Gra w klasy | Open call na rezydencje społeczno-artystyczne
Fyrtel Główna ogłasza nabór na rezydencje społeczno-artystyczne, które będą realizowane w lipcu albo sierpniu 2025 roku w poznańskiej dzielnicy Główna. Program skierowany jest do artystek, edukatorów, animatorek kultury, badaczy czy kolektywów. Zgłoszenia będą przyjmowane do 27 kwietnia.
Nabór odbywa się pod hasłem “Gra w klasy”. Idiom inspirowany jest najsłynniejszą książką Julio Cortázara. Składa się ona z rozdziałów, które można czytać w różnej kolejności, odkrywając nowe znaczenia powieści. Czytanie książki to forma zabawy polegającej na budowaniu różnych wersji tej samej historii.
— Do podobnej zabawy zapraszamy rezydentów/ki. Chcemy, żeby potraktowali historię Głównej jak złożoną z klocków, które można układać w dowolny sposób. Co by się stało, gdyby dzielnica nie została włączona do Poznania 100 lat temu? Jak wyglądałaby, gdyby na rzece Głównej powstał piąty klin zieleni zgodnie z planem z lat 30. XX wieku? — mówi Michalina Szulejko, koordynatorka społecznego centrum kultury Fyrtel Główna.
Idiom „Gra w klasy” może zachęcać do tworzenia alternatywnych wariantów rozwoju poznańskiej dzielnicy Główna, ale budzi też skojarzenia z ideą zabawy, dając możliwość do artystycznej refleksji nad zjawiskiem świętowania. Co i w jaki sposób dziś celebrujemy? Czy włączenie Głównej do Poznania jest okazją do świętowania?
„Gra w klasy” to też nawiązanie do zmieniającej się struktury społecznej Głównej związanej z industrializacją dzielnicy na początku XX wieku. Idiom może prowokować do namysłu nad tym, jakie znaczenie ma dla nas pojęcie „klasy” w kontekście życia w mieście.
Zgłaszane projekty powinny angażować mieszkańców i mieszkanki dzielnicy Główna, twórczo interpretować idiom „Gra w klasy” oraz być związane z m.in. literaturą, sound artem, muzyką, sztukami performatywnymi, designem, fotografiem, tańcem, grafiką, edukacją pozaformalną czy artistic research.
Wybrany projekt rezydencji będzie realizowany w lipcu lub sierpniu 2025 roku. Organizatorzy zapewniają wynagrodzenie dla rezydentów i rezydentek oraz budżet przeznaczony na produkcję wydarzeń. Jego maksymalna pula wynosi 12.000 zł. Zgłoszenia należy przesyłać do 27 kwietnia 2025 roku, do godz. 23.59 na adres mailowy: [email protected] (w tytule „Rezydencje 2025”).
Szczegółowe informacje na temat zgłoszeń, dokumenty potrzebne do aplikacji, a także regulamin określający warunki naboru i rezydencji, można znaleźć na stronie internetowej: www.fyrtelglowna.pl/spoleczne-centrum-kultury.
Projekt „Fyrtel Główna — interdyscyplinarne laboratorium twórcze Społecznego Centrum Kultury” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków budżetowych miasta Poznania.
#poznanwspiera
