Dziennik Eurowizyjny z akredytacją do Bazylei
Przyznana dziś rano akredytacja prasowa typu „onsite” oznacza, że Dziennik Eurowizyjny będzie w maju relacjonował już dwunastą z kolei Eurowizję wprost z Centrum Prasowego. Relacje rozpoczną się od 11 maja i po raz pierwszy od dwóch lat będą dostępne znów przez cały tydzień. Zmiana zasad streamowania w Press Centre, która nastąpiła w 2023, wyklucza jednak relacjonowanie prób na bieżąco poprzez live stream, stąd sposób przekazywania informacji z Press Center ulegnie zmianie. Mimo to relacje na grupie facebookowej przez cały czas będą stanowiły główną część majowej aktywności i członkowie grupy będą mogli poczuć atmosferę Centrum Prasowego – tym razem jednak nie w trakcie prób, a pomiędzy nimi. O ile oczywiście EBU znów nie zmieni zasad i nie wprowadzi nowych zakazów. Aby móc śledzić relacje należy być członkiem grupy na Facebooku – kogo tam jeszcze nie ma to może dołączyć przy pomocy instrukcji znajdującej się TUTAJ.
Centrum Prasowe otwarte będzie od niedzieli, 11 maja, a przez cały eurowizyjny tydzień dziennikarze będą mogli tam pracować od 10:00 lub od 12:00 (zależnie od dnia) do późnych godzin nocnych. Nowością w tym roku będą łączenia „Press Center, ich komme!”, podczas których (o ile warunki techniczne na to pozwolą) Dziennik Eurowizyjny zabierać Was będzie w codzienny spacer do Centrum Prasowego ulicami Bazylei. Szczegółowy plan relacji w dniach 11-17 maja dostępny będzie na początku przyszłego miesiąca.
Kto wystąpi w EuroClubie?
Od 10 do 17 maja działać będzie w Bazylei oficjalny Euroclub, a na imprezy przez cały czas można kupić bilety. Organizatorzy ujawniają coraz to nowe szczegóły planowanych wydarzeń. Pierwsza impreza (10 maja) będzie imprezą otwarcia, a muzykę serwować będą szwajcarscy DJ-e. Dzień później (11 maja) gośćmi Euroclubu będą członkowie grupy Timebelle, która reprezentowała Szwajcarię w 2017 roku. Wystąpią też wtedy Remo Forrer (ESC 2023) oraz Jedward (Irlandia 2011, 2012). Na 12 maja swoją obecność w Euroclubie zapowiedzieli Silvester Belt (Litwa 2024) i Jerry Heil (Ukraina 2024). Impreza po pierwszym półfinale połączona będzie z mini-koncertami Gunvor (Szwajcaria 1998) i Gustapha (Belgia 2023).
14 maja gościem specjalnym Euroclubu będzie Michael Schulte (Niemcy 2018), a wystąpią też wtedy Efendi (Azerbejdżan 2021) i hiszpański duet Nebulossa (Hiszpania 2024). Po drugim półfinale (15 maja) imprezę rozkręcą Cesar Sampson (Austria 2018) oraz KEiiNO (Norwegia 2019). Zwyciężczyni Eurowizji 2013 – Emmelie de Forest z Danii – zaśpiewa w EuroClubie 16 maja. Bilety do EuroClubu dostępne są TUTAJ. Istnieje też konkurencyjna inicjatywa EUROfansCLUB, gdzie imprezy odbywać się będą od 12 maja. W planach m.in. Euro Pop Night, Wiwi Jam, impreza Euro Justice czy możliwość wspólnego oglądania półfinałów oraz finału na dużym ekranie. Szczegóły i bilety dostępne TUTAJ.
Rozpoczęła się budowa sceny. Bilety na ArenaPlus przez cały czas dostępne
W Bazylei rozpoczęła się budowa eurowizyjnej sceny. Po tym, jak w niedzielę w St. Jakobshalle zakończyła się ostatnia duża impreza sportowa Longines CHI Classics Basel, teraz obiekt przejęła już telewizja szwajcarska. Edi Estermann, szef komunikacji ds. ESC 2025 poinformował dziś media, iż od rana hala zapełnia się sprzętem potrzebnym do przygotowania wielkiej konstrukcji. Prace budowlane potrwają około dwóch tygodni, a następnie rozpoczną się tam pierwsze próby statystów. Wraz z najbardziej intensywnymi przygotowaniami do Eurowizji rozpoczynają się też utrudnienia dla okolicznych mieszkańców. Zamknięty zostanie parking wielopoziomowy, a zatoki parkingowe nie będą mogły być wykorzystywane przez Bazylejczyków. Staną tam wozy transmisyjne. Wyłączony z użytku jest też kryty basen znajdujący się obok hali.
Od 18 kwietnia zamknięte będzie także lodowisko stojące nieopodal St. Jakobshalle. To właśnie tam powstanie Centrum Prasowe. Organizatorzy spodziewają się przyjazdu ok. 1200 dziennikarzy. Najpóźniej ruszą przygotowania do wydarzenia ArenaPlus na terenie stadionu St. Jakob-Park. To właśnie tam będzie można 17 maja obejrzeć Eurowizję na potężnych ekranach, a dodatkowo gośćmi specjalnego koncertu rozgrzewkowego będą Anna Rossinelli (Szwajcaria 2011) oraz Baby Lasagna (Chorwacja 2024). Są też nowe nazwiska. Dla widzów wystąpią Luca Hanni (Szwajcaria 2019) i Kate Ryan (Belgia 2006). Druga tura biletów na ArenaPlus już wystartowała, a wejściówki przez cały czas są dostępne. Standardowa kosztuje 57 franków, a vipowska 420 franków. Szczegóły TUTAJ.
SPOJLER! Justyna Steczkowska dojedzie na błękitny dywan tramwajem?
Wyciekły plany Szwajcarów dotyczące Ceremonii Otwarcia Eurowizji 2025. Uczestnicy Eurowizji będą dowiezieni na miejsce rozpoczęcia spaceru po błękitnym dywanie tramwajami i autobusami miejskimi, a dodatkowo impreza połączona będzie z paradą w iście karnawałowym stylu, w której udział ma wziąć 350 osób. Zaproszone osoby pojawią się na dywanie w specjalnych kostiumach. Cała trasa przemarszu ma liczyć łącznie 1,2 kilometra, tym samym Bazylea pobije rekord długości dywanu na Ceremonii Otwarcia. „Będzie to święto dla całego miasta, gromadzące delegacje ESC i mieszkańców. W tej formie jest to naprawdę nowe” – zdradził jeden z organizatorów. Parada ma się rozpocząć 11 maja po godzinie 14:00, a uczestnicy ESC 2025 przemieszani będą z lokalnymi grupami uczestników karnawału w fantazyjnych strojach.
Za przygotowanie parady odpowiedzialna jest firma Juillard Events, a trasa przemarszu ma biec przez Eurovision Square, targ rybny, historyczny most środkowy (Mittlere Brücke), ulicę Greifengasse czy Claraplatz. Parada ma się zakończyć około godziny 16:00. Organizatorzy poszukują aktualnie 100 doboszy, 200 flecistów i 40 uczestników parady w kostiumach i maskach. Zakładają, iż chętnych może być więcej, ale dla wszystkich znajdzie się miejsce. Co ciekawe, Zoe Me, tegoroczna reprezentantka Szwajcarii, swego czasu brała udział w jednym z bazylejskich karnawałów. Przebrana była za kurczaka.
Źródło: Eurovision.tv, Eurovision Basel, Blick, Basel Zeitung, fot.: St Jakobshalle