„Dorosłe dzieci, czyli o rodzinie, sztuce i zdrowiu psychicznym” | Rozmowa wokół „Auć” Karoliny Balcer i Michaliny Kacperak

jednostka.com 2 miesięcy temu

Wydarzenie: 23.10.2024 (środa), godz. 18.00
Miejsce: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, sala kinowa

Gościnie: Karolina Balcer, Anna Cyklińska, Cleo Ćwiek, Michalina Kacperak,
Prowadząca: Katarzyna Sagatowska

Kim są dorosłe dzieci? Jak rozmawiać otwarcie i bez wstydu o zdrowiu psychicznym? W jaki sposób sztuka może pomóc w radzeniu sobie z kryzysami i traumą? Jak rozumieć mechanizmy współuzależnienia, nie obwiniać, dbać o siebie i bliskich? Jak sięgać po pomoc i skąd jej oczekiwać?

Inspiracją są prace Karoliny Balcer i Michaliny Kacperak, ostatnio pokazywane na wystawie Auć w Galerii Jednostka, o życiu w rodzinie dotkniętej traumą – m.in. kryzysem bezdomności brata (Balcer) i chorobą alkoholową ojca (Kacperak), a także współuzależnieniem najbliższych. Zdobywanie, a także szerzenie świadomości o zdrowiu psychicznym i uzależnieniu jest istotną częścią praktyki artystycznej Balcer i Kacperak. W rozmowie udział wezmą artystki oraz Anna Cyklińska i Cleo Ćwiek – autorki podcastu „Można Zwariować” i założycielki poradni o tej samej nazwie.

Karolina Balcer
Artystka wizualna. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz studiów doktoranckich tamże. Stypendystka MKiDN. Podejmowana przez nią problematyka często determinuje wybór mediów – są to m.in. malarstwo, wideo, instalacje w przestrzeni publicznej oraz szeroko pojęta metoda tekstylna. Jej projekty często zakładają aktywny współudział członków rodziny, opierają się na prywatnych doświadczeniach i mają formę edukacyjną.

Anna Cyklińska
Psycholożka, edukatorka, podcasterka. Absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła 4-letnią Szkołę Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej z Dialogiem Motywującym, prowadzoną przez Akademię Motywacji i Edukacji – ośrodek akredytowany przez Polskie Towarzystwo Psychoterapii Poznawczej i Behawioralnej. Posiada Certyfikat Psychoterapeuty Poznawczo-Behawioralnego PTTPB nr 1623. Współzałożycielka poradni Można Zwariować w Warszawie. Jej misją jest psychoedukacja dostępna dla wszystkich, którą stara się wprowadzać w prosty i rzetelny sposób. Autorka bestsellerowego Przewodnika po emocjach. Jak lepiej rozumieć własne uczucia wydanego przez Wydawnictwo WAB.

Cleo Ćwiek
Modelka, podcasterka i producentka, założycielka i prezeska fundacji Można Zwariować na rzecz zdrowia psychicznego, współzałożycielka poradni Można Zwariować. Autorka książki Clou. Jak być sobą, gdy jesteś wszystkim innym wydanej przez Wydawnictwo Agora. Bierze udział w konferencjach i wydarzeniach, takich jak Impact CEE, Google for Startups Sessions, SWPS University Leadership Lab czy Malta Festiwal, gdzie mówi o różnych tematach związanych z dobrostanem, zdrowiem psychicznym, przywództwem i znaczeniem wsparcia społecznego. Zapalona wspinaczka, entuzjastka nowych technologii i literatury.

Michalina Kacperak
Fotografka, artystka wizualna. Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi. Stypendystka programu Młoda Polska 2024. Jej twórczość łączy dokumentację fotograficzną z eksperymentami plastycznymi i scenograficznymi. Skupia się na osobistych, złożonych historiach, poruszających tematy dzieciństwa, pamięci i wykluczenia.

Katarzyna Sagatowska
Kuratorka, autorka i organizatorka wydarzeń artystycznych, edukatorka. Założycielka galerii i wydawnictwa Jednostka. Współautorka cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Wykładowczyni w Szkole Filmowej w Łodzi. Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie (Czechy, PhD) i Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej. W latach 2010–2017 kuratorka projektu Fotografia Kolekcjonerska. Jurorka w konkursach, recenzentka w przeglądach portfolio.

Partnerzy: Artystyczna Podróż Hestii, Warsaw Gallery Weekend, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

Michalina Kacperak, Bez tytułu #3 (Pod bibułą), z cyklu „Soft Spot”, 2021–2024

link do wydarzenia na facebooku

Idź do oryginalnego materiału