Eurowizja 2025: Rusza „Nasz Faworyt”! Sprawdź, jak głosować w naszym plebiscycie! • Justyna Steczkowska w Manchesterze i w Polish Show • Gruzja organizatorem Eurowizji Junior. Tbilisi planuje finał 13 grudnia

dziennik-eurowizyjny.pl 1 tydzień temu

Rozpoczynamy wybór „Naszego Faworyta”

Dziennik Eurowizyjny rozpoczyna dziś plebiscyt „Nasz Faworyt”, którego celem jest wybór najlepszej piosenki z tegorocznej stawki Eurowizji. Plebiscyt organizowany jest od 2011 roku i do tej pory kilka razy udało się przewidzieć zwycięzcę, m.in. rok temu. Jak będzie w tym roku? Zważywszy na to, iż konkurs nie ma w tym roku jednego faworyta, wyniki mogą być ciekawe. Jak wybierzemy faworyta? Dziś ruszy głosowanie w pierwszym półfinale. O godzinie 20:00 rozpocznie się prezentacja klipów/występów live do piosenek z pierwszego półfinału, a w trakcie i po prezentacji czytelnicy będą mogli głosować na trzy różne sposoby i tylko ich głosy zdecydują, które kraje przejdą do finału. Głosowanie dostępne będzie poprzez platformę ScoreWiz dla członków grupy Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku (50% wpływu), na Instagramie Dziennika Eurowizyjnego (25% wpływu) oraz na stronie internetowej w formularzu Google (25% wpływu).

Z połączonych wyników powstanie ranking, a pierwsze dziesięć państw przejdzie dalej. Polska nie będzie uczestniczyć w głosowaniu. Drugi półfinał zaprezentowany będzie 14 kwietnia, z dokładnie takim samym systemem głosowania. W finale, który prezentowany będzie 22 kwietnia głosy z Facebooka, Instagrama i ze strony internetowej łącznie stanowić będą 50% głosów. Drugie 50% to rankingi 15 osób, które wybrane zostaną spośród społeczności Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku. O tym, kto będzie jurorem decydują członkowie grupy w anonimowym głosowaniu. Wyniki finału zaprezentowane będą pod koniec miesiąca, zaraz przed rozpoczęciem prób technicznych do Eurowizji 2005.

Ważne linki:

  • Start prezentacji I półfinału o 20:00 TUTAJ
  • Aby głosować na Facebooku musisz być członkiem grupy. Nie jesteś? Dołącz – skorzystaj z instrukcji TUTAJ
  • Aby głosować na Instagramie, wypatruj stories z ankietami
  • Aby głosować poprzez stronę internetową, skorzystaj z formularza, który pojawi się tutaj wieczorem

Manchester na mapie pre-parties

Dziś w Manchesterze rusza impreza Manchagen. „ESC 2025 & All Stars Concert – Part 1” odbędzie się w klubie Cruz 101, a wystąpią w nim tegoroczni reprezentanci Słowenii oraz Czarnogóry, a także Lindsay Dracass (UK 2001), Hera Bjork (Islandia 2010, 2024), Bojana Stamenov (Serbia 2015), Justs (Łotwa 2016), Vladana (Czarnogóra 2022), Niamh Kavanagh (Irlandia 1993 i 2010), Greta Tude (preselekcje maltańskie 2024) oraz znany eurowizyjny content creator Beyond Oz. Justyna Steczkowska, wraz z licznymi uczestnikami zarówno z ESC 2025 jak i poprzednich lat pojawi się podczas drugiej części koncertu, 12 kwietnia. Manchagen to nowa impreza, stanowiąca jednak kontynuację projektu Copenhagen Eurovision Party z zeszłego roku.

W tym roku Manchagen to nie tylko pre-party, ale też wydarzenie charytatywne. W trakcie koncertu i imprezy zbierane będą pieniądze na takie fundacje jak „Lekarze bez barier” czy organizacje charytatywne pomagające ukraińskim dzieciom czy duńskim organizacjom dla młodzieży trans. Polska reprezentantka, która wczoraj nagrywała klip do utworu „Gaja” (premiera prawdopodobnie po Wielkanocy), dziś będzie mieć już zaplanowane aktywności promocyjne w Manchesterze. Spotka się z Polonią, weźmie też udział w wydaniu specjalnym audycji radiowej „Polish Show” radia ALL FM 96.9. Audycja dostępna o 17:00 (czasu polskiego) TUTAJ.

Gruzja organizatorem Eurowizji Junior. Kiedy finał?

Ministerstwo Kultury prorosyjskiego rządu Gruzji rozpoczyna procesy przetargowe związane z organizacją Eurowizji Junior 2025 w stolicy kraju, Tbilisi. Finał ma zostać rozegrany 13 grudnia i będzie to wspólny projekt ministerstwa, telewizji gruzińskiej GPB oraz Europejskiej Unii Nadawców. „Wspólną decyzją Rządu Gruzji, Gruzińskiej Publicznej Spółki Nadawczej i Europejskiej Unii Nadawców (EBU) Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2025 zaplanowano na 13 grudnia 2025 r. w Tbilisi. Biorąc pod uwagę skalę wydarzenia, aby mogło ono przebiegać bez zakłóceń, konieczne jest rozpoczęcie przygotowań do związanych z tym kwestii technicznych i organizacyjnych z 6-miesięcznym wyprzedzeniem, w tym celu konieczne jest sprowadzenie do Gruzji zespołu organizacyjnego Europejskiej Unii Nadawców i zakup usług kreatywnych/promocyjnych na potrzeby wydarzenia” – czytamy w zamówieniu publicznym.

Gruzini oczekują, iż w JESC wystartuje od 12 do 20 krajów, przygotowania ruszą na pół roku przed finałem, a start budowy sceny zaplanowany jest na miesiąc przed konkursem. Delegacje uczestników spędzą w stolicy Gruzji 10 dni, a poza próbami wezmą też udział w wydarzeniach dodatkowych, w tym takich, które przygotują dla nich władze miasta. Organizatorzy chcą w ten sposób promować Gruzję, zwłaszcza sztukę i kulturę tego kraju. „Wydarzenie ma znaczenie państwowe i publiczne, gdyż dotyczy sprawnego przebiegu jednego z największych konkursów w Gruzji, co z kolei wiąże się z renomą kraju i przyczyni się do jego popularyzacji” – podali autorzy przetargu.

To nie jest dobry czas na JESC w Tbilisi

Spełnia się więc czarny scenariusz, w którym to kraj pogrążony w chaosie politycznym został wskazany na organizatora konkursu piosenki dla dzieci. Dodatkowo znów mamy datę grudniową, a doskonale pamiętamy, iż gdy ostatnio konkurs odbywał się w tym miesiącu na Kaukazie, ponad połowa uczestników chorowała z powodu niskich temperatur i klimatyzacji w hotelu delegacyjnym. Teraz dochodzi jeszcze czynnik polityczny, który może stanowić zagrożenie zarówno dla bezpieczeństwa uczestników jak i dla renomy konkursu, który lata świetności i tak ma już dawno za sobą. Chociaż media już nie informują o tym tak intensywnie, protesty opozycji przeciwko partii „Gruzińskie Marzenie”, które rozpoczęły się 28 października 2024 realizowane są do dziś.

Demonstranci są przekonani, że wybory parlamentarne zostały sfałszowane i domagają się ich powtórzenia. Dodatkowo nieuznawany przez opozycję rząd zawiesił proces akcesyjny Gruzji do Unii Europejskiej. W wyniku intensywnych protestów i brutalnego tłumienia demonstracji na ulicach Tbilisi rannych zostało w zeszłym roku ponad 500 osób. Władze doprowadziły też do licznych aresztowań, a choćby do stosowania tortur. W efekcie na wielu polityków nałożono sankcje. Ukraina objęła sankcjami m.in. burmistrza Tbilisi czy premiera Gruzji. Czy wysłanie reprezentanta do kraju, w którym rządzi prorosyjska partia będzie dla Ukrainy odpowiednim krokiem? Czas pokaże. Polskie władze wielokrotnie podkreślały poparcie dla proeuropejskiej opozycji, jednak zapewne Telewizja Polska także wystartuje w Eurowizji Junior, o czym świadczyć mogą uruchomione już przetargi związane z preselekcjami „Szansa na Sukces” oraz fakt, iż Marta Piekarska przez cały czas znajduje się w Grupie Referencyjnej EBU ds. JESC.

Źródło: Manchagen, BM.ge, Wikipedia, inf. własne, fot.: Kati Nowicki

Idź do oryginalnego materiału