„Bliscy Żeromskiego” i „Miejsca Żeromskiego” – to dwie nowe ścieżki tematyczne, które Muzeum Stefana Żeromskiego, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach przygotowało dla zwiedzających.
Jak wyjaśnia Urszula Kinder, rzecznik placówki to specjalna oferta, która została wprowadzona po ty, by w Roku Stefana Żeromskiego lepiej poznać życie i twórczość tego pisarza. Miejscem wędrówki będzie wystawa stała w Muzeum Stefana Żeromskiego.
– Zwracamy uwagę przede wszystkim na inne, niż dotychczas eksponaty. Na takie, które są związane z rodziną Żeromskiego, z jego bliskimi, jak i z różnymi miejscami, w których przebywał pisarz – wyjaśnia.
Pierwsza ze ścieżek nosi tytuł „Miejsca Żeromskiego”.
– Oprowadzanie będzie swoistą podróżą poprzez miejsca szczególnie ważne dla Żeromskiego – zarówno w kraju, jak i za granicą – od Strawczyna, poprzez Kielce, Warszawę, Nałęczów, Zakopane, aż po Raperswil, Florencję i Paryż. W trakcie omawiania każdego z nich zostanie wyjaśnione, dlaczego były one istotne dla pisarza i które z nich stały się miejscem akcji jego utworów – opisuje rzecznik.
Z kolei druga, to opowieść o ludziach.
– Przybliżone zostaną sylwetki osób ważnych dla pisarza – zarówno z kręgów rodzinnych, jak i przyjacielskich – ze wskazaniem, które z tych postaci stały się pierwowzorami bohaterów jego powieści – mówi.
Nowa oferta zwiedzania Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach to nie jedyna nowość, która ma przypomnieć autora „Syzyfowych prac”. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca, o godzinie 12.00, muzeum zaprasza na bezpłatne spotkania, podczas których są omawiane różne aspekty życia i twórczości Żeromskiego. Najbliższe zaplanowane na niedzielę, 2 marca, będzie nosiło tytuł „Żeromski i… Witkiewiczowie”.