nikt, Cisza nocna), Dawid Torrone (Martwi przed świtem) i Mateusz Motyka (Kraj).
Kino IKM, środa 6 sierpnia, godz. 18.00
Wykład: Mateusz Motyka, MIŁO boli: rozwój filmu grozy własny kosztem.
Mateusz Motyka to reżyser filmowy, scenarzysta i pedagog. Studiował literaturę amerykańską na Uniwersytecie w Tromsø w Norwegii, a Warszawską Szkołę Filmową ukończył jako współreżyser i współscenarzysta pełnometrażowego filmu „Kraj”. Laureat stypendium „Młoda Polska 2023” MKiDN. Stypendysta Mazowieckiej Komisji Filmowej w ramach pilotażowej edycji programu Script Mentoring. Wyróżniony na Script Fiesta i Script Wars. Uczestnik warsztatów Film Script Open, Warsaw Next oraz Camerimage Talent Demo. W swojej pracy chętnie flirtuje z gatunkami — od musicalowego horroru, przez świąteczne kino zemsty, po animowany horror dla dzieci. Łączy sprzeczności z miłości do konwencji i przekory wobec ich reguł.
Mateusz jest między innymi autorem wspomnianej spektakularnej i krwawej noweli „Supermarket” z dystrybuowanego przez Velvet Spoon filmu „Kraj” (2021), a także gatunkowego krótkiego metrażu „MIŁO.”. Ten drugi projekt jest aktualnie w fazie przeistaczania go w pełnometrażowe przedsięwzięcie fabularne. W historii kina zdarzały się już przypadki, w których fabuły nakręcone na podstawie szorta otrzymywały potem Oscary (Whiplash). W wykładu Mateusz Motyka opowie nam o meandrach drogi wiodącej od horroru krótkometrażowego do filmu pełnometrażowego na podstawie projektu „MIŁO.”. Projekcja filmu w wersji krótkometrażowej poprzedzi wykład.
Kino IKM, środa 6 sierpnia, godz. 20.00
pokaz filmu Z wnętrza
(reż. Cezary Grzesiuk i Tomasz Szwan, 2019, czas trwania 90′), film prezentowany w ramach cyklu „W blasku księżyca” (pokaz biletowany)
Kino IKM, czwartek, 7 sierpnia, godz. 16.00
Jak sprzedać film grozy?
Wykład: Mike Chapman, How To Make A Mark With Your Horror Film.
Mike Chapman jest współzałożycielem Blue Finch Films, międzynarodowego agenta sprzedaży i brytyjskiego dystrybutora specjalizującego się w brawurowym kinie gatunkowym i festiwalowym. Filmy z portfolio Blue Finch były nagradzane między innymi na SXSW, Tribece i Berlinale i regularnie wchodzą do dystrybucji na wielu terytoriach i różnych polach eksploatacji. Blue Finch wypromowało takie tytuły jak choćby Dobry piesek! czy Lesbijska księżniczka kosmosu. W konkurencyjnym świecie setek produkowanych co roku horrorów nie jest łatwo wyróżnić się i podbić rynek właśnie ze swoim tytułem. Mike Chapman opowie nam, jak to zrobić.
Kino IKM, piątek, 8 sierpnia, godz. 15.30
pokaz filmu O.C. i Stiggs (reż. Robert Altman, 1987, czas trwania 109′), film poprzedzony prelekcją Michała Oleszczyka, prezentowany w ramach cyklu „Z księżyca spadłeś…? Dziwne filmy wielkich reżyserów” (pokaz biletowany)
Kino IKM, piątek, 8 sierpnia, godz. 18.00
POKAZ SPECJALNY pierwszego odcinka serialu Alien: Earth
Disneya (wstęp wolny)
Kino IKM, piątek, 8 sierpnia, godz. 20.00
pokaz filmu Barbarzyńcy
(reż. Ruggero Deodato, 1987, czas trwania 87′), film prezentowany w ramach cyklu Conansploitation (pokaz biletowany)
Kino IKM, sobota, 9 sierpnia, godz. 13.30
Blok filmów krótkometrażowych zrealizowanych przy udziale studentów i absolwentów kierunków Produkcja Form Audiowizualnych oraz Wiedza o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Uniwersytecie Gdańskim. Zaprezentowanych zostanie sześć filmów:
Na jedną noc, reż. Jakub Wedeł, 13’
Denosferatuzacja, reż. Marcel Pawluk, 23’
Dla otwartych oczu, reż. Piotr Flis, 29’
Kwiat strzygi, reż. Martyna Modrzejewska, 18’
Gore, reż. Iga Piechota, 17’
The Border Game, reż. Michał Wasilewski, 18’
Kino IKM, sobota, 9 sierpnia, godz. 16.00
Jak produkować filmy w Gdańsku?
Panel dyskusyjny: Paweł Orłowski, Jakub Maj, Paweł Podolski, Julia Zwierzewska.
Od 2022 roku działa Gdański Fundusz Filmowy, od 2019 prowadzona jest na Uniwersytecie Gdańskim edukacja młodych producentów i producentek, w Trójmieście rozwija się zarówno lokalne środowisko artystyczne jak i sektor usług. W ostatnim czasie coraz głośniej podnoszone jest przy tym hasło o konieczności decentralizacji produkcji filmowej i mocniejszej aktywizacji regionów przejmujących większą rolę od stołecznego centrum jako najlepszej drogi do ożywienia produkcji filmowej w Polsce. W czasie panelu porozmawiamy o perspektywach na rozwój branży filmowej w Trójmieście, o tym jak uczynić z niego istotne miejsce na filmowej mapie Polski, o tym czy da się produkować i reżyserować filmy mieszkając w Trójmieście, a nie w Warszawie, jakie mogą być korzyści takiej lokalizacji i jak radzić sobie z trudnościami. Wiele inicjatyw powstających w ostatnich latach w Gdańsku ukazuje wyłanianie się talentów i możliwości w różnych sektorach branży, pytaniem otwartym pozostaje jak połączyć te kropki w całość i temu właśnie poświęcimy uwagę w czasie dyskusji panelowej, w której udział wezmą Paweł Orłowski (przewodniczący Rady Programowej Gdańskiego Funduszu Filmowego), Jakub Maj (producent i wykładowca akademicki na UG), Paweł Podolski (reżyser i wykładowca akademicki na UG) i Julia Zwierzewska (scout lokacji i kierownik produkcji ds. obiektów zdjęciowych).
Kino IKM, sobota, 9 sierpnia, godz. 18.00
pokaz filmu Palacz zwłok
(reż. Juraj Herz, 1969, czas trwania 95′), film prezentowany w ramach cyklu „Nigdy więcej” (pokaz biletowany)
Kino IKM, niedziela, 10 sierpnia, godz. 14.00
pokaz filmu Conan Barbarzyńca (reż. John Milius, 1982, czas trwania 129′), prezentowany w ramach cyklu Conansploitation (pokaz biletowany)
Kino IKM, niedziela, 10 sierpnia, godz. 17.00
pokaz filmu Wagon towarowy Bertha (reż. Martin Scorsese, 1972, czas trwania 88′), film poprzedzony prelekcją Michała Oleszczyka, prezentowany w ramach cyklu „Z księżyca spadłeś…? Dziwne filmy wielkich reżyserów” (pokaz biletowany)
Kino IKM, niedziela, 10 sierpnia, godz. 19.30
pokaz filmu Człowiek ze złotym pistoletem (reż. Guy Hamilton, 1974, czas trwania 125′), film prezentowany w ramach cyklu „W blasku księżyca” (pokaz biletowany)
