Cztery dekady ikony metalu z Niemiec!
Niewiele zespołów może pochwalić się stworzeniem całego gatunku, a tym bardziej ruchu, który rozkwita od ponad czterech dekad. To właśnie można powiedzieć o niemieckich gigantach muzyki: Helloween. Łącząc szybkość thrashu, aranżacje dwóch gitar klasyczne dla gatunku NWOBHM i melodie europejskiej muzyki folkowej, Helloween wytyczyli własną ścieżkę, tworząc gatunek, który będzie trwał przez kolejne dekady. Ich potężny styl, którym można zabijać smoki to power metal. I każdy zespół, który z dumą podniósł miecz ku czci i chwale, zawdzięcza wiele właśnie Helloween – zespołowi, który świętuje teraz 40 lat istnienia i przez cały czas prężnie się rozwija.
Aby uczcić tę doniosłą okazję, BMG z dumą prezentuje „March Of Time (The Best Of 40 Years)”. To burzliwa, pełna emocji podróż z akompaniamentem podwójnej stopy przez triumfalną historię Helloween. Ta potężna kompilacja, zawiera 42 starannie wybrane utwory z początków istnienia zespołu, aż do ich oszałamiająco powrotu na scenę. „March Of Time” to idealna ścieżka dźwiękowa epickiej wyprawy w trakcie której dokona się szturmu „Walls Of Jericho” i schwyta legendarne klucze „Keeper Of The Seven Keys”. jeżeli uda ci się ją ukończyć, może choćby wyciągnąć cię z piekła dzięki ‘Straight Out Of Hell’!
Założony przez Kaia Hansena, Michaela Weikatha, Markusa Grosskopfa i Ingo Schwichtenberga, Helloween wkroczył na scenę w 1985 roku. Dzięki swojej debiutanckiej EP o tym samym tytule gwałtownie zyskał sławę czołowego zespołu niemieckiego metalu, wyznaczając nowe standardy w melodii i szybkości. Rezygnując ze śpiewania, gitarzysta Kai Hansen powierzył obowiązki frontmena 18-letniemu Michaelowi Kiske. Niedługo potem stworzyli swój pierwszy klasyk – „Keeper Of The Seven Keys Part I”, album wypełniony po brzegi nieśmiertelnymi hymnami, takimi jak ‘Future World’ i ‘I’m Alive’. Jednakże to dopiero drugi album z 1988 roku „Keeper Of The Seven Keys Part II” przyniósł im sławę po obu stronach Atlantyku. Zawierająca takie utwory jak ‘I Want Out’ i szybujący ‘Eagle Fly Free’ płyta zapewniła im występy u boku Iron Maiden, Ozzy’ego i Scorpions. Nadeszły jednak mroczne czasy dla zespołu…
W 1989 roku Kai Hansen opuścił zespół, aby założyć Gamma Ray. Helloween zwróciło się w stronę komercyjnego rocka wydając album „Pink Bubbles Go Ape”. Po kontrowersyjnej płycie „Chameleon” z 1993 roku rozstali się z perkusistą Ingo Schwichtenbergiem, który niestety zmarł dwa lata później. Michael Kiske niedługo potem opuścił zespół. Helloween stanęło na rozdrożu. W 1994 roku zespół przerwał złą passę, rekrutując wokalistę Pink Cream 69, Andi Derisa, i dokonując oszałamiającego powrotu do formy na albumie „Master Of The Rings”. Był to początek nowej złotej ery zespołu. Albumy, które pojawiły się później – „The Time Of The Oath” z 1996 roku, „Better Than Raw” z 1998 roku i ponury „The Dark Ride” z 2000 roku – zainspirowały całe nowe pokolenie zespołów, co zaowocowało wspaniałą drugą falą europejskiego power metalu.
Dołączenie gitarzysty Sashy Gerstnera w 2002 roku i perkusisty Daniego Löble’a w 2005 roku na miejsce odchodzących członków zespołu Rolanda Grapowa i Uli Kuscha oznaczało definitywny koniec w zmianach w zespole. W tym składzie Helloween trwa do dziś.
W 2016 roku Kai Hansen i Michael Kiske powrócili do zespołu, aby stworzyć siedmioosobowy skład na trasę koncertową Pumpkins United, będącą celebracją imponującej historii zespołu. Trasa okazała się sukcesem tak dużym, iż katapultowała zespół na nowy poziom kariery. 69 występów w 32 krajach na trzech kontynentach, wyprzedane areny i występy jako główne gwiazdy największych festiwali, takich jak Wacken, Rock Fest Barcelona czy jako jeden z głównych zespołów Rock in Rio. Ta trasa przyciągnęła ponad milion fanów i wzmocniły status Helloween.
Sukces był niesamowity. Zespół wszedł po nim do studia, aby stworzyć swój szesnasty, monumentalny album, zatytułowany po prostu “Helloween”. Płyta dotarła na na 1. Miejsca sprzedaży w wielu państwach na całym świecie i utrzymywała się w top 10 przez długi czas. Helloween dowiedli tym albumem, iż ich powrót na scenę jest jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie metalu od czasu gdy Bruce Dickinson i Adrian Smith powrócili do Iron Maiden.
Z ponad 10 milionami sprzedanych albumów, Helloween jest jednym z najcenniejszych europejskich produktów eksportowych i nic nie wskazuje na to, żeby zespół zamierzał zwolnić to tempo. Zawierający utwory ze wszystkich 16 albumów studyjnych, „March Of Time” jest magiczną księgą epickich opowieści czekających na poznanie. Wszystko, co musisz zrobić, to podążać za znakiem…
“March Of Time (The Best Of 40 Years)” zawiera 42 utwory wybrane przez zespół i zremasterowane przez Sashę „Busy” Bührena, który odpowiadał za mastering albumu “Helloween” z 2021 r., albumu z pierwszych miejsc sprzedaży. Antologia dostępna będzie od 28 marca 2025 r. w następujących formatach:
- Limitowana edycja deluxe: box set zawierający 5 czerwonych płyt winylowych, puzzle i grafiki.
- Wersja 3CD w wersji digisleeve z książeczką okładkową.
- Wersja digital.
LISTA UTWORÓW:
Walls of Jericho / Ride the Sky
Windmill
The Invisible Man
Metal Invaders
Sole Survivor
As Long As I Fall
Victim of Fate
Perfect Gentleman
Kill It
How Many Tears
In the Middle of a Heartbeat
Where the Sinners go
Eagle Fly Free
Why?
Are You Metal?
Halloween
Forever and One (Neverland)
Nabataea
A Tale That Wasn’t Right
Power
Straight Out of Hell
Future World
Steel Tormentor
Waiting for the Thunder
March of Time
Hey Lord!
Heroes
Dr. Stein
I Can
My God Given Right
Keeper of the Seven Keys
If I Could Fly
Pumpkins United
I Want Out
Mr. Torture
Best Time
Kids of the Century
Hell Was Made In Heaven
Fear of the Fallen
Number One
Light the Universe
Skyfall
Helloween świętuje swoje 40 lecie również trasą koncertową. 40 YEARS ANNIVERSARY TOUR odbędzie się w Europie tej jesieni.
17 października: Rockhal, Esch-sur-alzette, Luksemburg
18 października: Poppodium 013, Tilburg, Holandia
20 października: Eventim Apollo, Londyn, Wielka Brytania
22 października: Zenith Paris – La Villette, Paryż, Francja
24 października: 02 Arena, Praga, Czechy
25 października: Tiposbet Arena, Zvolen, Słowacja
26 października: Papp László Sportaréna – Páholy bérlők parkolás, Budapeszt, Węgry
29 października: Spodek, Katowice, Polska
31 października: RuhrCongress Bochum, Bochum, Niemcy
1 listopada: Barclays Arena, Hamburg, Niemcy
3 listopada: Sentrum Scene, Oslo, Norwegia
4 listopada: Sentrum Scene, Oslo, Norwegia
6 listopada: Helsinki Ice Hall, Helsinki, Finlandia
8 listopada: Partille Arena, Partille, Szwecja
13 Listopad: Campo Pequeno, Lizbona, Portugalia
15 listopada: La Cubierta De Leganés, Leganés, Hiszpania
19 listopada: Forum, Assago, Włochy
20 listopada: The Hall, Dübendorf, Szwajcaria
22 listopada: Hanns-Martin-Schleyer-Halle, Stuggart, Niemcy
Więcej informacji i bilety: helloween.org