Znamy wyniki konkursu na stanowisko dyrektorskie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Komisja konkursowa rekomendowała na to stanowisko Annę Łazar, kuratorkę, autorkę tekstów i tłumaczkę. Jej kandydaturę zaakceptowała już ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Hanna Wróblewska.
Jak zawiadamia MKiDN, „Z uzasadnienia komisji konkursowej wynika, iż kandydatka na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski wykazała się dobrą znajomością bieżącej sytuacji instytucji i jej historycznego rozwoju. Przedstawiła koncepcję programową, która daje gwarancję na realizację celów statutowych Centrum, jak też plany rozwoju i wzbogacenia oferty instytucji. Kandydatkę cechuje dobra znajomość środowisk twórczych, problematyki będącej przedmiotem działalności CSW oraz predyspozycje do zarządzania zespołem. Zaprezentowała wizję multidyscyplinarnego zaangażowania instytucji, która będzie wyróżniać się na mapie artystycznej kraju, a także przywróci jej miejsce na arenie międzynarodowej. Przedstawiła wizję performowania tożsamości miejsca we współczesną, dynamiczną instytucję w czasach globalnych kryzysów, co jest wynikiem znajomości przez kandydatkę historii dyskursów instytucjonalnych. Anna Łazar wnosi wieloletnią praktykę w zakresie dyplomacji kulturalnej w kontekście najbardziej pilnych i dyskutowanych geopolitycznych obiegów. W swojej praktyce kuratorskiej wraca do transdyscyplinarności sztuk wizualnych i literatury z uwzględnieniem innych mediów. Powyższe cechy dają możliwość sprostania współczesnym wyzwaniom, przed którymi stoi CSW ZU. Z uzasadnienia komisji konkursowej wynika, iż kandydatka na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski wykazała się dobrą znajomością bieżącej sytuacji instytucji i jej historycznego rozwoju. Przedstawiła koncepcję programową, która daje gwarancję na realizację celów statutowych Centrum, jak też plany rozwoju i wzbogacenia oferty instytucji. Kandydatkę cechuje dobra znajomość środowisk twórczych, problematyki będącej przedmiotem działalności CSW oraz predyspozycje do zarządzania zespołem. Zaprezentowała wizję multidyscyplinarnego zaangażowania instytucji, która będzie wyróżniać się na mapie artystycznej kraju, a także przywróci jej miejsce na arenie międzynarodowej. Przedstawiła wizję performowania tożsamości miejsca we współczesną, dynamiczną instytucję w czasach globalnych kryzysów, co jest wynikiem znajomości przez kandydatkę historii dyskursów instytucjonalnych. Anna Łazar wnosi wieloletnią praktykę w zakresie dyplomacji kulturalnej w kontekście najbardziej pilnych i dyskutowanych geopolitycznych obiegów. W swojej praktyce kuratorskiej wraca do transdyscyplinarności sztuk wizualnych i literatury z uwzględnieniem innych mediów. Powyższe cechy dają możliwość sprostania współczesnym wyzwaniom, przed którymi stoi CSW ZUJ”.
Informacje dotyczące przebiegu konkursu oraz programy osób kandydujących, które wyraziły zgodę na publikację, dostępne są na stronie BIP MKiDN.