W programie gdańskich Przestrzeni Sztuki – Taniec zależy nam na profesjonalizacji choreografii oraz poszerzaniu oferty edukacyjnej dla osób aktywnych zawodowo w tej dziedzinie. W związku z tym zapraszamy do udziału w naborze na bezpłatny udział w warsztatach w czerwcu i we wrześniu.

ChoreoLABy to cykle trzydniowych warsztatów w formule laboratorium dla osób profesjonalnie zajmujących się choreografią, tańcem i sztukami performatywnymi. Ich celem jest umożliwienie pogłębionej praktyki twórczej, poszerzanie kompetencji zawodowych oraz stworzenie przestrzeni na wspólne, niespieszne
poszukiwania w szerszym gronie profesjonalistek i profesjonalistów sztuki tańca.
ChoreoLABy odbędą się w terminach:
- 23–25 czerwca, Salvage Lab prowadzony przez Przemka Kamińskiego;
- 15–17 września, LAB
Kompozycje macierzyste prowadzony przez Formy Płynne: Nieszkę Bogusławską i Joannę Gruntkowską.
Do kogo skierowany jest nabór?
Nabór skierowany jest do osób artystycznych, zawodowo zajmujących się sztuką tańca i choreografii, zaangażowanych pasjonatek i pasjonatów tej dziedziny oraz osób artystycznych zainteresowanych włączeniem choreografii w ich praktykę artystyczną rezydujących poza Trójmiastem.
Dwie osoby wybrane w naborze otrzymają wsparcie w postaci darmowego uczestnictwa w wybranych przez siebie warsztatach oraz środki na pokrycie kosztów podróży do/z Gdańska oraz zakwaterowania w Gdańsku w czasie trwania warsztatów.
W jaki sposób można się ubiegać o bezpłatny udział w ChoreoLABie?
Nabór uczestników odbywa się przez formularz zgłoszeniowy [LINK] aktywny do 9 czerwca br., w którym należy podać informacje kontaktowe oraz krótkie uzasadnienie chęci udziału w wybranym ChoreoLABie.
Listę osób zakwalifikowanych do bezpłatnego udziału w ChoreoLABie ogłosimy do 12 czerwca br.
Regulamin naboru dostępny pod linkiem [LINK].
Udział w ChoreoLABach będzie możliwy dla chętnych osób i dostępny w regularnej sprzedaży biletów (link do biletów podamy wkrótce).
Więcej o coachingach choreograficznych:
23–25 czerwca, godz. 10:00–16:00: Salvage Lab, Przemek Kamiński
“Archiwum nie leży w uśpieniu niczym ogromna, nieruchoma przeszłość, czekająca na reaktywację przez zewnętrzną analizę. W rzeczywistości archiwum jest równe ruchowi, który je otwiera. Osoba, która wchodzi do archiwum, by tam pracować, tak naprawdę je aktualizuje, ożywia i sprawia, iż staje się ono tym, czym powinno być. Rzeczy dosłownie pragną zostać wydobyte, ujawnione i przekształcone w wypowiedzi tego, kto wchodzi do archiwum z ich powodu.”
— Christina Thurner, Leaving and Pursuing Traces. Archive and Archiving in a Dance Context, 2014
Salvage Lab to program edukacyjno-badawczy dla osób artystycznych, skoncentrowany na odkrywaniu i ocalaniu tego, co zapomniane, odrzucone, zaniechane lub zepchnięte na margines. Laboratorium tworzy przestrzeń do powrotu do osobistych archiwów: dawnych prac, niezrealizowanych pomysłów, partytur, praktyk, obiektów, tekstów, obrazów, artefaktów oraz produktów ubocznych wcześniejszych procesów twórczych. Celem jest poszukiwanie nowych sposobów wykorzystania tych materiałów – poprzez ich wyobrażenie na nowo, reaktywację, reinterpretację i przekształcenie.
Zakotwiczone w praktykach upcyklingu, recyklingu i remediacji, Salvage Lab traktuje archiwum jako pole pełne potencjału. W trakcie programu osoby uczestniczące będą mapować swoje archiwa, identyfikować materiały domagające się wydobycia i dalszej eksploracji, a także pracować z zaproponowanymi strategiami i rozwijać własne. Dzielenie się nimi z grupą stanie się elementem budowania kolektywnej bazy wiedzy i praktyki.
Przemek Kamiński – ukończył studia choreograficzne w HZT lnter-University Centre for Dance na Uniwersytecie Sztuki w Berlinie oraz magisterium z antropologii wizualnej Media University of Applied Sciences w Berlinie. W swoich obecnych badaniach eksploruje poszerzoną choreografię jako praktykę projektowania doświadczeń edukacyjnych.
15–17 września, godz. 10:00–16:00: Kompozycje macierzyste, kolektyw Formy Płynne: Nieszka Bogusławska, Joanna Gruntkowska
W trakcie warsztatu zbadamy performatywny potencjał teorii Ursuli K. Le Guin (The Carrier Bag Theory of Fiction), przyglądając się jej z perspektywy ciała. Skupimy się na fizycznym doświadczeniu naczyń w naszym ciele, noszenia i bycia noszonym, trzymania i bycia trzymanym. Potraktujemy te jakości jako punkt wyjścia do wspólnego tworzenia partytur ruchowych i improwizacji opartych na idei troski, współodpowiedzialności oraz wzajemnych zależności.
Poprzez praktyki oparte na Body-Mind Centering® oraz psychologię somatyczną Bodynamic®, będziemy zgłębiać pracę z ciałem, związaną z embriologią i życiem prenatalnym. To okres w naszym życiu, kiedy po raz pierwszy doświadczamy objęcia, bycia noszonym i uczymy się relacyjności poprzez wodne środowisko, warstwy membran oraz kontenerów. Chcemy, za Le Guin, poszukać inspiracji na początku opowieści o ludzkim bycie. Następnie przeniesiemy krajobraz tych początków do eksperymentalnych zadań improwizacyjnych i choreograficznych, aby wspólnie tworzyć płynne partytury i kompozycje grupowe w czasie rzeczywistym – w przekształcającą się formę płynną. Warsztat będzie laboratorium, w którym teoria spotyka się z praktyką, a wyobraźnia z ciałem. Poprzez ruch, czytanie fragmentów tekstów (Le Guin, Gumbs, Neimanis oraz Bainbridge-Cohen) i grupową pracę twórczą, uczestnicy będą zaproszeni do aktywnego, refleksyjnego współtworzenia tymczasowych wspólnot – naczyń zdolnych do przenoszenia ruchu, wody, troski, opowieści.
Formy Płynne to interdyscyplinarne praktyki performatywne, choreograficzne i badawcze, łączące koncepcje hydrofeministyczną, (eko)somatykę, improwizację tańca, psychologię somatyczną oraz pracę z tekstami teoretycznymi i wyobraźnią. Kolektyw tworzą Nieszka Bogusławska i Joanna Gruntkowska.
Program Przestrzenie Sztuki – Taniec jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Operatorem Programu w Gdańsku w latach 2024–2025 jest Instytut Kultury Miejskiej.